• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Baza danych czat

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
602 wizyt
pytanie zadane 14 sierpnia 2019 w SQL, bazy danych przez poldeeek Mądrala (5,980 p.)
edycja 14 sierpnia 2019 przez poldeeek

Witam, chciałbym stworzyć bazę danych pod aplikację multi czatu, w której będzie można stworzyć konwersacje z wybranymi użytkownikami działające równolegle do głównego czatu. Póki co rozrysowałem sobie coś takiego

Jestem tylko ciekaw czy aplikacja pod taką bazę ma prawo wypalić i proszę o jakieś praktyczne porady :D

(Id użytkownika w wiadomości również powinna być kluczem głównym i obcym)

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 14 sierpnia 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)

multi czatu, w której będzie można stworzyć konwersacje z wybranymi użytkownikami działające równolegle do głównego czatu.

Gadu Gadu, discord, messanger, whatsapp, irc?

2. Rozmowa jest jedna tabela, ktora nie przetrzymuje zadnych informacji, wiec po co ona jest? W rozmowie powinny byc, wedlug mnie, oba id (nadawcy i odbiorcy), no bo rozmowa jest miedzy osob x i y.

3. id_usera, pomimo tego, ze nie ma takiego pola w tbeli uzytkownik

 

komentarz 14 sierpnia 2019 przez poldeeek Mądrala (5,980 p.)
Wstępnie chciałem napisać właśnie gadu gadu ale trochę uprościłem sobie zadanie, ponieważ to będzie moja pierwsza aplikacja korzystająca z wątków i połączenia sieciowego.

2. Chciałem aby możliwe były rozmowy grupowe dlatego nie dałem tam nic poza id rozmowy. Wcześniej robiłem projekt bazy w datamodeler to tam przy relacji wiele do wielu tworzyła mi się oddzielna tabelka pomocnicza do tej relacji i tutaj miałem nadzieję, że zrobi się tak samo i będzie mi ona przechowywała kilku użytkowników dla jednej rozmowy w przypadku właśnie rozmowy grupowe.

3. id_usera zastąpie nickiem.

I jeszcze pytanko dodatkowe mam, czy jest sens dawać klucz główny w użytkowniku do nicku i emaila, jeśli chcę aby oba były unikatowe ? Czy lepiej jest nie komplikować niepotrzebnie i wystarczające będzie jeśli w kodzie programu zatroszczę się o to aby przy rejestracji nie można było podać e-maila, który jest już zajęty ?
komentarz 14 sierpnia 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
1. Gadu gadu ma chyba open sources protokol, wiec warto go sprawdzić

2. Mozesz zrobic tabele grupa, do ktorej dodajesz x uzytkownikow, wtedy łatwiej jest, moim zdaniem, oddzielic grupy od pojedynczych rozmow

3. No to w schemacie bazy musi to byc jasno okreslone, bo inaczej jest to bledem modelu

4. Mozesz, ale i tak czekac Cie zapytanie do bazy, zeby sprawdzic czy dany użytkownik nie podał zajetego nicku, czy maila
komentarz 15 sierpnia 2019 przez poldeeek Mądrala (5,980 p.)
edycja 16 sierpnia 2019 przez poldeeek
Chyba spróbuje potraktować rozmowy między 2 osobami po prostu jako grupy 2 osobowe...
komentarz 18 sierpnia 2019 przez DanJ93 Użytkownik (860 p.)

Chyba spróbuje potraktować rozmowy między 2 osobami po prostu jako grupy 2 osobowe...

Będzie to dobrym rozwiązaniem jeśli do już istniejącej rozmowy dwóch osób będzie można dodać kolejne.

Co do zastąpienia ID przez NICK to sprawdzi się to wtedy, gdy użytkownik NIE ma możliwości zmiany nicku, inaczej lepiej przypisać każdemu ID

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 216 wizyt
pytanie zadane 20 marca 2022 w SQL, bazy danych przez xTMx3 Obywatel (1,560 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 811 wizyt
pytanie zadane 25 lipca 2019 w Nasze projekty przez Krst0 Obywatel (1,340 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 402 wizyt
pytanie zadane 12 kwietnia 2019 w Systemy operacyjne, programy przez Szahid Pasjonat (20,930 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...