• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Biblioteki C# - Jak się za to zabrać ?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
2,204 wizyt
pytanie zadane 13 sierpnia 2019 w C# przez KazikBozia Obywatel (1,600 p.)
Witam.

Chciałbym zabrać się za pisanie bibliotek w C#/.NET
Jak się za to zabrać? Jakich zasad się trzymać? czy są jakieś miejsca gdzie mógłbym obejrzeć sobie jakieś proste biblioteki? Co mogą robić biblioteki ? Gdzie szukać pomysłów na daną bibliotekę? Czy są jakieś kursy, poradniki?

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 15 sierpnia 2019 przez Rafajah Bywalec (2,090 p.)
wybrane 16 sierpnia 2019 przez KazikBozia
 
Najlepsza
Biblioteki mogą robić dosłownie wszystko. Ich zadaniem jest rozwiązywanie problemów, upraszczanie, udostępnianie czegoś. Ja na przykład bardzo bluzgałem ostatnio na oficjalną bibliotekę do Minio Storage. Ewidentnie pisał to ktoś kto nie miał pojęcia o .NETcie (rozwiązanie portowane chyba z JavaScript)\

Gdzie są biblioteki?

https://github.com/quozd/awesome-dotnet

Ano tu na przykład :)

Dla mnie najważniejsze cechy dobrej biblioteki to:

1. Prostota, prosty interfejs. - im mniej dziwnych rzeczy trzeba w kodzie zrobić by zdziałać to co ta biblioteka ma faktycznie robić tym lepiej. Po co mam korzystać z biblioteki, której zrozumienie i zastosowanie w moim kodzie pochłonie więcej czasu niż jakbym napisał sobie oferowane funkcjonalności sam.

2. Dobra i przejrzysta dokumentacja - nawet najlepsza biblioteka nie będzie lubiana jeśli nikt nie będzie umiał z niej skorzystać.

3. Przeciążenia. Dużo przeciążeń - postaraj się o to by użytkownik Twojej biblioteki nie musiał cały czas wykonywać w swoim kodzie rzutowań by skorzystać z Twoich metod. Popatrz na defaultowe biblioteki .NETa. Wiele metod ma po kilka, kilkanaście przeciążeń. Dzięki temu są uniwersalne i możemy z nich łatwo korzystać.

4. Pluginowość - jako użytkownik chcę mieć wpływ, chcę móc wstrzykiwać do Twojej biblioteki własne rozwiązania. Chcę móc customizować jej zachowanie. Pozwól mi zaimplentować interfejs i wrzucić do Twojej metody własną klasę zmieniając nieco zachowanie algorytmu. Wszędzie tam gdzie nie jesteś przekonany czy rozwiązanie, które proponujesz jest jedynym prawilnym podejściem, stwórz rozwiązanie defaultowe ale pozwól na jego podmienienie. Przykład? Twoja biblioteka może zapisywać wyniki do pliku CSV za pomocą klasy ResultToCsvConverter ale dodaj interfejs IResultConverter i to jego przekaż do metody SaveToFile. Wersja podstawowa metody SaveToFilemoże być taka SaveToFile(string resultPath) ale przeciąż ją SaveToFile(string resultPath, IResultConverter converter). Dzięki temu mogę wywołać tą drugą i przekazać tam moją klasę np ResultToPdfConverter implementującą interfejs konwertera i to na moich barkach będzie spoczywało żeby konwerter wypluł coś sensownego.

Życzę przyjemności z kodzenia bibliotek, może nawet kiedyś użyję jednej z Twoich :) Powodzenia i pozdrawiam.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 315 wizyt
pytanie zadane 18 lipca 2018 w Java przez Qubenz Użytkownik (570 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 1,738 wizyt
pytanie zadane 8 sierpnia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,554 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...