• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Front end vs back end

Object Storage Arubacloud
+1 głos
870 wizyt
pytanie zadane 5 sierpnia 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez malybyq Użytkownik (980 p.)
zmienione kategorie 2 stycznia 2020 przez Patrycjerz
Witam, mam zagwozdke gdyż chce już zabrać się za naukę programowania na poważnie. Moja historia wygląda tak, że liznałem trochę front end(html,css,js) oraz javy i c++. Chciałem pójść w front end ale czytałem na pewnej grupie na fb że rekruterzy na stanowisko dla junior front endowca mają po 30 cv na 1 miejsce. I tutaj pytanie do was czy orientujecie się jak wygląda sytuacja na rynku pracy? Opłaca mi się bardziej skupić na front endzie czy back endzie i gdzie mam w przyszłośći większe szanse zatrudnienia. Pozdrawiam :D

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 5 sierpnia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

czytałem na pewnej grupie na fb że rekruterzy na stanowisko dla junior front endowca mają po 30 cv na 1 miejsce

owszem, ale teraz jeszcze jest kwestia ile z tych osób ma jakiekolwiek pojecie...

Wystarczy zdać kilka, mega podstawowych dzisiaj pytań jak:

  1. opisz asynchroniczność w JS
  2. omów czym są i jakie znasz chociaz podstawowe operatory związane z Observable (głównie jeśli mówimy o Angular, ale np. rxjs nie jest wcale związany z konkretnym frameworkiem)
  3. omów czym są prototypy, czym różnią się funkcje od klas w JS
  4. omów jak wygląda wymiana informacji client-server, jakie znasz statusy http i kiedy jaki użyjesz, jakie znasz metody http i kiedy jakie użyjesz itp.
  5. jakie znasz frameworki do testowania jednostkowego, w jaki sposób podchodzisz do testowania zależności z poza klasy/funkcji itp.

To takie wg mnie podstawy aby móc w miarę swobodnie wejść w jakieś sensowne projekty frontowe. I uwierz mi, wiele z tych "30 na jedno miejsce" utknie już na 1 kroku.

komentarz 6 sierpnia 2019 przez niezalogowany
Chyba że szukasz w wakacje gdzie jest większe obłożenie. Jest więcej chętnych przez te 3 miesiące.
komentarz 6 sierpnia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
ale co to ma do rzeczy :) ? to, że jest więcej chętnych wcale nie oznacza, że Ci ludzie faktycznie są już gotowi do pracy... niestety, wiele osób żyje troszkę w utopii, że jak skończą studia i pozdają jakieś tam projekciki to są już gotowi do pracy, a to nie prawda. Wiedza ze studiów w przypadku programistów to stanowczo za mało.
komentarz 6 sierpnia 2019 przez niezalogowany
To ma do żeczy że poza umiejętnościami potrzebny jest upur w szukaniu.
komentarz 6 sierpnia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
to akurat prawda, ale wiesz co, słyszałem od kilku osób, że bardzo dużo takich "juniorów' odpada sama gdy da się im zadanko PoC, jakieś banalne, np. wystawić jakieś API z paroma endpointami i auth czy skosumować jakieś api na froncie, zrobić jakiś formularz z walidacją itp.

Wiele osób z tych "milionów" nagle okazuje się, że umie tylko pociąć grafikę do html i css, ale z JS już niekoniecznie, a w sumie dzisiaj front-end to głównie JS i często frameworki np. react, angular itp.
+1 głos
odpowiedź 5 sierpnia 2019 przez Paweł Nąckiewicz Nałogowiec (48,990 p.)
Jeśli jesteś dobry to Cię wezmą wszędzie.

Zapotrzebowanie na front/back end jest różne ale to zależy od miasta i od projektów jakie firmy posiadają. Według mnie nie ma reguły na to, że wiecej ofert jest na to lub na to. Jest kilka porjektów jednoczesnie do ktorych potrzeba juniora to wtedy ogłoszenia sa liczniejsze z danej dziedziny.

Natomiast jeśli nie wiesz na kogo chcesz isc to może rozważ nauke JavaScriptu oraz node. Będziesz mógł w tym tworzyć i front i back end.
0 głosów
odpowiedź 5 sierpnia 2019 przez Greeenone Pasjonat (16,100 p.)

Znajomy wystawił ogłoszenie, że poszukuje front-endowca. Otrzymał + / - 300 zgłoszeń (Nie przesadzam) ale większośc z góry odpadła. Te które odpadły, to były osoby robiące strony na Wixie. bez żadnego doświadczenia / rozjechane strony, "Ja jestem mechanikiem ale się pouczyłem dwa tygodnei na jutubie i umiem" itd.

Jak masz zamiar iść we front end, to polecam naukę React'a, VueJS lub/oraz Angulara. Zapotrzebowanie na nie rośnie z roku na rok. Coraz więcej firm wymaga jakichś podstaw Angualara, Reacta lub VueJS

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 435 wizyt
+1 głos
5 odpowiedzi 1,509 wizyt
pytanie zadane 17 września 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez AreeQ Początkujący (290 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 2,599 wizyt
pytanie zadane 7 września 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez BolesnyP Początkujący (340 p.)

92,568 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,634 komentarzy

61,956 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...