• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Cyna się nie klei.

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
13,544 wizyt
pytanie zadane 4 sierpnia 2019 w Mikrokontrolery przez kubekszklany Gaduła (3,170 p.)
Witam. Chciałbym zapytać, czy to wina złej cyny, złej lutownicy czy czego że cyna klei się do wszystkiego oprócz tego co chcę zlutować. Nawet jak uda mi się zlutować jakiś np. kabel (do czego muszę użyć poł kilo cyny) i odczekam aż wyschnie to i tak wystarczy lekko pociągnąć i się rozłącza, przewody po prostu "wychodzą" zostaje sama "forma" z cyny.

3 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 4 sierpnia 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Zalezy co sie robi. Cyna sie nie bedzie trzymac na kazdej powierzchni. Nadmiar cyny da sie tez oderwac jak sopel lodu, ale skoro Cyna sie topi to nie wina lutownocy, bo ona nic do tego nie ma. To raczej wina samej cyny lub topnika, jesli go uzywasz. Sam raz trafiłem na jakas cyne i myslalem sb, wyprobuje, ale wywalilem ja przy 2 lutowaniu, bo meczylem sie jak glupi.

Moze to tez byc wina techniki lutowania. Wiele osob topi cyne na grot lutownicy ta technika nie jest łatwa i przyjrmna. Najlepiej jest rozgrzac powierznie, ktora sie lutuje (grotem lutownicy) i pozniej tylko przylozyc cyne do koncowki grotu, wtedy sama sie nawet rozprowadza.
komentarz 12 sierpnia 2019 przez kubekszklany Gaduła (3,170 p.)

Najlepiej jest rozgrzac powierznie, ktora sie lutuje.

Nie jestem w stanie tego zrobić, żeby cyna się stopiła na powierzchni, muszę roztopić na lutownicy a potem dopiero nanosić na powierzchnię.

A tak swoją drogą to teraz tak zlutowałem kilka pinów ze sobą (a nie powinno tak być), że aż ich rozlutować nie mogę bo nie mogę tej cyny stopić i wziąć.

komentarz 12 sierpnia 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
1. Co to za powierzchni.

2. Rozgrzewasz powierzchnię, po to zeby cyna sama sie "rownomiernie" rozlozyla, mozesz dotknac jej czubkiem grotu

3. Do czego przylutowales te piny? Jezeli nie sa one pojedyncze, tylko cala raja, to nie nie odlutujesz ich bez: zasysacza do cyny lub plecionki miedzianej, bo zanim podgrzejesz 10. pin, to pierwszy juz zaschnie.

4. Mozesz powiedziec, co dokładniej robisz?
komentarz 15 sierpnia 2019 przez kubekszklany Gaduła (3,170 p.)

Próbowałem różne rzeczy lutować zawsze z takim samym skutkiem. Przykładowo ostatnio próbowałem zrobić:
Roztopiłem cynę na lutownicy to nie ma możliwości żeby się do tego pina przykleiła, 15 minut próbowałem 1 pin przykleić i nie idzie. A jak próbowałem rozgrzać te piny to mi plastik przy topiło i teraz to już nic z tego nie ma:

Raz w życiu udało mi się coś dobrze zlutować: 

I do tej pory po dzień dzisiejszy nie mam bladego pojęcia jak ja to zrobiłem.

komentarz 15 sierpnia 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
To nie jest dobrze zlutowane i czemu to jest zielone. Uzyles topnika jakiegoś albo cos? Jezeli lutujesz cos na plastiku, to musisz uwazac na temperaturę, albo uzyc plynna cyne czy cosm
komentarz 15 sierpnia 2019 przez kubekszklany Gaduła (3,170 p.)

Zielone? Może na zdjęciu tak wyszło, ale nie jest zielone. a co do tego co używam to mam to:

Mam jeszcze odsysacz do cyny, ale to jak coś rozlutowywuję.

+3 głosów
odpowiedź 4 sierpnia 2019 przez Eliro Stary wyjadacz (12,160 p.)
Skoro cyna się nie klei, to może być wina powierzchni, którą chcesz zlutować. Albo jest zabrudzona albo np. pokryta jakąś farbą ochronną (spotkałem się z takimi przewodami) - zetrzyj papierem ściernym. Jeśli natomiast chcesz połączyć jakieś dwa elementy, do których cyna się nie chce kleić ze względu na ich budowę, to użyj tak zwanej taśmy przewodzącej z klejem.
3
komentarz 4 sierpnia 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Zawsze moze je tez skrecic i uzyc opasek termicznych.
1
komentarz 4 sierpnia 2019 przez Eliro Stary wyjadacz (12,160 p.)
Akurat z przewodami nie powinno być żadnych problemów - myślę, że wystarczy oczyścić styki, skręcić ze sobą przewody i zlutować. Użycie taśmy przewodzącej to są takie przypadki jak łączenie ogniw fotowoltaicznych lub naprawianie ścieżek PCB.
+2 głosów
odpowiedź 4 sierpnia 2019 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Po pierwsze co to jest za cyna. W obecnych czasach hobbyści mogą stosować zarówno cynę starszego typu czyli zawierającą w swoim składzie ołów jak i nowy wynalazek tzw. bezołowiową. Druga sprawa to jest to co lutujesz i jakiego topnika używasz. Przewody "wychodzą" jak sam piszesz bo powstaje coś takiego jak zimny lut. Owszem cyna się stopiła sama ale nie nastąpiło trwałe połączenie z materiałem. Jakiej lutownicy używasz? Jeśli jesteś początkujący to polecam metodę następującą. Grzejesz element lutowany lutownicą przez 3 sekundy i dopiero tego elementu dotykasz cyną. Oczywiście nie zapomnij oczyścić wcześniej złączy jeśli widzisz że mogą być lekko przybrudzone. Więcej mogli byśmy ci powiedzieć jeśli być wrzucił jakieś zdjęcia.

Polecam ci zerknąć na ten film

https://www.youtube.com/watch?v=rZoTzYhLHkw
komentarz 4 sierpnia 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Ten 1. sposob trochę boli gdy sie na niego patrzy. Miejace, w ktorym lutuje jest mega grube, wiec trzeba tez uzyc wiecej cyny + wygląda nie estetycznie. Nie wiem, jaki to ma przeklad, jeśli jakis ma, na opor pradu.

2. Sposob jest estetyczny, ale wiele osob mowi, ze gdy sie juz lutuje kable, to nie ma sensu ich ze soba splatac itd, bo gdy bedziesz musial jednak je odlutowac i cos przerobić, to raczej czeka Cie ciecie tego kabla, bo cyna zostanie ciagle miedzy splotami

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 337 wizyt
pytanie zadane 3 listopada 2019 w Sprzęt komputerowy przez Wikus$5 Użytkownik (620 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 1,480 wizyt
0 głosów
5 odpowiedzi 3,572 wizyt
pytanie zadane 10 maja 2017 w Sprzęt komputerowy przez KPJ Użytkownik (950 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...