• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Rust vs C plus plus

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
1,657 wizyt
pytanie zadane 28 lipca 2019 w Offtop przez Moti Użytkownik (650 p.)
Hej, ostatnio dużo czytam w internecie o tym ze Rust to język, który ma za kilka lat całkowicie zastąpić C++, mówią tak też wykładowcy na mojej uczelni. Jeszcze nie programowałem w Ruscie, więc nie potrafię dużo o nim powiedzieć. Jedyne, co wiem to że jest dużo bezpieczniejszy od cpp. Ale czy sądzicie, że Rust faktycznie może puścić C++ w zapomnienie?

6 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 28 lipca 2019 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Kiedyś - może i tak. Ale obecnie zbyt dużo kodu jest napisane w C lub C++, żeby tak po prostu je sobie porzucić i pisać wyłącznie w Rust. Myślę więc, że Rust może się stawać coraz popularniejszy, ale przez długi czas na pewno nie zdetronizuje C++ - pamiętajmy, że C++ wciąż się rozwija. wink

Równie dobrze można sobie zadać pytanie: dlaczego ludzie nadal piszą w C, skoro mają C++?

2
komentarz 28 lipca 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Dlaczego? Platforma nie wspiera C++, kompilator C jest zdecydowanie łatwiejszy do wdrożenia; VLA; musisz wchodzić w interakcje z innymi językami, które mogą współdziałać tylko z C, zazwyczaj najniższy poziom, C ma stabilny ABI; inicjalizacja statyczna jest bezpieczna w C, ale nie w C++, ponadto zmienne statyczne w C muszą być zainicjowane wartością znaną w czasie kompilacji, to wymaganie zostało usunięte w C++(nie wiem dlaczego, choć się domyślam) i można je zainicjować za pomocą wyrażeń obliczanych w czasie wykonywania; C jest nieco bardziej wydajne niż C ++, ponieważ nie wymaga wyszukiwania VMT. Tak z grubsza.
0 głosów
odpowiedź 28 lipca 2019 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)

Rust nie zastąpi C++ w 5 lat, może za 40-50 lat :) C++ jest mocno zakorzenione w wielu zastosowaniach: gry, embedded, aplikacje real-time, widzenie maszynowe, systemy operacyjne i wiele innych. Nie da się przepisać w krótkim czasie całego oprogramowania do Rust, nie mówiąc o bibliotekach jak np. OpenCV czy Unreal Engine.

Ciągnąc wątek: Jakie zalety ma Rust w stosunku do nowoczesnego C++ (C++ 14/17 i niedługo 20)?? W modern C++ przecież są smart pointers i inne rozwiązania, które załatwiają sprawę wycieków pamięci. W czym Rust ma przewagę??

 

komentarz 28 lipca 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Jest szybszy, albo porównywalnie szybki. Poza tym jest bezpieczniejszy dla użytkownika. Rust ma wiele zalet.
1
komentarz 28 lipca 2019 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Z tą szybkością to różnie bywa (zależy od zastosowania), bo czasem np. GOlang w niektórych zastosowaniach jest szybszy od Rusta i C++. Z tym bezpieczeństwem to nie jest przypadkiem marketingowy bełkot? Skoro nowoczesny C++ pozbył się starych problemów (które były największą bolączką C++) to dlaczego miałby być mniej bezpieczny od Rusta? Może masz rację, ale udowodnij to!

Wiele zalet (i wad) ma każdy język programowania, Lua też ma wiele zalet :)

Nie żebym chciał wszystko negować i hejtować Rusta :) Chcę się o nim więcej dowiedzieć, ale dziś prawie każdy język jest "blazing fast", "secure", "modern" i "pragmatic'" ;)
3
komentarz 28 lipca 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Bezpieczeństwo programowania współbieżnego. Większość kontroli bezpieczeństwa i decyzji dotyczących zarządzania pamięcią jest wykonywanych przez kompilator Rust(to ta kwestia "udowodnij"). "Szybkość" Rusta polega na jego bezpieczeństwie, po prostu nie ma problemów z pamięcią. I kilka zalet, algebraiczne typy danych, dopasowywanie wzorców. wnioskowanie typu, brak plików nagłówkowych, system modułów. Nie sądzę, że Rust przebije C++, raczej podzieli losy D, ale bardzo przyjemny język dla użytkownika.
komentarz 28 lipca 2019 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
O, dzięki, o to chodziło!!!

Nie musi skończyć jak D :) Myślę, że duże projekty, jak nowa LIBRA pomogą mu się nieco wybić, choć nie wierzę żeby prędko zastąpił C++. Język jest fajny, chociaż nie zrobiłem w nim więcej niż "hello world", to jednak parę rzeczy mi się w nim spodobało. Jedynie w niektórych miejscach syntax jest trochę udziwniony (kwestia przyzwyczajenia).
komentarz 28 lipca 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Składnia jest taka byś nie pisał spaghetti, oczywiści C++ ma/będzie miał coraz więcej wspólnego z Rustem, na przykład moduły, niby od standardu 20, poza tym te "plusy" co wypisałem pojawiły się w ostatnich standardach C++, więc no. Ale jakby gdzieś popełnił błąd to pisz.
komentarz 28 lipca 2019 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Moja znajomość C++ jest niewielka, A Rusta - prawie żadna, więc może lepiej nie będę za wiele dyskutował ;) Nie mniej może ktoś jeszcze się wypowie - temat jest bardzo ciekawy!
0 głosów
odpowiedź 28 lipca 2019 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Ma co nie znaczy tak będzie. Po pierwsze Rust to język od fundacji Muzila, jedynym znanym mi dużym użyciem Rusta to właśnie pisanie silnika przeglądarki Firefox. Jest to język stosunkowo młody. Kolejna sprawa, z punktu widzenia firmy trzeba myśleć przyszłościowo. Dobra mogę coś napisać w Rust tylko kto to później utrzyma. Nie oszukujmy się znalezienie dobrego programisty znającego Rust będzie trudniejsze niż dobrego znającego C czy C++. Podsumowują warto go poznać ale jako drugi język.
komentarz 28 lipca 2019 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Powstało kilka większych projektów (web, embedded) w Rust. Nowa kryptowaluta LIBRA została napisana w Rust
komentarz 29 lipca 2019 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)

@profesorek96, Brave, przepisał ostatnio pare funkcji na Rusta

komentarz 29 lipca 2019 przez blv Nowicjusz (100 p.)

Z większych projektów open-source wykorzystujących Rust jest jeszcze Firecracker (oprogramowanie do wirtualizacji stworzone przez Amazon, działa produkcyjnie na AWS), Fuchsia (system operacyjny Googla - część komponentów, głównie obsługa sieci). Dodatkowo Microsoft rozważa ten język jako alternatywę dla C i C++, a wykorzystuje obecnie w Azure.

1
komentarz 11 września 2019 przez vodnik Obywatel (1,270 p.)

@profesorek96, 

Rust ma już nie tylko zastosowanie w Mozilla, piszą w nim systemy FuchsiaOS, RedoxOS, sterowniki intel, AMD. Do tego Dropbox, npm, CloudFlare, OVH.

https://jaki-jezyk-programowania.pl/technologie/rust/

0 głosów
odpowiedź 2 sierpnia 2019 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)

W temacie Rust - druga książka po polsku na temat programowania w Rust:

Programowanie w języku Rust. Wydajność i bezpieczeństwo

Jim Blandy, Jason Orendorff

https://helion.pl/ksiazki/programowanie-w-jezyku-rust-wydajnosc-i-bezpieczenstwo-jim-blandy-jason-orendorff,prrust.htm#format/d

0 głosów
0 głosów
odpowiedź 11 września 2019 przez vodnik Obywatel (1,270 p.)

Czy Rust jest bardziej przyszłościową technologią od Go? Z tego co czytałem programiści nie patrzą na Go przychylnym okiem, tak samo Scala i Kotlin nie zdobył serc programistów Java. Ale widzę, że Rust to ulubiony język na stackover i ciągle powstaje w nim dużo sterowników.

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Intel-Cloud-Hypervisor-0.2

Przerobiłem na razie ten tutorial Rusta i nie wydaje się być trudnym językiem, jest po prostu inny.

https://www.youtube.com/watch?v=zF34dRivLOw

Podobne pytania

+1 głos
0 odpowiedzi 77 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 200 wizyt
pytanie zadane 26 maja 2020 w Inne języki przez Arcturus Bywalec (2,370 p.)
+1 głos
0 odpowiedzi 225 wizyt
pytanie zadane 3 października 2019 w Inne języki przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,086 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...