• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Sciezka devops/sysadmin

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
356 wizyt
pytanie zadane 27 lipca 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez yovoweh Nowicjusz (120 p.)
Witam. Chce wejsc w branze IT a nastepnie zrobic studia i kierowac swoja kariere w infosec. Moj poziom to poczatkujacy. Zrobilem research dot.stanowisk trainee/junior sysadmin oraz devops i jestem nieco zdezorientowany.

Na forach czesto mozna wyczytac, ze na wejsciu wystarczy jakas tam podstawowa wiedza dot.linuxa, basha, networkingu, troche skilla w pythonie.

W ofertach pracy (chociazby nofluff) czesto w must have jest podana tylko znajomosc linuxa i pythona oraz angielski i soft skille.

Zdarzaja sie jednak rowniez oferty na juniora gdzie lista wymagan wyglada mniej wiecej tak: python, git, sql, linux docker, ansible, kubernetes, aws, java... itd

Chce zatem zapytac jak to ogarnac? W ktora strone isc? Byc moze jestes devopsem/sysadminem/wspolpracujesz z nimi i mozesz wyrazic opinie? Chce zdobyc plytkie, ale ogolne rozeznanie, nastepnie zglebic sie w to co spodoba mi sie najbardziej i zajac sie zabezpieczaniem tego. Znam podstawy pythona, umiem pisac jakies proste apki CLI oraz troche wiem o linuxie, troszke zabawy w terminalu, ale jestem glodny dalszego rozwoju.

Pozdrawiam

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 27 lipca 2019 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Nie jestem devopsem, ale mogę Ci trochę nakreślić sytuację:

Żadna z firm nie poprzestaje na linuxie. Są różne narzędzie które wykorzystuje się w takiej pracy. Oprócz podstaw właśnie takich jak Linux, trochę magii w bashu (sed, grep, find itp itd) ewentualnie w Pythonie warto poznać narzędzia, którymi posługuje się dana firma: ansible, chef, puppet, nagios, zabbix, Docker, terraform i mnóstwo innych.

Wiedz również, że w chwili obecnej bardzo popularne są rozwiązania typu AWS, Azure, czy Kubernetes. 

Na Twoim miejscu:

  • Ogarnąłbym się z ogólnej znajomości linuxa
  • Poszukałbym firmy, sprawdził jej opinie, pogadał z ludźmi którzy tam robili
  • Po sprawdzeniu jej stacku ogarniam na poziomie podstawowym część ich narzędzi
  • No i potem rozmowa na juniora. Pamiętaj żeby zapytać o feedback z rozmowy. 

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 627 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 206 wizyt
pytanie zadane 7 listopada 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez drivetag Nowicjusz (120 p.)

92,418 zapytań

141,223 odpowiedzi

318,989 komentarzy

61,831 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...