• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak zdobyć pierwsze zlecenie?

VPS Starter Arubacloud
–1 głos
434 wizyt
pytanie zadane 20 lipca 2019 w Offtop przez Mikołaj_627 Początkujący (480 p.)
Cześć.

Mam taki problem, że wpadłem w błędne koło które wygląda w ten sposób, chcę złapać jakieś zlecenie na stronkę ale żeby złapać zlecenie potrzebuję portfolio, no ale żeby zrobić sobie portfolio musiałbym wykonać jakieś zlecenie. Kiedyś ktoś mi poradził żebym zrobił kilka projektów na Githuba sam dla siebie aby potem je pokazać. Ja naprawdę nie chcę wyjść na lenia ale tworzenie projektów bez wynagrodzenia tylko po to żeby wstawić na Githuba i wtedy MOŻE ktoś mi da jakieś zleconko sprawia, że czuję brak motywacji i nie jestem w stanie czegoś takiego wykonać. Pokazałem swoją stronkę na kilku grupach na facebooku, i ludziom się raczej spodobała, pisali do mnie wiadomości, że np. "Cześć podoba mi się twoja strona ile by to mniej więcej kosztowało", no to ja albo mówię ile bym wziął za taką jedną wizytówkę albo dopytuję o szczegóły dotyczące strony, i miałem takie sytuacje, że albo po tym jak podałem cenę albo po prostu po tym jak dopytałem jakie funkcjonalności miałaby mieć strona to już więcej do mnie nie pisali. Najbliżej zdobycia zlecenia byłem kiedy napisała do mnie jakaś Pani, Chciała stronę 4-5 podstron, odpowiedziałem, że to będzie kosztowało 700zł, a ona powiedziała, że nie zapłaci tyle bo studenci jej proponują za 300-600zł, no to się z nią grzenie pożegnałem, ponieważ na tych grupach mówią, że 1500zł to minimum za dobrą stronę więc uznałem, że 700zł to w porządku cena jak na nowego bez portfolio. Moje pytanie odnośnie tego co napisałem brzmi: Jak złapać pierwsze zlecenie żeby przy okazji nie trafić na Januszów biznesu którzy z racji tego, że nie posiadasz portfolio będą chcieli ci dać 300 stówy za stronę i jak wy zdobyliście to pierwsze zlecenie, (po rodzinie i znajomych już pytałem)?

2 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 20 lipca 2019 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)

no ale żeby zrobić sobie portfolio musiałbym wykonać jakieś zlecenie.

Możesz sam stworzyć forum albo jakiś inny projekt sam dla siebie, żeby pokazać, że masz jakieś umiejętności.

Kiedyś ktoś mi poradził żebym zrobił kilka projektów na Githuba sam dla siebie aby potem je pokazać. Ja naprawdę nie chcę wyjść na lenia ale tworzenie projektów bez wynagrodzenia tylko po to żeby wstawić na Githuba i wtedy MOŻE ktoś mi da jakieś zleconko sprawia, że czuję brak motywacji i nie jestem w stanie czegoś takiego wykonać.

Nie odbierz tego źle, ale moim zdaniem jeżeli dla kogoś motywacją są pieniądze, a nie pasja, taka osoba powinna rozważyć inny kierunek, niż programowanie. 

Pokazałem swoją stronkę na kilku grupach na facebooku, i ludziom się raczej spodobała, pisali do mnie wiadomości, że np. "Cześć podoba mi się twoja strona ile by to mniej więcej kosztowało", no to ja albo mówię ile bym wziął za taką jedną wizytówkę albo dopytuję o szczegóły dotyczące strony, i miałem takie sytuacje, że albo po tym jak podałem cenę albo po prostu po tym jak dopytałem jakie funkcjonalności miałaby mieć strona to już więcej do mnie nie pisali.

Pomyśl o tym w taki sposób jakbyś miał sklep. Sprzedajesz coś za 10zł za sztukę, przychodzi klient i mówi, że kupi, ale tylko za połowe ceny. Co robisz?

  1. Zamykasz sklep.
  2. Czekasz na klienta, który kupi w twojej cenie.
  3. Ewentualnie sprzedasz za 5zł jeżeli jesteś zdesperowany.

Jak złapać pierwsze zlecenie żeby przy okazji nie trafić na Januszów biznesu

Napisz kilka stronek i wstaw na GitHub'a, później możesz reklamować się na grupach/forach i z góry podawać cenę, więc będą do ciebie pisać tylko ludzie, którym dana cena będzie odpowiadać. 

1
komentarz 20 lipca 2019 przez Mikołaj_627 Początkujący (480 p.)
Dziękuję Panu za komentarz, jedyne z czym się nie mogę zgodzić to odnośnie tych pieniędzy, proszę Pana, pewnie do pewnego stopnia ma Pan rację z tym, że to powinno sprawiać przyjemność jednak ja jestem młodym człowiekiem i mam jeszcze naście lat (czyli że przed 20) w naukę tworzenia stron zainwestowałem sporo wysiłku, wolnego czasu i miałem nadzieję, że nauka to jest coś co zostanie nagrodzone, natomiast tutaj niestety się okazuje, że zamiast nagrody muszę jeszcze za darmo pracować, odnośnie tego, że programista powinien być z pasji, programista to temat rzeka bo jeden tworzy kod do gry, drugi do aplikacji na telefon i oni obaj są pragramistami, ja na siebie patrzę jako twórca stron i traktowałem to jako alternatywa zamiast pójścia gdzieś do pracy fizycznej, nie uważam, że nauka lub praca ukierunkowana chęcią zysku jest zła, no bo niech Pan wyobrazi sobie takie sytuacje jak np. Wchodzi Pan do piekarni kupuje bółeczki od Pani Basi i w pewnym momencie Pan pyta ją czy stanie za ladą i wydawanie reszty to jest jej pasja, a kiedy ona odpowiada, że chce tylko zarobić, Pan wychodzi ze sklepu bo przecież praca to powinna być pasją. Tak samo studenta prawa można zapytać czy on się pasjonuje sprawami alimentacyjnymi Seby i Karyny. Oprócz tego to wszystko mi się w Pana komentarzu podoba, jeszcze raz dziękuję za poświęcony czas.
2
komentarz 20 lipca 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)

@DeBos123, Nie odbierz tego źle, ale moim zdaniem jeżeli dla kogoś motywacją są pieniądze, a nie pasja, taka osoba powinna rozważyć inny kierunek, niż programowanie. 

Chodź do mnie, będziesz pracował za uścisk dłoni. Chyba nie chcesz pieniędzy za to co lubisz robić? Mam Ci jeszcze płacić za przyjemność? 

Pieniądze są dobrym motywatorem, tylko nie na początku, nie oszukujmy się, po co pracować jak nie masz z tego korzyści. 

1
komentarz 20 lipca 2019 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)

@Mikołaj_627, 

powinno sprawiać przyjemność jednak ja jestem młodym człowiekiem i mam jeszcze naście lat (czyli że przed 20) w naukę tworzenia stron zainwestowałem sporo wysiłku, wolnego czasu i miałem nadzieję, że nauka to jest coś co zostanie nagrodzone, natomiast tutaj niestety się okazuje, że zamiast nagrody muszę jeszcze za darmo pracować

To działa podobnie jak z innymi zawodami. Jakbyś chciałbyś zostać np. elektrykiem, no to zanim cię przyjmą do pracy musisz ukończyć szkołę, w której miałbyś pewnie też jakieś praktyki, co by oznaczało 'pracę za darmo' w szkole. W przypadku programowania takim potwierdzeniem tego, że nadawałbyś się do pracy może być np. GitHub i ewentualnie ukończone szkoły. 

odnośnie tego, że programista powinien być z pasji, programista to temat rzeka bo jeden tworzy kod do gry, drugi do aplikacji na telefon i oni obaj są pragramistami,

Tutaj bardziej chodziło mi o konkretną dziedzinę programowania. Nie znam osoby, która z pasji programowałaby jednocześnie gry, tworzyła OS'y, pisała aplikacje na android'a i wiele innych rzeczy.

ja na siebie patrzę jako twórca stron i traktowałem to jako alternatywa zamiast pójścia gdzieś do pracy fizycznej

Patrzenie na siebie jako twórcę stron, a bycie twórcą stron 'na papierze' to są dwie różne rzeczy. 

nie uważam, że nauka lub praca ukierunkowana chęcią zysku jest zła, no bo niech Pan wyobrazi sobie takie sytuacje jak np. Wchodzi Pan do piekarni kupuje bółeczki od Pani Basi i w pewnym momencie Pan pyta ją czy stanie za ladą i wydawanie reszty to jest jej pasja, a kiedy ona odpowiada, że chce tylko zarobić, Pan wychodzi ze sklepu bo przecież praca to powinna być pasją.

Opisałeś kompletnie inną sytuację. Opisałeś Panią Basię, która (mam nadzieje) skończyła szkołę i dlatego ma tą pracę, a czy ją lubi to inna kwestia. Ma predyspozycje to niech pracuje.

Twoja sytuacja wygląda tak, że bez żadnego wykształcenia lub nawet potwierdzenia Twoich umiejętności szukasz pracy.

Wyobraź sobie jeżeli ta sama Pani Basia miała 15 lat i weszła z ulicy do piekarni i powiedziała, że chce tam pracować, bo już umie liczyć na kasie i sprzedawać chleb. Przyjąłbyś ją pracy czy raczej czekał, aż przyjdzie ktoś inny z wykształceniem i odpowiednimi predyspozycjami?

Osobiście jeżeli chciałbym, żeby ktoś dla mnie napisał stronę, to nie obraź się, ale nie byłbyś w kręgu moich zainteresowań, ponieważ:

  1. Skąd mam wiedzieć, że w ogóle umiesz robić te strony?
  2. Skąd mam wiedzieć czy jeżeli umiesz je robić to czy wyglądają dobrze?
  3. Prawdopodobnie ze względu na wiek też nie byłbym zainteresowany, ale to raczej zależy od osoby. Jak dla mnie byłoby za dużo kombinowania z umowami w tej sytuacji i to jeszcze z osobą, która w żaden sposób nie zapewnia mi nawet rozpoczęcie zlecenia.

Tak samo studenta prawa można zapytać czy on się pasjonuje sprawami alimentacyjnymi Seby i Karyny.

Tu akurat bardziej chodzi o zainteresowanie samym prawem.

Tak jak webdeveloper niekoniecznie musi się interesować gotowaniem tylko dlatego, że zrobił stronę dla kucharza.

Oprócz tego to wszystko mi się w Pana komentarzu podoba, jeszcze raz dziękuję za poświęcony czas.

Nie ma sprawy, od tego jest forum, żeby pomagać innym. 

2
komentarz 20 lipca 2019 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)

@tkz,

Chodź do mnie, będziesz pracował za uścisk dłoni. Chyba nie chcesz pieniędzy za to co lubisz robić? Mam Ci jeszcze płacić za przyjemność? 

W mojej wypowiedzi bardziej chodziło nie o to, żeby pracować za darmo jeżeli się coś lubi, a to, żeby nie szukać na siłę zleceń bez żadnego wykształcenia tylko dlatego, że są większe zarobki.

Pieniądze są dobrym motywatorem, tylko nie na początku

Właśnie o to mi chodziło. Robienie projektu na GitHub'a za darmo jako swego rodzaju portfolio działa trochę jak praktyki w szkole, czyli po ukończeniu masz potwierdzenie, że coś umiesz w tej dziedzinie, a przynajmniej powinieneś umieć, bo nie oszukujmy się, różnie to bywa.

komentarz 20 lipca 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Po prostu niech traktuj naukę i tę pracę "za darmo" jako inwestycję w przyszłość. Plus to co napisałeś, jako dowód tej wiedzy. Ale pisanie, że pracuje się dla pasji, nie dla pieniędzy, to aż mną wzdrygnęło.
komentarz 20 lipca 2019 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)

Ale pisanie, że pracuje się dla pasji, nie dla pieniędzy, to aż mną wzdrygnęło.

Jeżeli jeszcze bym tak napisał...

 Nie odbierz tego źle, ale moim zdaniem jeżeli dla kogoś MOTYWACJĄ są pieniądze, a nie pasja, taka osoba powinna rozważyć inny kierunek, niż programowanie. 

...chodziło mi o główną motywację, czyli programujesz z pasji i przy okazji masz z tego pieniądze, a nie na siłę programujesz, bo są większe zarobki, bo to często się kończy właśnie takimi zleceniami od osób, które nic nie umieją, a dużo chcą. 

komentarz 20 lipca 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)

Ale pisanie, że pracuje się dla pasji, nie dla pieniędzy, to aż mną wzdrygnęło.

Jeżeli jeszcze bym tak napisał...

 Nie odbierz tego źle, ale moim zdaniem jeżeli dla kogoś MOTYWACJĄ są pieniądze, a nie pasja, taka osoba powinna rozważyć inny kierunek, niż programowanie. 

 

Własnie to napisałeś..

Każde wytłumaczenie jest dobre.

komentarz 20 lipca 2019 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)

Własnie to napisałeś..

...że nie chodzi o pracę za darmo, a o to co jest główną motywacją do programowania.

+1 głos
odpowiedź 20 lipca 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

Ja naprawdę nie chcę wyjść na lenia ale tworzenie projektów bez wynagrodzenia tylko po to żeby wstawić na Githuba i wtedy MOŻE ktoś mi da jakieś zleconko sprawia, że czuję brak motywacji i nie jestem w stanie czegoś takiego wykonać.

Podejdź do tego od strony klienta. Załóż, że Ty jesteś klientem z jakimś budżetem i chcesz zrobić fajną stronę. Co będzie głównym kryterium oceny tego, czy wybierze Ciebie? Myślę, że będą to inne projekty i realizacje zrobione do tej pory. Może też być bezpośrednie polecenie od innej osoby (czyli w sumie ze zrobienia innego projektu). Gdzieś dopiero dalej pewnie też jakiś opis Twojej oferty/osoby, cena itd. Gdy taki klient nie widzi nic to jak ma sobie pomyśleć, że Ty zrobisz mu witrynę? 

Nie wnikam w to czy to będą przykłady na GitHubie, inne zlecenie czy cokolwiek innego. Po prostu ja będąc klientem chciałbym zobaczyć, co ta osoba już zrobiła. Jeśli nie zrobiła nic to prawdopodobnie nie umie albo "umie, ale nikt z jakiegoś powodu jej nie wybiera, więc ja też nie wybiorę". I tu absolutnie nie chcę Cię obrazić. Po prostu polecam uruchomić wyobraźnię i zawsze spoglądać na dany problem z dwóch (lub więcej) stron :)

Nie ma też co ukrywać, że konkurencja wśród freelancerów i firm zajmujących się tworzeniem stron jest bardzo duża. Nie robisz tego sam, nie jest takich osób 5 ani 10, tylko pełno na każdym kroku i portalu ogłoszeniowym. W związku z tym niestety musisz próbować się przez to przebić i czymś tego klienta zachęcić. Sam nigdy tego nie robiłem, więc nie pomogę w jaki sposób. Ale na pewno "nie pokażę ci kliencie nic, bo nie chciało mi się zrobić, ale chętnie zrobię ci stronę" Ci tego nie ułatwi.

No i jeżeli chcesz te projekty robić tylko/głównie dla pieniędzy i nic więcej Cię nie interesuje, to możesz od razu sobie odpuścić. Cytowana wypowiedź zabrzmiała wręcz trochę jak pretensja, że tyle się uczyłeś, a tu pieniądze nie lecą z nieba. Lepiej jak praca sprawia przyjemność i się nią faktycznie interesujesz i chcesz rozwijać, a pieniądze są dodatkiem, bo odwrotnie kończy się to właśnie tak jak u Ciebie - tematem, gdzie usilnie starasz się zarobić i kombinujesz jak to zrobić, zamiast robić to co lubisz i dodatkowo zarobić. Tak, wiem, za coś trzeba żyć i to wszystko nie jest takie proste, ale sam widzisz.

Podobne pytania

+2 głosów
3 odpowiedzi 656 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 2,042 wizyt
pytanie zadane 28 maja 2022 w Ogłoszenia, zlecenia przez GDZIE_KVRWA_WUNGIEL Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 232 wizyt
pytanie zadane 2 stycznia 2020 w Inne języki przez necik Początkujący (430 p.)

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...