• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Mam dwa pytania. Czy warto używać jdk 8 w 2019 r. i co wybrać JavaFX lub AWT/Swing.

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
712 wizyt
pytanie zadane 19 lipca 2019 w Java przez NorbertWagner Nowicjusz (150 p.)
Cześć. W przyszłości chcę być programistą java. Co jest lepsze JavaAWT i Swing czy JavaFX, a również czy warto uzywać Jdk 12 czy zostać przy Jdk 8
komentarz 22 lipca 2019 przez Arkadiusz Fajdek Dyskutant (9,450 p.)

Hej! Osobiście pracowałem ze swingiem ~4 lata, ostatnio napisałem wpis dokładnie na tem temat "czy warto" w ogóle uczyć się tych technologii: https://technologicznasowa.pl/java-na-desktopy-czy-w-ogole-warto-sie-uczyc/

Tak jak inni również napisali: ja bym odpuścił Jave na desktopy. Jeśli chodzi o Jave to łap się za tematy typowo backendowe

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 19 lipca 2019 przez Paweł Nąckiewicz Nałogowiec (48,990 p.)
To zależy jak na to patrzeć. Dużo firm używa ciągle Javy 8 lub starszej ponieważ migracja na nowszą wersje jest droga. Jeśli nie chcesz dostać swojej pierwszej pracy już teraz tylko za kilka lat to lepiej jest się uczyć od razu Javy 12 (lub 13 która wyjdzie lada chwila). Oczywiście przy nauce Javy 12 musisz uwzględnić nowości z Javy 8 takie jak: lambda, obsługa strumieni etc...

Jeśli chodzi o frameworki do GUI w Javie (Swing, FX) to nie polecam ich się uczyć. Java jest mało wykorzystywana jeśli chodzi o aplikacje desktop-owe. Jeśli chcesz się uczyć Javy to bardziej polecam aplikacje webowe -> Java EE, Spring Boot, RESTServices
komentarz 19 lipca 2019 przez NorbertWagner Nowicjusz (150 p.)
dzięki wielkie za odpowiedź
komentarz 19 lipca 2019 przez NorbertWagner Nowicjusz (150 p.)

@pawi125, jeszcze mam jedno pytanie. Ponieważ jdk 8 instalowało się z JRE, a jdk 12 nie ma JRE. Czy to normalne?

komentarz 19 lipca 2019 przez Paweł Nąckiewicz Nałogowiec (48,990 p.)
Może nie odpowiedziałem konkretnie na Twoje pytanie wiec w ramach uzupełnień:

Na prywatnym laptopie mam zainstalowana tylko wersje 12 JDK.

Jeśli chodzi o GUI to więcej razy spotkałem się z aplikacjami napisanymi w Swingu ale myślę, że teraz lepsze rozwiązaniem jest JavaFX i chyba tego bym się uczył. Inna kwestia jest taka ile firm będzie decydowało się na przejście na tą technologie. Tutaj mogę tylko gdybać ale wydaje mi się, że ofert pracy za kilka lat na tą technologie może nie być prawie wcale.
komentarz 19 lipca 2019 przez Paweł Nąckiewicz Nałogowiec (48,990 p.)
edycja 19 lipca 2019 przez Paweł Nąckiewicz
Możesz spokojnie korzystać w JDK 12 bez JRE :)
1
komentarz 19 lipca 2019 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
od którejś tam javy (chyba 11) pobiera się jedna rzecz i JDK jest razem z JRE (czy tam odwrotnie).

Podobne pytania

0 głosów
6 odpowiedzi 917 wizyt
pytanie zadane 16 września 2016 w Java przez Kacperos_89 Początkujący (400 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 232 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 394 wizyt
pytanie zadane 15 maja 2016 w Java przez hubot Dyskutant (9,100 p.)

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,100 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...