• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Tworzenie menu java

0 głosów
72 wizyt
pytanie zadane 12 lipca w Java przez Leonardo Początkujący (430 p.)
Witam,

piszę aplikację mającą działać jak Messenger. Jest to mój pierwszy projekt, w którym muszę zbudować dość skomplikowany interfejs użytkownika. W poprzednich mniejszych projektach tworzyłem klasę Menu zawierającą strukturę z tekstem (String) i jego pozycją, a potem dodawałem je do listy w obiekcie klasy Menu. Eksperymentowałem także z tworzeniem pliku ze skryptem menu i klasy która by go interpretowała oraz wyświetlała. Problem pojawiał się, gdy np. w menu konsolowym jest parę opcji do wyboru, czy w menu graficznym parę przycisków, bo wtedy według mnie za dużo rzeczy robionych jest na stałe i definiowanych w kodzie i np. by edytować listę wyboru nie wystarczy dopisać jedną linikę w klasie Menu, ale także np. edytowacć switch'a.

Nie wiem, czy wytłumaczyłem to dobrze, ale w skrócie chodzi mi o to, jak w profesjonalnych aplikacjach tworzy się menu, by wszystko nie było ustawione "na sztywno".

Z góry dziękuję za pomoc :)

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 12 lipca przez mbabane Maniak (70,020 p.)
wybrane 12 lipca przez Leonardo

Najlepsza
Być może wzorzec MVC tutaj przyjdzie z pomocą. W uproszczeniu rozdziela on to co (Model) i kiedy (Controller) aplikacja robi od tego co wyświetlane jest użytkownikowi  (View). Dzięki temu niezależnie zmieniasz np. układ przycisków a całość działa tak samo.

Wpisz mvc w google i zobacz co to dokładnie jest, najładniej to widać w JavaFX.
komentarz 12 lipca przez Leonardo Początkujący (430 p.)
Dzięki, już widzę, że to się uda.

Na początku interfejs będzie konsolowy, potem JavaFX.
komentarz 13 lipca przez miro Pasjonat (20,730 p.)
Ja polecam jak najszybsze przejście do jakiegoś frameworka/biblioteki. Takie MVC jest bardzo często używane w nich na starcie.
0 głosów
odpowiedź 12 lipca przez Aisekai Nałogowiec (36,640 p.)
To co mbabene napisał to raz. Dwa poczytaj też o wzorcu Stan (State) - prawdopodobnie też będziesz mógł go wykorzystać. Nie wiem z czego korzystasz, prawdopodobnie niestety z jakiegoś Swinga albo JavyFX. W Swingu takim elementem pełniącym rolę stanu byłby JPannel. W JavieFX - chyba Pane.
0 głosów
odpowiedź 12 lipca przez pawi125 Stary wyjadacz (12,590 p.)

Jesli masz na myśli profesjonalne komercyjne aplikacje to powinieneś zainteresować się tematem internacjonalizacji (i18n). 

Chodzi o to, że masz jakiś plik ze zmiennymi, które przyjmuja watosci tekstowe dla konkretnych klawiszy. Pozniej w kodzie kozystarz z klasy ze zmiennymi dla danej opcji. Zaleta tych zmiennych jest to ze możesz im przypisywać wiele wartości zaleznie od wyboru jezyka apliakcji.

//plik i18n
//wersja pl
tittle = "Moja aplikacja"
...

//wersja ang 
title = "My App"

//kod aplikacji...

Label.setText(i18n.title);

To taki mini pseudokod. Idea jest taka ze w kodzie aplikacji nie podjaesz konkretnych nazw tylko zmienne które przechowuja nazwy zalezne od konfiguracji jezykowej uzytkownika. To jest prefesjonalne podejscie wykorzystywane w firmach w miedzynarodowych projektach. Kazdy jezyk i framework maja inna konfiguracje ale idea jest ta sama. Jesli chcesz cos wiecej o tym wiedziec poczytaj o internacjonalizacji (i18n) lub localization (l11n)

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 40 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 44 wizyt
pytanie zadane 8 lipca w Java przez BartekK Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 150 wizyt
pytanie zadane 10 marca w Java przez Patryk01 Użytkownik (950 p.)
Porady nie od parady
Możesz ukryć, zamknąć lub zmodyfikować swoje pytanie, za pomocą przycisków znajdujących się pod nim. Nie krępuj się poprawić pochopnie opublikowanego pytania czy zamknąć go po uzyskaniu satysfakcjonującej odpowiedzi. Umożliwi to zachowanie porządku na forum.Przyciski pytania

65,639 zapytań

112,264 odpowiedzi

236,873 komentarzy

46,639 pasjonatów

Przeglądających: 194
Pasjonatów: 6 Gości: 188

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...