• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Praca jako programista - jak to wygląda naprawdę

Object Storage Arubacloud
+10 głosów
9,315 wizyt
pytanie zadane 26 lipca 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez falauthy Stary wyjadacz (11,550 p.)
edycja 26 lipca 2015 przez falauthy
W sumie naszła mnie teraz myśl. Jak praca programisty wygląda w praktyce? Posłużę się przykładem - jest programista, który bardzo dobrze umie pisać w Javie. Czy w takim razie w 90% przypadków zostaje mu programowanie na Androida?

Inna myśl - programując hobbystycznie - powiedzmy większe projekty np. jakieś aplikacje okienkowe powiedzmy w C++ - sami tworzymy grafikę itd., to czy w firmie (czy tam pracy - jak kto woli) też tak wygląda? Czy jednak taka osoba jest odpowiedzialna tylko i wyłącznie za kod?

Fajnie jakby trafiły się tu osoby, które by opisały jak to tak naprawdę wygląda. :)

1 odpowiedź

+7 głosów
odpowiedź 26 lipca 2015 przez _coder_ Gaduła (3,480 p.)
Pewnie troszkę inaczej wygląda to w każdej firmie. Mogę powiedzieć Ci jak jest w moim przypadku. Pracuję w UK jako programista JAVA w dużej korporacji. Czas spędzony na różne rzeczy w ciągu dnia rozłożyłbym mniej więcej tak:

50% kodowanie aplikacji, 30% pisania testów (jednostkowe, integracyjne, akceptacyjne), 20% róznych spotkań, najczęściej z testerami i product ownerem.

Te 50% rozbiłbym jeszcze na stricte pisanie kodu i różne prace związe z konfiguracją środowiska (Jenkins, Maven).

Nie robie prawie nic związanego z grafiką i front-endem. Od tego są inni w zespole.
komentarz 26 lipca 2015 przez falauthy Stary wyjadacz (11,550 p.)
Właśnie co do testów, konfiguracją środowiska - to jest must have w pracy jako programista? Czy po prostu rzucają Ci dokumentację, dają ci deadline 2 godzinki i masz to ogarniać?
komentarz 26 lipca 2015 przez _coder_ Gaduła (3,480 p.)
Mamy 2-tygodniowe sprinty. Na początku każdego ustalamy co jest do zrobienia w ciągu sprintu i jedynym deadlinem jest jego koniec. Co i kiedy zostanie zrobione nie jest ważne, byle żeby było gotowe do końca sprintu.
komentarz 26 lipca 2015 przez falauthy Stary wyjadacz (11,550 p.)
A jak wygląda sprawa z OS? Jest to wybór pogramisty czy jest to narzucone z góry?
komentarz 26 lipca 2015 przez _coder_ Gaduła (3,480 p.)
Też zależy od firmy. W mojej poprzedniej pracy (Warszawa), każdy mógł wybrać sam na czym chce pracować.

W mojej obecnjej pracy wszystko jest ustalone z góry i każdy ma identyczne środowisko developerskie i wygląda to tak:

Mam laptopa z Windowsem 7 (i5, 16GB ramu) i używam go praktycznie tylko do Offica, Outlooka. Do tego komputer stacjonarny też Win 7 (i7, 32GB ramu) z którym łącze się przez zdalny pulpit z lapka. Na tym stacjonarnym odpalam VirtualBoxa z Linuxem (Oracle Linux) i na tym Linuxie pracuję, czyli mam tam IDE i kod.
komentarz 26 lipca 2015 przez falauthy Stary wyjadacz (11,550 p.)
Okej, dzięki za wyjaśnienia. :)
komentarz 16 marca 2016 przez veryhotshark Obywatel (1,620 p.)
Witam i mam pytanie jeśli można się spytać to ile pan zarabia miesięcznie?

Podobne pytania

+2 głosów
6 odpowiedzi 13,678 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 595 wizyt

92,542 zapytań

141,383 odpowiedzi

319,482 komentarzy

61,929 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...