• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Router D-link podłączony nieznany client

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
788 wizyt
pytanie zadane 12 lipca 2019 w Sieci komputerowe, internet przez daniel1806 Obywatel (1,780 p.)
Witam.

Zaglądając do mojego routera D-link kliknąłem sobie w podłączone do niego urządzenia. Rozpoznaję wszystkie z wyjątkiem jednego, które nazywa się: "localhost". Mam podany jego numer MAC i adres IP, ale podane że producent jest nieznany i nie mam pojęcia co to jest.

Czy w D-link'u może działać jakieś oprogramowanie, typu: server lokalny, czy coś podobnego? Chodzi mi o to czy ten "localhost" to część routera, czy może jakieś urządzenie u mnie w domu, o którym zapomniałem a jest podłączone, czy może ktoś lub coś mi się włamało i coś mam zainstalowana bez mojej wiedzy?

Zmartwiła mnie informacja z netu, że podobno D-link'i są podatne na atak.

Jeszcze jedna sprawa. Czy można znając nr MAC zidentyfikować przynajmniej jakiego rodzaju urządzenie to jest? I czy nr teoretyczny hacker znając nr MAC urządzenia może go wykorzystać w ataku?

Z góry dzięki za pomoc i odpowiedzi na moje pytania.

Pozdrawiam

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 12 lipca 2019 przez Rocket Gaduła (3,030 p.)

czy nr teoretyczny hacker znając nr MAC urządzenia może go wykorzystać w ataku?

 Tak, możne. Niejednokrotnie bywa tak, że urządzenia są sprawdzane i przepuszczane przez np. router po adresie MAC. Np. Ja u swojego dostawcy internetowego, mam podany adres MAC głównego urządzenia które zarządza/utrzymuje sieć w moim domu - dzięki temu nikt nie podepnie się pod skrzynke/kabel (co innego już pod wifi, lub bezpośrednio pod router).

Odnosząc się do Twojego innego pytania - obawiam się że po adresie MAC nie będziemy w stanie zidentyfikować typu urządzenia które ma go przypisanego. Jaki adres IP ma to urządzenie? Adresy 127.0.0.1, localhost, 192.*.*.* to z reguły adresy wewnętrzne.

Masz rozróżnienie na połączenie ethernetowe (kablowe) i WIFI? Jeśli byłby podłączony kablem, to zerknij czy nie masz nic wtykniętego nadmiarowego w router i po problemie ;) Natomiast jeśli połączony przez wifi - to najpewniej jakiś sprytny sąsiad - zmień hasło, zrestartuj wifi, jeśli problem wystąpi ponownie to zablokuj go na poziomie routera po MACu.

 

Pozdrawiam,

Rocket.

1
komentarz 14 lipca 2019 przez daniel1806 Obywatel (1,780 p.)
Dzięki za odpowiedź. Z sieci niestety jestem kiepski. Ale problem zdiagnozowałem przez zablokowanie tak jak napisałeś po MACu z poziomu routera i sprawdzałem co straciło połączenie z internetem. Okazało się, że to mój telewizor :) Nie wiem czemu nie nadali mu fabrycznie nazwy producenta na karcie sieciowej. Jakbym ją zobaczył to bym od razu wiedział który to sprzęt i bym się nie musiał martwić i zastanawiać.

Dzięki i pozdrawiam
komentarz 15 lipca 2019 przez Rocket Gaduła (3,030 p.)

Ale problem zdiagnozowałem przez zablokowanie tak jak napisałeś po MACu z poziomu routera i sprawdzałem co straciło połączenie z internetem.

Haha, jedna ze skuteczniejszych metod laugh

Ważne że pomogło winkyes

 

Pozdrawiam,

Rocket.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 3,067 wizyt
pytanie zadane 25 grudnia 2016 w Sieci komputerowe, internet przez Marecki Obywatel (1,690 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 960 wizyt
pytanie zadane 23 grudnia 2016 w Sieci komputerowe, internet przez Marecki Obywatel (1,690 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 290 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,077 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...