• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauka programowania

Object Storage Arubacloud
0 głosów
407 wizyt
pytanie zadane 7 lipca 2019 w C i C++ przez sisOOO Obywatel (1,370 p.)
Witam

Od kilku lat próbuję nauczyć się c++, niestety nie skutecznie, obejrzałem kilka poradników z Pasja inforamtyki dotyczącej C++, mam kilka książek i nie mogę tego pojąć, najczęściej zatrzymuje się na jednym temacie którego nie rozumiem i nie mogę przejść dalej. Jednak moje jedyne dzieła to kalkulator i program do rysowania figur poprzez wyświetlania gwiazdek.

Macie jakieś dla mnie porady, kilka osób polecało mi SPOJA, jednak bez wiedzy nie dam rady tam zrobić zadań

Pozdrawiam
komentarz 8 lipca 2019 przez niezalogowany
Podaj przykład rozdziału, którego po kilku latach nie możesz pojąć?
komentarz 8 lipca 2019 przez sisOOO Obywatel (1,370 p.)
Znaczy trochę źle powiedziane, że po kilku latach. Ogólnie kilka razy zabierałem się za naukę programowania (dokładnie to 3 razy). Zawsze stawałem na pętlach, o ile for jako tako to while i do while wgl u mnie leżały. Próbowałem zrozumieć, jednak kiedy nie wychodziło zaprzestawałem, a potem znowu zabierałem się do nauki, jednak z chęci lepszego poznania zaczynałem od nowa i teraz znowu stanąłem w tym samym miejscu :( Powiem tak, powtórzę program, który napisał Pan Mirosław (ale to dlatego, że pamiętam, i nie piszę go ze zrozumienia, a z pamięci), ale nie napiszę własnego programu.
2
komentarz 8 lipca 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Jezeli masz taki zaped, ze zaraz rezygnujesz, gdy cos staje na drodze, to polecam znalezc inna dziedzine niz programowanie, bo w tej dziedzinie ciagle spotykasz gorki i gory i nie mozesz ich ubikac, albo mowic to przestaje.
komentarz 8 lipca 2019 przez niezalogowany
Jeśli masz problem z tak podstawowymi konstrukcjami jak pętle, a zależy Ci, żeby uczyć się programować, to polecam njpierw zająć się matematyką i poćwiczyć trochę abstrakcyjne myślenie.
3
komentarz 8 lipca 2019 przez RADOSLAW_97 Nowicjusz (200 p.)

@DragonCoder, W każdej dziedzinie słomiany zapał nie jest wskazany, programowanie nie jest odosobnionym przypadkiem. Dlatego to nie jest argument, żeby rezygnować. U mnie w przypadku nauki języków webowych pomogło postawienie sobie jakiegoś projektu do wykonania, którego w tamtej chwili nie umiałem zrobić. W ten sposób małymi kroczkami każdego dnia pisałem fragmenty kodu aż po kilku dniach udało mi się ukończyć stronę ( 4-5 godzin dziennie ). Naprawdę wyszło mi to całkiem fajnie. Jednak na początku nie miałem wiedzy i umiejętności jak wykonać niektóre zadania w kodzie. Po prostu pisałem kod do momentu kiedy wiedziałem jak coś wykonać, potem zastanawiałem się co powinienem teraz zrobić i wpisywałem w google jak to zrobić ( albo po polsku albo prostą angielszczyzną - nie lubię tego języka, niestety w tym temacie jest dużo materiałów ). Czasem okazywało się, że jakąś czynność można wykonać inaczej niż mi się wydawało albo skorzystać z wiedzy, którą już posiadałem. Satysfakcja jest bardzo dużo i wtedy też uczysz się szybko, ponieważ przyswajasz tylko te informacje, które są Ci potrzebne. Nie uczysz się czegoś co zaraz zapomnisz, ponieważ zobaczysz daną konstrukcję i od razu stosujesz. Tylko przepisuj kod ( oczywiście staraj się go zrozumieć ), NIE kopiuj. Ja nie polecam cofać się do matematyki, bo myślę, że jak otworzysz książkę do matmy to już na dobre stracisz chęci do programowania czegokolwiek. Pamiętaj, że wszystko przychodzi z czasem. Trzeba cierpliwości, jak już wspomniałem na początku. Dotyczy to wszystkiego.

komentarz 8 lipca 2019 przez sisOOO Obywatel (1,370 p.)
Odpowiem wszystkim w jednym wątku, u mnie kiedy pojawia się problem, czy to z programowaniem, czy to z matematyką czy innym przedmiotem, staram się pojąć skąd on wynika, przeanalizować itp. Niestety tutaj koliduje mi szkoła, chciałbym wziąć się za naukę i przeanalizować mój problem jednak nie zdążam, dlatego zabieram się za to w wakacje, żeby móc mieć mnóstwo wolnego czasu. Zakładając ten wątek miałem nadzieję, że pojawią się ludzie, którzy napiszą mi jak oni radzili sobie z trudnościami.
" NIE kopiuj. Ja nie polecam cofać się do matematyki, bo myślę, że jak otworzysz książkę do matmy to już na dobre stracisz chęci do programowania czegokolwiek. " Niestety chodzę jeszcze do szkoły i matme mam, ale czy niestety ? Bardzo lubię ten przedmiot, jeden z nie licznych na, których się nie nudzę ;)
komentarz 12 lipca 2019 przez forvev Początkujący (390 p.)

Jakie książki przerabiałeś ? Ja osobiście polecam Ci dwa tomy Jerzego Grębosza, "Symfonia C++ standard" no i oczywiście do tego dużo motywacji.

komentarz 12 lipca 2019 przez sisOOO Obywatel (1,370 p.)
Mam dwie, ale w głównej mierze przerabiałem C++ Zadania z programowania z przykładowymi rozwiązaniami autorstwa Mirosława J. Kubiaka. Jednak nie jest to tytuł, który w jakimś stopniu mi pomógł, drugą książką jest Nowoczesny C++ autorstwa Mariusa Bancila. Jednak problem dwóch książek w moim przypadku jest taki, że jest tam podane na tacy rozwiązane, bez głębszego rozpisania (przynajmniej w początkowej części książki) dlaczego czegoś takiego się używa. I może to moje odczucie, ale jak są jakieś rzeczy, które są "pierdołami" dla doświadczonych programistów i są pomijane to dla mnie brakuje właśnie wyjaśnienia.
1
komentarz 12 lipca 2019 przez forvev Początkujący (390 p.)
Moja obecna wiedza z programowania, choć jeszcze nie jest taka duża jakbym chciał bazuje właśnie na tym tytule co Ci podałem, wystarczy skupić się i iść w zaparte. Do tego z dużą chęcią oglądam kursy Pana Mirka co też dużo daje. Ile osób tyle ścieżek nauki, musisz sam znaleźć dla siebie najlepszą.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 8 lipca 2019 przez lionfish Nowicjusz (160 p.)

https://www.playcodemonkey.com/- gra, z którą mój 8-letni syn pracował na informatyce w podstawówce, mi także pozwoliła utrwalić pętle. Czasem chodzi o to, żeby mózg coś "zatrybił", a nie wszyscy uczą się wzrokowo lub słuchowo. Spróbuj :))

komentarz 8 lipca 2019 przez sisOOO Obywatel (1,370 p.)
O super, nauka po przez zabawę :)
+1 głos
odpowiedź 8 lipca 2019 przez KazikBozia Obywatel (1,600 p.)
Moim zdaniem, jeśli chcesz się czegoś nauczyć to są dwie główne techniki:
~kroczek po kroczku aż do celu - widzisz powoli swoje efekty
~rzucić się na 'głęboką wodę' - pisać skrypty, przepisywać je do swojego projektu, łączyć je,
 

Jeśli c++ jest dla ciebie za bardzo ciężki zacznij od logomocji/scratch, potem może HTML
Jeśli masz więcej odwagi to postaw sobie cel - jakaś apka, 'przepisuj' ją z internetu, zmieniaj i zobacz co się z nią stanie, modyfikuj, baw się nią.
komentarz 8 lipca 2019 przez sisOOO Obywatel (1,370 p.)
Powiem tak, logomocje miałem w gimnazjum i nie chcę wracać ;) a co do HTMLa, znam na poziomie podstawowym, oznacza, to że bez problemu zrobię stronę internetową, i połączę ja z CSS, nie będzie to jakaś super hiper strona, ale to potrafię :)
0 głosów
odpowiedź 8 lipca 2019 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Może inny język? C++ nie zawsze jest najepszym wyborem na start

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 256 wizyt
pytanie zadane 27 czerwca 2019 w C i C++ przez KosaTV Obywatel (1,260 p.)
+1 głos
3 odpowiedzi 411 wizyt

92,572 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...