• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Matura z informatyki-przygotowanie

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,636 wizyt
pytanie zadane 5 lipca 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez wojownikgold Nowicjusz (160 p.)
Witam.

Od września będę licealistą. Zamierzam pójść do szkoły o profilu matematyczno-fizycznym z angielskim. Wiem, że matura dla mnie jest za 4 lata, ale proszę was o porade. Zamierzam zdawać informatyke na maturze wrazie gdyby fizyka mi nie podeszła. Interysuje się informatyką i wiąże z nią przyszłe studia. Zamierzam przez te 4 lata przeanalizować program wymagany na mature. Niestety nie wiem jak zacząć, z jakich podręczników korzystać, a z programowaniem nie miałem praktycznie styczności. Zamierzałem zacząć programować w C++ (z kursu na kanale ,,Pasja informatyki"). Jeżeli macie jakieś propozycje książek, bądź pomysł na ukierunkowanie mnie, proszę pisać.
komentarz 24 lutego 2021 przez Dawid Popławski Nowicjusz (160 p.)

Algorytmy, teoria, rozwiązania z arkuszy i zbiorów zadań, excel, c++, python, pascal, access. Zebrane wszystko w jednym miejscu.
https://github.com/wernexnrs123/MATURA-INFORMATYKA

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 5 lipca 2019 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)

Zapytaj się starszych kolegów, nauczyciela. W liceum będziesz miał jakieś lekcje informatyki, więc nauczyciel powinien Ci pomóc. A jak nie to OKE - zestawy z poprzednich lat, przeglądnij informator maturalny z informatyki (o ile już jest bo jesteś nowym rocznikiem, który będzie zdawał nową maturę).
W Internecie znajdziesz bardzo dużo darmowych kursów z poszczególnych działów, które są potrzebne do matury. Książek też jest sporo, jednak nie znam ich więc się nie wypowiem. Poszukaj, poczytaj opinie, a przede wszystkim spis treści :D

A tutaj masz krótki pomocny artykuł:
https://www.p-programowanie.pl/matura-z-informatyki/jak-przygotowac-sie-do-matury-z-informatyki/

1
komentarz 5 lipca 2019 przez wojownikgold Nowicjusz (160 p.)
Dzięki, jak już wybiore liceum to spytam się swojego nauczyciela. Wiem tyle, że w 2019 roku jedna osoba pisała informatyke i niestety 20% dostała. A matma i fizyka bardzo dobrze im poszła.
0 głosów
odpowiedź 5 lipca 2019 przez qwiateq Początkujący (430 p.)

Moim zdaniem możesz też rozważyć pójście do technikum informatycznego zamiast do liceum. Wiem, że to nie było przedmiotem pytania, ale to tylko taka sugestia.

Nie wiem (i chyba nigdzie jeszcze tego nie ma) jak będzie wyglądała matura z informatyki, którą będziesz zdawał. Od roku szkolnego 2022/2023 będzie to egzamin w nowej formie. Polecam przeczytać: tutaj oraz tutaj a także inne teksty w necie.

Uważam, że egzamin w nowej formie nie będzie się zbytnio różnił od tego co jest teraz.

Teraz matura z informatyki składa się z części teoretycznej oraz praktycznej.

Część teoretyczna może sprawdzać Twoją wiedzę z baz danych, sieci komputerowych, umiejętność tworzenia algorytmów etc.

Część praktyczna to tak naprawdę 3 zagadnienia: programowanie, bazy danych oraz excel.

Naukę programowania polecam zacząć właśnie od kursu pana Zelenta na kanale Pasja informatyki.

Jeżeli chodzi o naukę excela, to w internecie jest sporo darmowych kursów i materiałów.

Co do baz danych, to na początek dobrze zacząć od kursu MySQL na kanale Pasja informatyki.

Generalnie w internecie jest mnóstwo darmowej wiedzy. Najwięcej i najlepszej tej wiedzy jest w języku angielskim, więc naprawdę warto się go uczyć.

Podsyłam linka do strony CKE gdzie znajdują się wszystkie arkusze maturalne w obecnie obowiązującej formule (są też arkusze z poprzedniej formuły). Polecam robić te zadanka jako formę ćwiczeń. W necie są filmy z rozwiązaniami tych zadań, więc zawsze można sprawdzić swój tok myślenia. Link do strony CKE. Przy nauce najbardziej polecam się skupić na części praktycznej egzaminu, gdyż jest najlepiej punktowana.

 

Wiem, że tego może wydawać się dużo i możesz czuć się przytłoczony, ale to normalne. Do matury masz jeszcze mnóstwo czasu i jeżeli podejdziesz do tego z głową, to po odpowiednim przygotowaniu nie będziesz z nią miał większych problemów.

Wspominałem na początku o technikum informatycznym, bo w nim ma się styczność z różnymi dziedzinami informatyki oraz przyswaja się dużo materiału potrzebnego na maturze z informatyki. Wtedy są pieczone dwie pieczenie na jednym ogniu.

Trochę się rozpisałem ale mam nadzieję że nieco nakreśliłem sytuację.

komentarz 5 lipca 2019 przez wojownikgold Nowicjusz (160 p.)
Dzięki za poradę. Myślałem nad technikum informatycznym i nadal rozmyślam nad nim, szkoła ogólnie fajna, tylko wyposażenie jest kiepskie. Na dniu otwartym opowiadali nam o języku niemieckim jaka jest nauczycielka, że wszyscy się z tego języka wypisali zaświadczeniem od poradni, to mam wątpliwości do innych. I patrze pod wzgląd tego, że zamierzam iść na PW (dzienne) to nie bardzo mi potrzebny tytuł technika, a wszystkiego można w domu się nauczyć. Mam również drugie liceum o kierunku mat-fiz-inf ale to też odrzucam bo wole ang w lepszej szkole, podejżewam że ta informatyka jest na kiepskim poziomie. A myślisz że C++ dla początkującego będzie dobre ? Jak pisałem zamierzam przeanalizować ten kurs, ale wole również jakieś książki wraz z kontynuacją. Najbardziej to na mature z infy obawiam się programowania i algorytmiki.
komentarz 5 lipca 2019 przez wojownikgold Nowicjusz (160 p.)

@qwiateq, Sądze że matura będzie taka sama, ponieważ materiał jest ten sam a obecna gimbaza, która idzie do technikum będzie pisać mature razem ze mną.

komentarz 5 lipca 2019 przez qwiateq Początkujący (430 p.)

@wojownikgold, Przy wyborze szkoły ważny jest jej poziom, ale i tak nic Ci nie zastąpi samodzielnej pracy nad rozwijaniem swoich umiejętności.

C++ dla początkującego to chyba najlepszy wybór. Serio polecam przerobić kurs na kanale, bo pan Zelent świetnie wszystko tłumaczy. Przerabiać kurs i samemu robić zadania z niego. Potem zacząć robić zadania na platformie SPOJ, co też jest powiedziane w kursie w odcinku 12.

Tutaj lista książek polecanych na forum. Książki to też dobra rzecz, ale radziłbym po nie sięgnąć po przerobieniu podstaw. Możesz też zarejestrować się na reddicie i wejść pod r/learnprogramming, szczególnie polecam zakładkę FAQ w tym subreddicie. Zyskasz ogólny pogląd na naukę programowania i ciekawe źródła, z których możesz się uczyć.

Tak jak pisałem, angielski jest bardzo ważny.

Jak już wybierzesz szkołę to możesz zapisać się do jakiegoś kółka albo znaleźć kogoś z kim możesz takie założyć. No i jak dobrze zagadasz z nauczycielem to może Ci sporo pomóc i pokierować. Oczywiście jak trafisz na odpowiednią osobę.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 525 wizyt
pytanie zadane 11 lutego 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez it_atari Początkujący (360 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 553 wizyt
pytanie zadane 22 kwietnia 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Hubert_123 Początkujący (380 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 287 wizyt
pytanie zadane 7 kwietnia 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Igor515 Nowicjusz (120 p.)

92,572 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,645 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...