• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy mam szanse sam nauczyć się matematyki?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
721 wizyt
pytanie zadane 5 lipca 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez pytam32 Nowicjusz (190 p.)
Cześć, mam małe pytanko, otóż zabrakło mi punktów na dostanie się do dobrego technikum elektronicznego lub informatycznego. W 2 rekrutacji ma mam zamiar zgłosić się do liceum a później chciałbym iść na studia ale moja matematyka leży, w  gimnazjum miałem 3 . Czy gdybym zabrał się w garść to przez te 3 lata udało by mi się dobrze napisać maturę? Nauka samemu w domu bo na korepetycje mnie nie stać. Informatyki też będę się uczył głównie programowania. Podstawy Informatyki i elektroniki (też fizyka) mam opanowane tylko matematyka...

Z góry przepraszam jeżeli macie dość tego typu pytań ale nie mogłem znaleźć odpowiedzi co do mojej sytuacji.
komentarz 5 lipca 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Czymże więc zajmują się ci programiści o których piszesz? Chyba stawianiem one page serwisów w bootstrapie.
1
komentarz 5 lipca 2019 przez Zayebisty Gaduła (3,200 p.)
ale tu nie chodzi o samo uzywanie matematyki w programowaniu tylko bardziej a sposob myslenia poprostu ktos kto nie radzi sobie z matematyka bd miał problemy z programowaniem jak i np fizyką cz inżynierią a prędzej bd pisał wiersze malował czy grał na instrumencie... ale oczywiście to nie znaczy ze autor posta nie moze nauczyc sie programowac.. poprostu bedzie mu trudniej przyswoić niektóre rzeczy niż osobom ze ścisłym umysłem
komentarz 5 lipca 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
No dokładnie o tym właśnie mówię.

W matematyce często tak jest szczególnie w zadanich z * że znasz wzory ale nie bardzo wiesz jak ruszyć jakieś zadanie.

Podobnie jest z programowaniem. Wiesz jak kodować ale nie bardzo wiesz jak rozwiązać dany problem.

Mam wrażenie że tutaj większość osób myśli że programowanie ogranicza się do webdewekoperki gdzie wystarczy znać ify i fory.
komentarz 5 lipca 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Tak i nie, o zalezy wszystko. W tym roku np zawalilem matme, pomimo tego, ze z fizyki poszlo mi bardzo dobrze, gdzie 1. polrocze to byla teoria (magnetyzm, prad itp), a 2. polrocze to eksperymenty. Wiec ocena, nie zawse jest wyznacznikiem wiedzy, czy podejscia do rozwiazania zadania. Autor moze rozwiazac zadanie, ale np. nie znajdzie najbardziej optymalnej drogi czy cos podobnego.
komentarz 5 lipca 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Pokaż mi webdevelopera, który używa matematyki na wyższym poziomie niż dodać, odjąć pomnożyć.

@tkz, nie  zgodzę się... W jakiś zabawach w pisanie stronek wizytówek to może nie, ale gdy mówimy o programowaniu aplikacji to już jak najbardziej matematyka jest przydatna i to bardzo... Powiedz mi jak bez wiedzy np. na temat średnio-zaawansowanej matematyki chciałbyś efektywnie analizować statystyki aplikacji, analizować różne histogramy, wykresy błędów w różnych percentylach itp. itd. Ja jako front-end na co dzień mam do czynienia z co najmniej kilkoma apkami do monitoringu i analizy co się dzieje, reagowania na błędy itp. Ponad to to właśnie dzięki matematyce jesteś w stanie odpowiednio wykrywać różnego rodzaju anomalnie w zachowaniach userów czy w zachowaniu się aplikacji, sieci serwisów itp. itd.

Nie mówiąc już o coraz powszechniejszym machine learning... z tego co słychać w ostatnich 2-3 latach to pomału w zasadzie ten temat wchodzi praktycznie do większości aplikacji... świat eCommerce, zaawansowane algorytmy w aplikacjach bankowych itp. itd.

Oczywiście nikt nie mówi, że programista ma znać dobrze matematyke wyższą, ale moim zdaniem takie podstawy jak chociażby statystyka to powinno być obowiązkowe.

5 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 5 lipca 2019 przez Yarpen Nowicjusz (240 p.)
To czy dasz radę zależy od Ciebie. Matura rozszerzona z matematyki wymaga opanowania wielu zagadnień, ale masz na to 3 lata. Skup się na lekcjach, zadania rozwiązuj sam i sprawdzaj rozwiązania na tablicy (u mnie większość osób w klasie nie myśląc przepisuje z tablicy). W ramach ćwiczeń możesz znaleźć sobie zadania w internecie/kupić zbiór zadań i rozwiązywać zadania dotyczące tego co przerabiacie na lekcjach.
0 głosów
odpowiedź 5 lipca 2019 przez Paweł Nąckiewicz Nałogowiec (48,990 p.)
edycja 5 lipca 2019 przez Paweł Nąckiewicz
Tak, masz szanse się nauczyć.

 

Wybiegam trochę w przyszłość ale jakbyś zapytał czy masz szanse wygrać za rok w lotka też bym odpowiedział jak wyżej. :)
0 głosów
odpowiedź 5 lipca 2019 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Nauka samemu w domu bo na korepetycje mnie nie stać.

http://matematyka.pisz.pl/index.html

0 głosów
odpowiedź 5 lipca 2019 przez czujek22 Dyskutant (7,670 p.)
Ja do 2 technikum miałem oceny 2 i 3. Na rok przed maturą wziąłem się do roboty i wyciągnąłem wyniki 100% z podstawy i 60% z rozszerzenia. Nie przechwalam się, zwłaszcza że wyniki nie są specjalnie wysokie ale uświadamiam że NA PEWNO SIĘ DA. Potrzebny jest tylko dobry plan i codzienna praca nad zadaniami :)
komentarz 5 lipca 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
To nie jest możliwe. Uczę matematyki w szkole średniej i jeszcze nie widziałem w życiu takiego postępu.

Chyba że zawsze byłeś zdolny ale olewałeś szkołę.
komentarz 5 lipca 2019 przez czujek22 Dyskutant (7,670 p.)
Taka prawda. Nie uważam się za zdolnego. W ostatnie wakacje cały kurs Matemaksa a potem przez rok szkolny codziennie ~10 zadań ze zbioru zadań i dałem radę :)
0 głosów
odpowiedź 5 lipca 2019 przez mrspock1 Mądrala (6,420 p.)
Dając z siebie duży wysiłek możesz trochę poprawić oceny z matematyki w szkole średniej ale nie idź na studia na żaden kierunek techniczny bo wylecisz po pierwszym semestrze.
komentarz 6 lipca 2019 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Masz małą wiarę w ludzi, a za dużą w polski system szkolnictwa :P

Moja rada dla kolegi. Oczywiście, że możesz sam przyswoić matematykę. (Niektórzy jak Srinivasa Ramanujan radzili sobie "całkiem nieźle" z tym).
Mi bardzo pomogło systematyczne rozwiązywanie zadań (stare wydania zbiorów zadań można pewnie dostać za grosze). Po czasie zaczyna się rozumieć taką ten język, a same zadania (na poziomie maturalnym) przypominają zadania logiczne.

Jak stracisz motywacje do nauki matmy to poszukaj jakiś fajnych zastosowań lub wykładów z tej dziedziny. Ja polecam Tomasza Millera z kanału na YT copernicus center.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 794 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 2,256 wizyt

92,568 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,634 komentarzy

61,956 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...