• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak znaleść staż czyli zacząć przygode z praca jako informatyk ???

Object Storage Arubacloud
+1 głos
1,233 wizyt
pytanie zadane 4 lipca 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Poczprogramista123 Bywalec (2,900 p.)
Witam. To co pisze jest dla mnie bardzo ważne i prosze o pomoc i wskazanie drogi. Przedstawie moja sytuacje. Bardzo chce zostac programista gier i za dwa miesiace koncze osiemnascie lat. Ucze sie c++ trzy lata i od roku pisze gierki. Uważam że biegle poruszam sie juz w tym jezyku chociazby dlatego ze gra mario jaka pisze jest bardzo rozbudowana, duzo w nim roznych mechanizmow ktore sam wymyslam( pisze w code::blocks-ie używajac SFML-a ). Kod jest czytelny i co wazniejsze gra dziala plynnie i nie zawiera błedów. Za jakis czas mam w planach przejść na Unity i co sie z tym wiaze zaczac nauke java albo C#. I wszystko fajnie tyle ze bardzo mi zalerzy by zaczac uczyc sie takiego programowania jakie jest stosowane w firmach programistycznych. Chodzi mi poprostu by zaczac nabierac doswiadczenia w pracy jako programista. Bo teraz to robie co chce pisze co chce a chcialbym juz uczyc sie pod katem pracy w jakiejs firmie najlepiej tworzacej gry. I teraz sedno sprawy poprostu bardzo mi zalezy na jakims stazu czym kolwiek byle by juz zaczac lapac doswiadczenie i wiedze jaka jest kluczowa w karierze programisty. Szczegolnie by miec jakas osobe ktora bd moim mentorem ktora wprowadzi mnie w to wszystko i bd mowic czego musze sie nauczyc a nie ze teraz robie co chce. Bede bardzo wdzieczby za wskazanie drogi i stron gdzie mozna cos znalesc o stazach. Reasumujac to w trzy pytania. Jak zaczac przygode z praca jako programista? Jak znalesc i dostac sie na staż? Jak ma sie wiek i umiejetnosci do stazu? Bardzo dziekuje za odpowiedzi.
komentarz 4 lipca 2019 przez mrspock1 Mądrala (6,420 p.)
Różnica między 2D i 3D jest naprawdę bardzo duża. Możesz nie dać rady zajść aż tak daleko. Najlepiej napisz do jakiejś firmy zagranicznej która robi takie rzeczy, powiedz że chcesz do nich dołączyć a oni być może podadzą ci co trzeba umieć. Wymienią kilka trudnych technologii których nie znasz i wtedy zobaczysz jak ciężko się za to zabrać.

Pomijam kwestie etyczne, gry są dla ludzi zamkniętych w sobie i są destrukcyjne dla psychiki. Dlatego zamknąłem napisany przez siebie serwer do gier planszowych.
komentarz 4 lipca 2019 przez Poczprogramista123 Bywalec (2,900 p.)
O kurde to zes teraz walnol. Chyba masz stereotypowe myslenie o graczach. Zgaduje ze widzisz ich jako osoby co nie wychodza z domu i ktore nie maja kolegow xd. Destrukcyjne dla psychiki racja ALE jesli jest to gra nie przeznaczona dla dzieci ktore nie odrozniaja jeszcze zbytnio co jest dobre a co zle co jest rzeczywistoscia a co nia nie jest oraz gdy ktos nie umie zachowac rownowagi w graniu. Nie mozesz wrzucac tego wszystkiego do jednego worka. Pozatym nwm czy wiesz ale glownym przeznaczeniem gier jest odpoczynek gracza od codziennych problemow i poprostu spedzenie mile czasu szczegolnie jak jest to gra ktora wywoluje emocje( rozne emocje nie tylko zlosc). Dodam jeszcze ze nwm czy slyszales ale to co najbardziej jest pociagajace w grach to to ze mozna grac z kims glownie z kolegami

4 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 4 lipca 2019 przez Paweł Nąckiewicz Nałogowiec (48,990 p.)
Informacje o stażach firmy ogłaszają przeważnie na własnych stronach internetowych. Musiałbyś zbudować sobie bazę firm, które Cie interesują i regularnie odwiedzać ich strony/sociale etc... Najszybciej zbudujesz taka wstępną bazę wchodząc na olx/pracuj.pl i wyszukując konkretne oferty pracy. Alternatywą jest uczestnictwo w różnych konferencjach/eventach IT w twojej okolicy. Jeśli chcesz wiedzieć jakich technologi używają firmy, które robią gry możesz to zrobić poprzez odwiedzenie ich stron lub ogłoszeń o prace.
+2 głosów
odpowiedź 4 lipca 2019 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Na pewno warto nauczyć się Unity, jeśli chciałbyś pracować w gamedevie. Dzięki temu poznasz sporo wzorców, które są szeroko stosowane w produkcji gier. Jest to też często stosowana technologia przez małe i średnie firmy, więc może być wymagana przez różnych pracodawców.

Ogólnie rzecz biorąc, zacznij od stworzenia konta na GitHubie i publikowania tam swoich projektów. Nauczysz się przy okazji Gita, który jest dzisiaj normą, jeśli chodzi o kontrolę wersji. Dbaj także o metodykę programowania. Jeśli używasz OOP, to naucz się jego reguł, stosuj wzorce projektowe, frameworki, pisz po prostu czysty kod. A jak sprawdzić, czy twój kod jest poprawnie napisany? Możesz zadawać pytania na Stack Overflow, jest tam sporo zawodowych programistów, jak i specjalny dział poświęcony tylko gamedev. Możesz więc poczytać również posty innych, szlifując dodatkowo swój angielski.

A co do stażu, po prostu wchodź na witryny różnych studiów i szukaj. Wchodź na portale pośredników pokroju pracuj.pl. Oczywiście najlepiej szukać firmę w wielkim mieście. Również warto interesować się firmami produkującymi gry mobilne. Tam pewnie prościej jest się dostać.
komentarz 4 lipca 2019 przez Poczprogramista123 Bywalec (2,900 p.)
Wielkie dzieki. Ustosunkuje sie do tego o czym wspomniales. Wlasnie zalezy mi by wyrabiac sobie wzorce projektowe tylko gdzie je mozna wyrobic. Znasz jakies stronki z takimi wzorcami? Bo korsow jest masa ale nie spotkalem jeszcze takiego ktory porusza zagadnienie jak rozplanowac sobie jakis projekt lub wlasnie pokazujacy wzorce jak powinno sie programowac. Jakies takie podstawowe zasady. Nie chodzi mi strikte o zasady jezyka programowania ale wlasnie szkielet, w moim przypadku, do gry.
komentarz 4 lipca 2019 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Uważam, że właśnie to Unity nauczy cię dobrze tego "szkieletu" kodu gier komputerowych. Jeśli chodzi o konkretne wzorce projektowe, to niestety nie znam żadnej witryny prezentującej takowe. Możesz zawsze przejrzeć wspomniane Stack Overflow lub przeczytać jakąś książkę o wytwarzaniu gier wideo. Warto, aby się zainteresował ogólnymi zasadami programowania, gdyż wiele z nich są uniwersalne, niezależnie od branży i użytej technologii.
+1 głos
odpowiedź 4 lipca 2019 przez Arkadiusz Fajdek Dyskutant (9,450 p.)
Jedenym z głównych miejsc gdzie są wszystkie rekruterki jest LinkedIn, możesz poszukać sobie takich osób i po prostu napisać do nich - jest naprawdę duża szansa że dostaniesz jakiś staż.

Żeby było śmiesznie - po studiach dostałem swój pierwszy staż w urzędzie pracy xD Pracowałem w tej firmie później jako programista przez 4 lata
komentarz 4 lipca 2019 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)

Masz na myśli państwowy urząd pracy? Ciężko mi wyobrazić, gdzie tam miejsce dla programisty smiley

komentarz 4 lipca 2019 przez Chess Szeryf (76,710 p.)
A nie pomyślałeś o prowadzeniu np. strony internetowej urzędu?
komentarz 4 lipca 2019 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)

Możliwe, ale to nie zmienia faktu, że stanowisko programisty w urzędzie pracy jest dosyć intrygujące smiley

komentarz 4 lipca 2019 przez Arkadiusz Fajdek Dyskutant (9,450 p.)

@Patrycjerz, Klaryfikacja - po studiach poszedłem zarejestrować się jako bezrobotny, w urzędzie wypełniasz jakieś bzdurne ankiety typu a co pan właściwie umie i co pan studiował - to zgodnie z prawdą wpisałem że Studia: Informatyka Stosowana, i ogólnie że rozwijam się jako programista.

Wtedy babeczka z okienka, "O to sie super składa bo tu są staże dla absolwentów w firmie X oni się tam komputerami zajmują"

Wziąłem "skierowanie na staż" poszedłem do tej firmy, zrobili mi test z baz danych (MS SQL) kazali napisać jakiś prosty program w Javie, i tak się dostałem do swojej pierwszej pracy. 

komentarz 4 lipca 2019 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Aha, bo ja zrozumiałem, że pracowałeś w tym urzędzie, a jednak znalazłeś tam tylko firmę.
komentarz 5 lipca 2019 przez Arkadiusz Fajdek Dyskutant (9,450 p.)
Tak ^_^ - troszke nieprecyzyjnie sie wypowiedzialem w pierwszym wpisie, sorka ^_^
+1 głos
odpowiedź 4 lipca 2019 przez lapa19904 Stary wyjadacz (11,560 p.)
Jeśli znasz konkretne firmy w których widzisz się na stażu to możesz do nich uderzyć nawet jeśli nie mają aktualnych ofert stażowych. Wysłać im próbki swojego kodu, poprosić o zadanie które pokaże twoje umiejętności i powiedzieć że jak tylko będą kogoś szukać to jesteś pod telefonem. Pokazać zaangażowanie. Dzisiaj na staż jest w IT jest dużo chętnych, za dużo.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 1,570 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 863 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 637 wizyt

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...