• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pamięć RAM i problem z jego dostępnością w komputerze

Object Storage Arubacloud
0 głosów
236 wizyt
pytanie zadane 2 lipca 2019 w Systemy operacyjne, programy przez BRQ_201 Nowicjusz (140 p.)
Mam problem z pamięciom RAM. Dokładniej mówiąc chodzi o to, że sam system wykrywa 12 GB ramu, natomiast daje mi informacje, że dostępnych jest tylko 4 GB. Pragnę dodać jeszcze, że wczoraj dodawałem ram. Wcześniej chodziło na 8 GB a po dołożeniu kolejnej czwórki udostępnia tylko 4GB, ale jak już wspominałem komputer wszystko pięknie wykrywa (dodawany RAM nie był dokładnie tego samego modelu, ale tej samej firmy i o bardzo zbliżonych specyfikacjach) Proszę o pomoc i pragnę dodać także, że jestem zielony w sprawach informatyki tak zaawansowanej :)
komentarz 2 lipca 2019 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
System jest 64-bitowy?
komentarz 2 lipca 2019 przez BRQ_201 Nowicjusz (140 p.)
Tak
komentarz 2 lipca 2019 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Płyta główna jest wstanie obsłużyć te 12GB?

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 2 lipca 2019 przez mrspock1 Mądrala (6,420 p.)
To nie jest problem dla informatyka tylko dla elektronika, po studiach elektroniki. Oni się uczą tylko o układach scalonych. Bardzo dobry inżynier w serwisie powinien od razu powiedzieć co jest źle dopasowane. Miałem uszkodzony stary komputer o wartości muzealnej. Elektronik z zarządu muzeum komputerów w Katowicach od razu stwierdził uszkodzenie pamięci i powiedział że bez trudu znajdzie taką pamięć która była produkowana 40 lat temu. Taki specjalista by ci poradził.
0 głosów
odpowiedź 2 lipca 2019 przez jared Gaduła (3,600 p.)
edycja 2 lipca 2019 przez jared
Niedawno miałem dosyć zbliżony problem tzn. system nagle z dnia na dzień przestał poprawnie wykrywać jedną kość pamięci RAM. Najśmieszniejszy w tym wszystkim był fakt, że po wyłożeniu hipotetycznie wadliwej kości, system zaczął pokazywać mniejszą ilość pamięci. Pobawiłem się tym trochę aż w końcu wziąłem instrukcję do płyty głównej i sprawdziłem zalecany sposób montażu kości. Okazało się, że mam nieprawidłowe dopasowanie więc po kolei dokładałem po jednej kości i sprawdzałem, czy BIOS i system wykrywają poprawnie. Oprócz tego przetestowałem każdą kość RAM z osobna za pomocą programu Memtest (1 przejście) i nie wykryto żadnych problemów. Na sam koniec, gdy już miałem wszystkie sloty zapełnione, w BIOS i systemie upewniłem się, że faktycznie wszystko jest ok i przeprowadziłem 2 przejścia za pomocą Memtest.

Do tej pory nie wiem co mogło spowodować, że z dnia na dzień system nie wykrywał całego dostępnego RAM, a moje ekspertymenty nie wykazały żadnych problemów z samymi modułami. Przypuszczam, że winą mogła być zbyt wysoka temperatura (w końcu mamy upalne dni ostatnio) i może coś spowodowało takie a nie inne zachowanie.

Polecam tobie przede wszystkim dowiedzieć się jaką masz płytę główną (możesz to zrobić za pomocą programu CPU-Z) a następnie sprawdzenie w instrukcji sposób montażu kości RAM w slotach, bo być może w tym tkwi twój problem.
komentarz 2 lipca 2019 przez BRQ_201 Nowicjusz (140 p.)
Dzięki wezmę to pod uwagę. A co do płyty głównej sprawdzałem właśnie tym programem. Mam jeszcze kilka pomysłów ewentualnie będę dodawał informację na bieżąco dzięki za odpowiedź

Podobne pytania

+3 głosów
1 odpowiedź 1,668 wizyt
pytanie zadane 7 stycznia 2019 w Sprzęt komputerowy przez ninjazz Nowicjusz (180 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 226 wizyt
pytanie zadane 21 stycznia 2022 w Sprzęt komputerowy przez Marak123 Stary wyjadacz (11,190 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 274 wizyt
pytanie zadane 18 listopada 2018 w Systemy operacyjne, programy przez czujek22 Dyskutant (7,670 p.)

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...