• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Problem z Grub

Object Storage Arubacloud
–1 głos
1,208 wizyt
pytanie zadane 22 czerwca 2019 w Systemy operacyjne, programy przez sisOOO Obywatel (1,370 p.)
zamknięte 24 czerwca 2019 przez sisOOO
Witam

Na start muszę powiedzieć, że nie wiem czy wsadziłem to pytanie do dobrej zakładki, ale mam problem. Miałem dwa systemu na laptopie. Windows 8.1 i Linux Mint i dzisiaj stwierdziłem, że skoro nie używam zbytnio linuxa, a tego laptopa używa moja Mama i często jej się włącza linux (bo opcja jest na samej górze) to usunę linuxa i nie będzie kłopotu. Wszedłem w "Zarządzanie dyskami" w Windowsie i usunąłem partycję z Linuxem, wyłączyłem komputer a gdy włączyłem moim oczom ukazał się:

GNU GRUB version 2.02
Minimal Bash-like line editing is supported. For the fisrt word, TAB lists possible command completions. Anywhere else TAB lists possible device or file completions
grub>
komentarz zamknięcia: Nie znalazłem dobrej odpowiedzi, ale rozwiążę problem inaczej

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 23 czerwca 2019 przez k222 Nałogowiec (30,150 p.)

Zamiast usuwać Linuxa mogłeś pobrać narzędzie zwane grub customizer, które pozwala zarządzać tym co się wyświetla na oknie po odpaleniu kompa i w jakiej kolejności i dać windowsa na samą górę - tak na przyszłość.

Co do problemu to wejście do BIOSa (jest od tego skrót klawiszowy, szczegóły znajdziesz jak wpiszesz w google jak wejść do biosa ... - model laptopa), wejście w zakładkę boot i ustawienie dysku z Windows boot manager'em jako pierwsze urządzenie powinno pomóc.

komentarz 23 czerwca 2019 przez sisOOO Obywatel (1,370 p.)
Problem polega na tym, że instalowałem Linuxa obok Windowsa, a w laptopie mam tylko jeden dysk.
komentarz 23 czerwca 2019 przez k222 Nałogowiec (30,150 p.)
no i?

jak włączasz kompa włącza się opcja wyboru systemu (grub) i albo wybierzesz linuxa i grub ci go włączy albo windowsa i uruchomi się windows boot manager, obje składowe są na dysku - ty tylko musisz zmienić żeby po włączeniu nie włączał się grub (który daje ci możliwość wyboru systemu i aktualnie wywala błąd btw. usunięcie partycji z systemem - rly???) tylko od razu włączał się windows .... (który ma gdzieś inne systemy i po prostu od razu będzie włączał windowsa)
komentarz 23 czerwca 2019 przez sisOOO Obywatel (1,370 p.)
U mnie jest tylko opcja ustawienia dysku np: HDD/SSD, Pendrive, Płytę itd. A nie mam nigdzie aby wybrać system. Po wybraniu HDD/SSD pokazuje się GRUB
komentarz 23 czerwca 2019 przez k222 Nałogowiec (30,150 p.)

1. chodzi mi o coś takiego boot device pririty

2. prawdopodobnie nie będzie się to nazywać windows boot manager ani grub tylko będą miały jakieś oznaczenia, to co masz na pierwszym miejscu (ma największy priorytet) to jest grub, WBM powinien być jednym z poniższych 

3. te opcje mogę troszkę inaczej u ciebie wyglądać, poszukaj 

0 głosów
odpowiedź 23 czerwca 2019 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

No i się dziwisz? Usunąłeś partycję z Linuksem, a GRUB teraz jej nie może znaleźć.

Odpal jakiegoś Linuksa z LiveCD, znajdź na swoim dysku plik grub.cfg i zmień jego ustawienia tak, aby domyślnie bootowało Windowsa.

Zrób MBR Fix'a.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 1,379 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 1,710 wizyt
pytanie zadane 15 stycznia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Amel Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 142 wizyt

92,551 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,529 komentarzy

61,937 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...