• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Samorozwój i dalsza nauka programowania

Object Storage Arubacloud
0 głosów
440 wizyt
pytanie zadane 15 czerwca 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez chmieluziomal Początkujący (450 p.)
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!

Mam 16 lat, właśnie kończę gimnazjum i wybieram się do Szczecińskiego Collegium Informatycznego, które jest nastawione w głównym stopniu na programowanie. Swoją przyszłość wiąże z programowaniem i mam parę dużych projektów na głowie, które chciałbym kiedyś zrealizować. Znam w dobrym stopniu HTML, CSS i trochę JS'a, i Jquery, przeczytałem masę książek, codziennie siedzę nad linijkami kodu i bawię się nim. Zrobiłem już dwie strony internetowe, dla dwóch firm za niewielką opłatą. Chcę nadal się rozwijać, zdobywać nowe umiejętności, żeby w przyszłości być dobrym programistą.

Swoje pytania kieruję do doświadczonych fachowców: Jak wy zaczęliście swoją przygodę z programowaniem? Co robiliście aby stać się lepszym? Skąd czerpaliście wiedzę? Od jakich projektów zaczynaliście? I w końcu, co ja mam robić, aby kiedyś być na waszym miejscu.

Być może polecicie mi jakieś kursy wideo, z których mogę nauczyć się czegoś nowego.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 15 czerwca 2019 przez marcin99b Szeryf (82,160 p.)
wybrane 4 grudnia 2019 przez chmieluziomal
 
Najlepsza
Powiem tak, jesteś w super sytuacji - nie zepsuj tego

Wiele osób dochodzi do etapu gdzie mogą wykonywać zlecenia i blokują się w rozwoju, bo zamiast uczyć się dalej, wykonują zlecenia które są na ich poziomie, używają ciągle tych samych narzędzi
Później mamy przypadki osób z 4 latami doświadczenia, gdzie wiedza jest jak po max roku
I mamy przypadki osób w 2 latami do doświadczenia, które mocno przewyższają wiedzą tych pierwszych => bo ciągle się rozwijali
(mam tu na myśli doświadczenie hobbystyczne)

Tak w dużym skrócie -> twórz różne projekty
O różnym rozmiarze, troche dużych, troche małych
O różnej tematyce, np projekty typu sklep, albo system zarządzania blogiem, może cos związanego z twoimi zainteresowaniami, może coś z sztuczną inteligencją
Przy tych projektach staraj się wykorzystywać nowe narzędzia i architektury, żeby zobaczyć co ma jakieś wady i zalety
Np gdzieś użyj dockera, gdzieś sprawdź jak radzą sobie mikroserwisy, gdzieś użyj bazy NoSQL, gdzieś użyj dysku chmurowego - np azure storage albo google drive

Co do kursów, zależy od twojego budżetu
Wszędzie da się zajść za darmo, czytając blogi, dokumentacje i pytając na forach + oglądając konferencje
Ale dobrą opcją jest oglądanie kursów o określonej tematyce
Całkiem ok jest pluralsight gdzie masz abonament (ok 130zł za miesiąc) - kursy są dość dobre jakościowo, ale nie ma głębokiego wchodzenia w szczegóły, poznasz technologie tak żeby móc jej sprawnie używać

Do tego ucz się o wzorcach, dobrych praktykach, rób testy, poucz się troche o testach, np czym są testy jednostkowe, integracyjne, co to TDD

I to chyba tyle... Raz na jakiś czas możesz sie przejść na rozmowe o prace i w domu przebadać pytania których nie umiałeś
komentarz 15 czerwca 2019 przez chmieluziomal Początkujący (450 p.)
Dziękuje bardzo za rozbudowaną wypowiedź i miłe słowa! Na pewno skorzystam z twoich rad.
komentarz 18 czerwca 2019 przez mrspock1 Mądrala (6,420 p.)
Czy chcesz się ograniczyć tylko do robienia rutynowych stron internetowych? Bo to nie są ciekawe rzeczy. Ciekawe zadania z programowania masz tutaj

http://poj.org/problemlist?volume=1

a łatwiejsze tu

http://delphiforfun.org/Programs/index.htm
+1 głos
odpowiedź 15 czerwca 2019 przez Kamil Naja Nałogowiec (27,410 p.)
Najbardziej pomogły mi własne projekty sprawdzane przez znajomych programistów i tutaj na forum. Żeby być coraz lepszym, trzeba poszukać pracy i mierzyć się z realnymi wyzwaniami. Kursy wideo raczej w tym nie pomagają.
1
komentarz 15 czerwca 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Kursy wideo raczej w tym nie pomagają

trochę bym tu dyskutował... przyznam, że kiedyś byłem dość negatywnie nastawiony do video i kursów online, ale w ostatnim czasie parę razy zdarzyło mi się obejrzeć parę odcinków jakiegoś tutoriala żeby nieco wgryźć się w jakąś nową technologię. Na przykład dość dawno nie pracowałem z androidem i jako powtórkę obejrzałem sobie kilka odcinków jakiegoś tutoriala na youtubie aby mniej więcej ogarnąć co i jak się pozmieniało od mojego ostatniego kontaktu z tym. Podobnie miałem nie tak dawno z jobami sparkowymi, nie robiłem tego wcześniej, ale kolega podsunął mi jakieś 2 filmiki angielskie o ogólnym zarysie i trochę ułatwiło mi to dalej brnięcie w dokumentacje itp.

Oczywiście trzeba zachować pewien dystans do takich tutoriali. Wiele jest nieco przestarzałych ale nie wynika to czasami z winy twórcy tylko po prostu nie każdy chce aktualizować materiały za friko jak wychodzą nowe wersje frameworka, języka itp. Ale to wg mnie najmniejszy problem.

Czasami np. oglądam sobie różne video o nowościach w świecie JS, głównie angular i react bo w tym siedzę na codzień oraz odnośnie Javy, w a sumie bardziej Kotlina bo z tym też mam stały kontakt i przyznam, że czasami zdarzają się naprawdę fajne filmiki, jakieś video z konfy itp.

komentarz 15 czerwca 2019 przez Kamil Naja Nałogowiec (27,410 p.)
Tego rodzaju filmy jak wymieniłeś jak najbardziej polecam (szczególnie z egghead + konferencje i nagrania o nowościach).

Chodzi mi bardziej o to, żeby nie traktować nagrań jako jedynego źródła wiedzy i nie przerabiać nie wiadomo ile videotutków np z Angulara. Potem czy w pracy, czy przy swoim projekcie, znacznie łatwiej wejść w dokumentację albo na stacka, niż szukać na yt.

Druga rzecz - twórcy tutoriali zawsze przedstawiają prostą drogę do celu, w rzeczywistości, często trzeba sprawdzić kilka rozwiązań problemu i brać pod uwagę to, że wymagania klienta mogą a) - zmieniać się, b) - być dość dziwne/głupie z punktu widzenia programisty, ale konieczne do zaimplementowania.

Gdy uczymy się sami, nigdy nie wgłębimy się tak mocno w jakąś technologię, jak wtedy, gdy musimy spełniać wymagania biznesowe.

Na miejscu autora tego pytania, skupiłbym się na pozyskaniu doświadczenia komercyjnego przy tworzeniu apek webowych.
komentarz 15 czerwca 2019 przez marcin99b Szeryf (82,160 p.)
Zależy też jakie kursy, bo są takie pokazujące jeden drobny element czegoś w idealnym środowisku

A są też kursy na zasadzie tworzenia projektu od A do Z, gdzie stopniowo dodajemy następne funkcjonalności i stopniowo ten projekt się rozwija, mogą się pojawiać problemy z czytelnością, dodatkowo pokazywany jest refactoring takiego projektu itd

Nie można porównywać np 10 godzinnych kursów, z 10 minutowymi fragmentami wyrwanymi z kontekstu

Z tym że te porządne duże kursy zazwyczaj są płatne, ale przy zwracaniu uwagi na promocje często wychodzi coś w okolicy 40-60zł za 8-10 godzin
Zdarzają się darmowe kursy na poziomie płatnych - np kurs Piotrka Gankiewicza na youtube (c#), ale jest ich bardzo mało i często nie są super aktualne
komentarz 16 czerwca 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
nie zgodzę się kompletnie z Tobą Marcin. Wielokrotnie ogladalem wlasnie krotkie filmiki kilkunasto minutowe, jakies podcasty, video z konf itp. i właśnie często można wynaleźć w nich jakies fajne, ciekawe rozwiazania, pomsly, kierunki itp.

Jak juz wiesz czego szukać to kurs nie jest potrzebny i znajdziesz sobie w dokumentacji ale wlasnie takie krotkie video czy artki na medium nakreslaja pomysły i to się liczy, a nie pokazanie od a do z,, od tego juz jest dokumentacja.

Sam wielokrotnie w takich wlasnie video i artkach dowiedzialem sie o ciekawych ficerach angulara, reacta czy kotlina. Owszem, one wszystkie sa tez w docs ale nie mam czasu siedziec cale dnie i analizowac wszystkiego z dokumentacji, a dzieki takim video wybieram tylko te ficzery, ktore wydaja sie ciekawe dla moich projektow.

I wiele osob z ktorymi pracuje robi dokladnie jak ja, nawet mamy kanal na slacky gdzie wymieniami sie takimi ciekawymi video czy artkami, czasem kilka minut video da Ci wiecej niz jakieś wielogodzinne kursy.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 342 wizyt
+1 głos
4 odpowiedzi 411 wizyt
pytanie zadane 2 czerwca 2020 w C i C++ przez dominik195k Obywatel (1,030 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 285 wizyt
pytanie zadane 30 października 2021 w C# przez GallAnonim17 Nowicjusz (200 p.)

92,568 zapytań

141,420 odpowiedzi

319,617 komentarzy

61,953 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...