• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Msi Linux PCH

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
279 wizyt
pytanie zadane 12 czerwca 2019 w Sprzęt komputerowy przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Cześć,

mam problemy z moim lapkiem konkretnie MSI GV62 8RE, a konkretnie pod linuxem (mint 19.1, kernel 4.15). W spoczynku bez żadnego programu po ok 5 minutach sesnors pokazuje ~63 st. na urządzeniu pch_cannonlake-virtual-0. Sterowniki do karty graficznej pochodzą od nvidii konkretnie nvidia-driver-430

Nie za bardzo wiem co począć w takiej sytuacji. Jakiś sprzętowiec może coś doradzić? Może ktoś miał podobny problem? crying

komentarz 12 czerwca 2019 przez HumanINC Gaduła (4,840 p.)
Hej,
a jak wyglądały temperatury pod Windowsem?
komentarz 12 czerwca 2019 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Wprost wspaniale crying Nie sprawdzałem sensorów ale często trzymam lapka na kolanach i przy Wiedźminie 3 nie grzał się tak. Pingwin bez programów i w spoczynku generuje większe obciążenie? frown

1
komentarz 12 czerwca 2019 przez HumanINC Gaduła (4,840 p.)
Pod Linux problemem często są sterowniki. To one mogą sprawiać, że temperatury skaczą, a bateria jest drenowana. Zwłaszcza, że posiadasz nowoczesny sprzęt.
komentarz 12 czerwca 2019 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)
Dramat. Próbowałem korzystać ze starszych (390), albo opensource. Było jeszcze gorzej. Pokombinuję jeszcze ale dalej w takim stanie będę musiał poszukać nowego sprzętu, bo miałem nadzieję, że ten posłuży mi głównie do pracy.
komentarz 12 czerwca 2019 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)
Dzięki za pomoc.
komentarz 12 czerwca 2019 przez HumanINC Gaduła (4,840 p.)
Cóż, u mnie na Dell D620 (13 letni [sic!] laptop) wszystko działa bez problemów. Spróbuj poszukać coś na temat twojego sprzętu w sieci. Być może znajdą się ludzie, którzy mieli podobne problemy i udało im się go rozwiązać.
komentarz 12 czerwca 2019 przez HumanINC Gaduła (4,840 p.)
Nie ma sprawy. Pozdrawiam.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 12 czerwca 2019 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

Na konsoli (w terminalu) wykonaj polecenie:

uptime

Podaj 3 wartości które występują po słowach "load average:"

Jeśli są tam wartości w okolicach 1, to znaczy że jakiś proces "okupuje" twój system.

Wywołaj polecenie (także na konsoli):

top

Jaki proces jest na samym szczycie (pole: command/komenda) ?

Będziesz wiedział kto zajmuje system.

Dalszy etap to ew. ustawianie polityki dla obciążania procesora jeśli pomimo obciążenia chcesz aby się nie przegrzewał.

 

komentarz 12 czerwca 2019 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)
load average: 0,89, 0,60, 0,72

Na szczycie z topa są niestety tylko znane mi procesy z których korzystam: chrome, cinnamon, java (phpstorm). Poza tym wizualnie z tego co widzę w htopie to przy tych wysokich temperaturach komputer jest obciążony w stopniu ok... 5-8%.
komentarz 12 czerwca 2019 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
A co się dzieje jeśli zostawisz go na chwilę w spokoju? Tj. bez uruchomionych jakichkolwiek aplikacji (wyłącznie (h)top na konsoli)? Czy jest tam jakiś proces "okupant"?

PS. Jeśli to inny powód (np. moduł grafiki), to istnieje możliwość uruchomienia go w trybie "ondemand" tak jak i zarządcy procesora. Po odpowiedniej konfiguracji, zawsze uzyskiwałem lepsze czasy na baterii pracując pod GNU/Linux niż pod MS Windows. Zainteresuj się programem powertop. Przeprowadzi optymalizację automatycznie.
komentarz 12 czerwca 2019 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)
Co do procesów to o pierwsze miejsce walczą Xorg, cinnamon i htop. Żaden z nich nie przekracza 2% CPU. Wstaje jeszcze kilka procesów w stylu demon dockera ale użycie procesora cały czas jest znikome, a sprzęt grzeje.

Ogarnę powertop.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 196 wizyt
pytanie zadane 17 października 2020 w Systemy operacyjne, programy przez niezalogowany
0 głosów
1 odpowiedź 161 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 208 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...