• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy zmiana procesora z Intel na AMD ma jakieś konsekwencje na przykład w oprogramowaniu

Object Storage Arubacloud
0 głosów
2,548 wizyt
pytanie zadane 11 czerwca 2019 w Sprzęt komputerowy przez MichalSklad012039 Nowicjusz (160 p.)

Witam,

Planuję zmienić procesor z  Intel core i3 -4150 na AMD Ryzen 7 2700X. Zmieniam też na pasującą płytę główną.

Czy taka zmiana ma jakiś wpływ na na przykład oprogramowanie?

Trzeba będzie instalować odpowiednie sterowniki, albo wymienić coś jeszcze?

Czy gotowiec może źle przyjąć zmianę na AMD? Bo takie teorie też słyszałem.

Chciałbym rozwiązać moje wątpliwości, będę bardzo wdzięczny za pomoc, ponieważ nigdy nie byłem za bardzo doinformowany w tym temacie. (Używam systemu Windows 10)

Dziękuje za twój czas.

komentarz 11 czerwca 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Na nowo system.

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 11 czerwca 2019 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
Ostatnio system windows 10 zaskoczył mnie na plus i to ogromny. Wymieniałem własnie płytę główną i procesor w komputerze siostry. Co prawda z AMD Athlon II X3 425 na AMD FX-8350 ale zadziałało! Windows po starcie stwierdził ze musi sobie poinstalować sterowniki i po godzinie sam się skonfigurował i dopasował do nowego sprzętu.

Jedyne co warto zrobić to założyć konto microsoft w systemie i powiązać z nim klucz produktu. Po prze instalowaniu sterowników system windows stwierdzi że klucz produktu jest przypisany do innej płyty głównej. Jak będziesz miał klucz powiązany z kontem microsoft wystarczy kliknąć "Aktywuj ponownie" i masz z bani bez wpisywania i szukania kluczy :)

Nie wiem czy ma to znaczenia ale całą operacje wykonywałem na systemie bez UEFI. Przed podpięciem dysku do nowej płyty wyłączyłem UEFI w BIOS.
komentarz 11 czerwca 2019 przez MichalSklad012039 Nowicjusz (160 p.)
Dziękuje za szybką i staranną pomoc.

Ale czy w przypadku zmiany z Intel na AMD sytuacja będzie podobna?
komentarz 11 czerwca 2019 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
Nie wiem ja tylko programuje w JavaScript ¯\_(ツ)_/¯ Ale myślę ze jest szansa ;)
komentarz 11 czerwca 2019 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

@rafal612b,

Ostatnio system windows 10 zaskoczył mnie na plus i to ogromny. Wymieniałem własnie płytę główną i procesor w komputerze siostry. Co prawda z AMD Athlon II X3 425 na AMD FX-8350 ale zadziałało!

Dziwne to czasy w których normalne działanie systemu poczytywane jest jako szczególne osiągnięcie producenta. Sprawdź czy masz konieczność rejestrowania się jeśli zmieniasz komponenty sprzętowe na systemie z GNU/Linux.

Ja myślę że tego należy wymagać od dostawcy systemu. Co go obchodzi z jakim sprzętem pracuję i dlaczego chce to wiedzieć? To jest sensowne pytanie jeśli weźmie się pod uwagę telemetrię i ciągłe zbieranie danych w WIn 10.

0 głosów
odpowiedź 11 czerwca 2019 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
W większości typowych zastosowań, nie będzie to sprawiało różnicy dla samych programów. Jeśli jednak program jest silnie optymalizowany pod daną platformę, może nie zadziałać na innej lub działać niewydajnie.

Co do wymagań systemu, już inni Ci odpisali.

Oczywiście sterowniki do nowych komponentów będziesz musiał zainstalować.
0 głosów
odpowiedź 12 czerwca 2019 przez p099 Mądrala (6,390 p.)
Zmieni to różnice dla programów na ten procesor, Intel jak i AMD mają własny Assembler w którym pisze się inaczej jak i kod działa inaczej. Możliwe że na AMD będzie mniej funkcji jak w Assemblerze x86 Intela, AMD ma jedynie taka przewagę że ich Ryzen ma dużo rdzeni, jest to jedynie iluzja bo po kilkunastu latach rdzenie "wyparowywują".
komentarz 12 czerwca 2019 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

...po kilkunastu latach rdzenie "wyparowywują"

Mogę prosić o źródła informacji? Szczególnie zastanawia mnie "kilkanaście lat".

komentarz 12 czerwca 2019 przez p099 Mądrala (6,390 p.)
To normalny termin określania żywotności CPU, wystarczy poszukać.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 726 wizyt
–1 głos
3 odpowiedzi 403 wizyt
pytanie zadane 30 października 2016 w Sprzęt komputerowy przez Radek Budnik Początkujący (300 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 603 wizyt

92,536 zapytań

141,377 odpowiedzi

319,454 komentarzy

61,922 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...