• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauka matematyki poprzez programowanie.

Object Storage Arubacloud
+1 głos
300 wizyt
pytanie zadane 11 czerwca 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Cześć wszystkim, mam pytanie. Tak w ramach odskoczni od front endu, i edukacji matematyki we własnym zakresie chciałbym podjąć się nauki jakiegoś innego języka który poszerzy troszkę moje horyzonty, jak i może pomóc mi w zakresie matematyki. Moje pytanie jest takie, jaki język, jest w stanie zapewnić mi najprzyjemniejszą pracę z zadaniami matematycznymi etc, chodzi mi o taki język w którym mógłbym tworzyć w czasie rzeczywistym jakieś figury geometryczne, idąc za ciosem funkcje, jak i pochodne dla nich. Wiem że w javascript jestem w stanie to zrobić za pomocą canvasów, ale interesuje mnie bardziej tworzenie aplikacji okienkowych niż webowych. Dziękuje z góry i pozdrawiam :D

4 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 11 czerwca 2019 przez criss Mędrzec (172,590 p.)
Myślę, że matlab/octave lub python
komentarz 11 czerwca 2019 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
:o Matlab / octave? Nigdy nie słyszałem o tych językach. Dzięki za informacje
komentarz 11 czerwca 2019 przez criss Mędrzec (172,590 p.)
edycja 11 czerwca 2019 przez criss
Matlab to środowisko, bardzo ogólnie mówiąc, matematyczne (z własnym językiem do obsługi tego) używane przez ludzi w różnego rodzaju technicznych zawodach. Istnieje tona rozszerzeń i można tam robić znaczenie więcej niż tylko rysować wykresy czy bryły. Wejdź sobie na ich strone i porozglądaj się. Niesamowicie potężne narzędzie, ale też swoje kosztuje :P Octave to jest taki matlab tylko że darmowy (dosłownie - niemal wszystko jest identyczne), ale pewnie troche uboższy - niestety nie wiem jak bardzo (a może w ogóle?)
+2 głosów
odpowiedź 11 czerwca 2019 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

Nie za bardzo rozumiem frown jeśli chcesz się nauczyć matematyki to potrzebujesz dużo kartek, dobry zbiór zadań, wolny czas i chęci. Jeśli masz to do ogarnięcia, to nie stosuj jakiś hacków w stylu zrobię to w Pythonie laugh

1
komentarz 11 czerwca 2019 przez criss Mędrzec (172,590 p.)
Robienie matmy nie polega na pisaniu na kartce, tylko rozumieniu :P Nie po to istnieją komputery, żebym musiał układ z milionem niewiadomych rozwiązywać na kartce.

Nie potrzebuję umieć policzyć każdą całke na kartce, żeby umieć z całek korzystać. Chodzi o osiągnięcie jakiegoś celu, a nie policzenie całki dla policzenia całki
2
komentarz 11 czerwca 2019 przez VirtualMember Pasjonat (15,790 p.)
Still, bez przerobionej solidnej paczki zadań o najróżniejszym stopniu trudności, dowodów i różnych innych olimpijskich sztuczek nie wejdziesz w pełne zrozumienie tematu. Przeczytanie skryptu czy książki bez przećwiczenia daje Ci tylko podwaliny wiedzy - stąd jeszcze daleko do pełnego zatrybienia (o czym można się przekonać przechodząc z takiego stanu do ciekawych zadań)
1
komentarz 11 czerwca 2019 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

Robienie matmy nie polega na pisaniu na kartce, tylko rozumieniu :P

Ok, będę pamiętać wink 

Nie potrzebuję umieć policzyć każdą całke na kartce, żeby umieć z całek korzystać. Chodzi o osiągnięcie jakiegoś celu, a nie policzenie całki dla policzenia całki

Zgodziłbym się z Tobą, gdyby nie fakt, że kolega pisał o nauce matmy, a nie optymalizacji rachunku różniczkowego. Bez zrozumienia i przećwiczenia liczenia całek dla liczenia całek, na nic Ci najlepsze narzędzia w stylu Python/MatLab. 

1
komentarz 11 czerwca 2019 przez criss Mędrzec (172,590 p.)
Hm, myślę, że to zależy od tego co właściwie "znaczy nauka matmy". W moim rozumieniu (tj. od strony bardziej programistycznej) chodzi o nauke tego jak wykorzystywać matme - tj. używać jak narzędzia. Jeśli Adrianowi chodziło o naukę od strony teoretycznej (tj. "skąd to się wzięło", "dlaczego tak a nie inaczej"), to oczwyiście się z Tobą zgadzam :) Do użycia jako narzędzie też oczywiście trzeba mieć jakąś wiedzę teoretyczną (a przynajmniej warto, żeby efektywnej wykorzystywać, zuaważać więcej zastosowań), ale wydaję mi się, że wtedy taka wiedza może być znacznie bardziej okrojona
1
komentarz 12 czerwca 2019 przez VirtualMember Pasjonat (15,790 p.)
Może, ale nawet jeśli korzystamy z gotowych narzędzi - weźmy np. wolframa i mathematice - i jakiś podstawowy problem liczenia granicy jakiejś rozbudowanej funkcji - w większości przypadków wolfram zwróci spowrotem input i powie "nein, nie wiem o co biega" - i tutaj osoba obiegana w zadaniach z matematyki dla przykładu rozwinie w szereg taylora każdą z tych funkcji, oszacuje reszty, skorzysta z twierdzeń związanych z asymptotyką i dostanie wynik w parę minut, kiedy to osoba słysząca po prostu o tych twierdzeniach albo polegnie albo będzie mielić i mielić a czas leci. To jest tylko przykład głupiej granicy, a ile jeszcze jest takich problemów? Dalej - matematyka dyskretna - proszę zdać sobie sprawę ilukrotnie można zredukować złożoność swoich algorytmów dostrzegając pewne zależności a następnie dowdząc je lematami (by nie było edge casów gdzie program się wywala) - serio, efektywny programista nie piszący gówno kodu, który mógłby asymptotycznie działać o kilka redukcji funkcji szybciej musi być jednocześnie matematykiem, no nie ma opcji (chyba, że w frontendzie jest inaczej - nie wypowiadam się).
+1 głos
odpowiedź 11 czerwca 2019 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Python ale też erlang i może haskell
+1 głos
odpowiedź 11 czerwca 2019 przez VirtualMember Pasjonat (15,790 p.)
WolframLanguage i środowisko Mathematica

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 787 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 235 wizyt
pytanie zadane 10 stycznia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Ciri Gaduła (3,380 p.)

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,644 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...