• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ubuntu, Linux - problemy z uprawnieniami plików podczas zwykłej pracy

Object Storage Arubacloud
0 głosów
575 wizyt
pytanie zadane 8 czerwca 2019 w Systemy operacyjne, programy przez Kamil Naja Nałogowiec (27,410 p.)
edycja 8 czerwca 2019 przez Kamil Naja

Cześć,

pracuje na Ubuntu w VSCode. Bardzo często, podczas tworzenia nowych plików, mam problem z uprawnieniami do edycji.

Przykładowo - tworzę plik przez angular cli z poziomu normalnego usera (ng g c test)

EACCES: permission denied, mkdir '/home/kamil/projects/goals/goals/src/app/goals/test

Rozumiem, że zwykłemu userowi brakuje uprawień.

sudo ng g c test

Pliki się tworzą, ale nie mogę ich edytować z poziomu VSCode

Failed to save 'test.component.scss': Insufficient permissions. Select 'Retry as Sudo' to retry as superuser.

ani z nano - permission denied.

Aby to rozwiązać, muszę użyć

chown -R kamil /home/kamil/projects/mój folder

i tak za każdym razem gdy tworzone są nowe pliki.

Czy można uniknąć tego przełączania się na sudo i zmiany dostępu do plików za każdym razem?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 10 sierpnia 2019 przez Grozmo Użytkownik (750 p.)
chmod 333  nazwa_pliku

powinno zadziałać jeśli dobrze zrozumiałem pytanie

chmod jest poleceniem które nadaje uprawnienia plikowi do odczytu zapisu i wykonywania

odczyt -1

zapis -2

wykonywanie -4
komentarz 11 sierpnia 2019 przez Kamil Naja Nałogowiec (27,410 p.)
Chmod też pomaga, ale za każdym razem jednorazowo. Zwykle gdy ściągam kod z Githuba, albo wygeneruję sobie komponent przez Angular cli, to edytor krzyczy mi błędem uprawnień i wtedy muszę zrobić chmod albo chown. Pytanie - czy można wyeliminować tę konieczność.
1
komentarz 11 sierpnia 2019 przez Grozmo Użytkownik (750 p.)
Masz też takie polecenie jak umask

Jak wprowadzisz to polecenie bezpośrednio to w konsoli powinno wyświetlić Ci się coś takiego:

0022

jest to domyślny zapis w sytemie ósemkowym

dzięki poleceniu umask możesz zmienic domyślne uprawnienia dla plików

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 1,628 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 369 wizyt
pytanie zadane 5 listopada 2015 w Systemy operacyjne, programy przez niezalogowany
0 głosów
1 odpowiedź 308 wizyt
pytanie zadane 21 kwietnia 2016 w Systemy operacyjne, programy przez Patryk Krajewski Nałogowiec (26,170 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...