• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Oznaczenie wersji programów

Object Storage Arubacloud
+3 głosów
1,015 wizyt
pytanie zadane 23 lipca 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez falauthy Stary wyjadacz (11,550 p.)
Ciekawi mnie w jaki sposób są oznaczanie wersje programów. Podam na swoim przykładzie. Mam w pracy napisany program - prosta aplikacja, kasa, stan magazynu itd. i po ostatniej aktualizacji wersja programu zmieniła się z 0.8.9.0 na 0.8.9.1.

Czy jest gdzieś dokumentacja w jaki sposób oznacza się zmiany wersji? Czy to po prostu zależy od samego programisty jak to sobie określi?

5 odpowiedzi

+9 głosów
odpowiedź 24 lipca 2015 przez adrian17 Ekspert (345,620 p.)
edycja 24 lipca 2015 przez adrian17

Nie ma na to uniwersalnego standardu - spójrz na stronę wikipedii ("software versioning"), zobaczysz że to naprawdę obszerny temat.

Popularny i dość intuicyjny jest tzw. semantic versioning (też możesz wyguglować). Streszczając: wersję zapisujesz X.Y.Z, gdzie:

• Z zwiększasz gdy nowa wersja tylko naprawia bugi,
  • Y zwiększasz gdy dodajesz coś nowego ale nie łamiesz kompatybilności,
  • X zwiększasz gdy łamiesz kompatybilność wsteczną.

(plus wyjątek że gdy X==0, na przykład 0.8.9, kompatybilność nie ma znaczenia i wszystko może się zmieniać.)

Ale jak wspomniałem wyżej, każdy robi to inaczej. Na przykład node.js istnieje od 6 lat i obecnie ma wersję 0.12.7. Natomiast z projektów które na pewno używają SemVer, teraz kojarzę przede wszystkim język programowania Rust (który parę miesięcy temu osiągnął 1.0).

0 głosów
odpowiedź 24 lipca 2015 przez Pinio Gaduła (3,520 p.)

Posłuże się linkiem mam nadzieje ze Ci pomoze https://en.wikipedia.org/wiki/Software_versioning

komentarz 24 lipca 2015 przez niezalogowany
To tutaj jest polski link, ale za to mniej posiada https://forum.pasja-informatyki.pl/43398/oznaczenie-wersji-programow
komentarz 24 lipca 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)

Hehe, a to nie jest właśnie link do tej dyskusji? laugh

WHAT?!?! XD Sorka, skopiowałem złego linka, tutaj poprawka https://pl.wikipedia.org/wiki/Numeracja_wersji_oprogramowania Dzięki! ;D
komentarz 24 lipca 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Hehehehehe :)
Nie śmiej się ze mnie :'(

PS: :3
0 głosów
odpowiedź 24 lipca 2015 przez radek024 Szeryf (77,160 p.)
To chyba oczywiste, że jeżeli zostały wprowadzone zmiany, muszą zostać one udokumentowane. A co do oznaczania wersji programów osoba pisząca ma raczej wolny wybór ;)
0 głosów
odpowiedź 24 lipca 2015 przez Sebastian Fojcik Nałogowiec (43,040 p.)

Nie wiem czy to odpowiada w jakikolwiek sposób na pytanie, ale tak są podpisane poszczególne elementy wersji programu okienkowego w Visual Studio.

–3 głosów
odpowiedź 24 lipca 2015 przez Mizukage Pasjonat (21,750 p.)
Domyślam sie że pytasz o komercje, ale jak robie coś dla siebie to sobie wymyślam numerki ;p

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 533 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 409 wizyt

92,661 zapytań

141,557 odpowiedzi

320,000 komentarzy

62,028 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...