• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Podstrony forum

Object Storage Arubacloud
0 głosów
232 wizyt
pytanie zadane 4 czerwca 2019 w PHP przez Rosool Użytkownik (660 p.)
Witam!!! Pisze forum szło mi dobrze dopóki nie spotkał mnie problem.Tym problemem jest to ,że nie wiem jak mam linkować artykuły.Mam zrobic  osobny plik .html dla danego artykulu czy jakimś szablonem się da czy wogóle jeszcze inaczej.Dodam że chcialbym to zrobic w php.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 4 czerwca 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
wybrane 4 czerwca 2019 przez Rosool
 
Najlepsza
Robisz jeden plik, który obsługuje wszystkie posty, a post który chcesz pokazać przekazujesz w adresie. Wszystkie posty masz w bazie danych i w adresie przekazujesz coś unikalnego dla tego posta (liczbowe id czy jakiś inny string). Tak najprościej, byłoby to np. post.php?id=5 - 5 oznacza id w posta w bazie danych. W PHP odczytujesz z metody GET wartość "id", po takiego posta idziesz do bazy i go wyświetlasz.

W praktyce nikt już teraz niczego poważnego w opisany powyżej sposób nie pisze. Całe aplikacje realizuje się wspomagając bibliotekami/frameworkami, kieruje się wszystko na jeden plik, który obsługuje routing itd. Ale skoro zadajesz takie pytanie to domyślam się, że jesteś bardzo początkujący. Fajnie by było uczyć się od razu w taki sposób jak opisałem, ale sam po sobie wiem, że to może być trudne, szczególnie że większość kursów dla początkujących tak właśnie uczy. Jeżeli zrobisz to opisanym powyżej sposobem, to pamiętaj o tym, aby szybko przejść do normalnego pisania, to może być tylko mały etap nauki.
komentarz 4 czerwca 2019 przez Rosool Użytkownik (660 p.)
Dzieki wielkie za pomoc ale ten jeden plik jak powinien  wygladac?

w sensie ze nazwa tego pliku to np.podstrona.php to jak mam zrobic zeby np.po id danej rzeczy byl link. Z gory dzieki za pomoc
komentarz 4 czerwca 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Gdybyś chciał to robić w opisanej najpierw formie, to robisz jeden uniwersalny plik odpowiadający za pogląd każdego artykułu. Następnie robiąc do niego linkowanie (gdzieś tam na liście czy w innych miejscach) dodajesz jakiś parametr, który zidentyfikuje Ci dany artykuł, który chcesz akurat pokazać (czyli byłoby np. podstrona.php?id=5). W tym pliku odczytujesz to id z adresu (tak żebyś dostał 5), robisz zapytanie do bazy pytające o ten dany artykuł i wyciągnięte dane posta podstawiasz pod jakiś tam uniwersalny szablon artykułu. To co dokładnie będziesz wyciągał i jak to obudujesz zależy od potrzeb.
komentarz 4 czerwca 2019 przez Rosool Użytkownik (660 p.)
Nie rozumiem do końca ale nie bede już cię męczył. dzięki wielkie np. Nie wiem jak tworzyc dany link z id artykułu żeby działał
komentarz 4 czerwca 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)

Jak będziesz robił listę postów to zakładam, że będzie to jakaś tablica lub coś, gdzie każde będzie miało id. A więc jak będziesz sobie to w pętli wyświetlał to wystarczy zrobić coś w rodzaju:

<a href="podstrona.php?id={$id}">{$title}</a>
komentarz 4 czerwca 2019 przez Rosool Użytkownik (660 p.)
juz ogarnelem dzieki wielkie
komentarz 4 czerwca 2019 przez Rosool Użytkownik (660 p.)
powiesz mi jeszcze jak w miejsce {$id} moge podstawic zmienna?
komentarz 4 czerwca 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Przecież właśnie to pokazałem. Przypadek, który pokazałem zakłada, że to będzie wyświetla jako string (przez echo czy cokolwiek innego). Wtedy można jak podałem, można bez {}, można zrobić konkatenacje. Zwykłe wstawianie zmiennej do stringa. Chyba że masz zwykły kod HTML, nie interpretowany jako PHP, i do niego chcesz dostawić wartość zmiennej z PHP, wtedy możesz zrobić <?= $id ?> (to skrót od <?php echo $id ?>).
komentarz 4 czerwca 2019 przez Rosool Użytkownik (660 p.)

kawalek mojego kodu

  echo '

<div class="list-main">
   <div class="odp">'.$wiersz[$i]['czyodp'].'
                   <div class="low">Odpowiedzi</div>
                                    </div>
     <div ><div ><a href="../podstrony/podstrona.php?id={$id}">
'.$wiersz[$i]['naglowek'].'</a></div>
                                         <div  class="low2 dati">Opublikowany 
                                         '.$wiersz[$i]['dataa-dodania'].' przez '.$wiersze['login'].' w '.$wiersz[$i]['kategoria'].'
                                        -> '.$wiersz[$i]['kategoria2'].'</div> 
                                    </div>
                            </div>
                   ';

 

komentarz 4 czerwca 2019 przez Rosool Użytkownik (660 p.)
i w linku wyswietla ?id={$id}
komentarz 4 czerwca 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Wszystkie pozostałe wartości wstawiasz łączeniem stringów, konkatenacją, czy jak kto woli wprost: łączysz kropką. Logicznie myśląc to możesz zrobić tak samo. A jak chcesz zrobić to przez {$id} to musisz mieć zapis tego stringa w cudzysłowach, a nie apostrofach. Tylko wtedy interpreter będzie szukał zmiennych do podstawiania, przy apostrofach tego nie robi, podstawy.
1
komentarz 4 czerwca 2019 przez Rosool Użytkownik (660 p.)
dobra to tylko o to chodzilo ale debil ze mnie dzieki wielkie Pozdrawiam

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 124 wizyt
pytanie zadane 2 marca 2019 w PHP przez veryape Użytkownik (580 p.)
+2 głosów
2 odpowiedzi 495 wizyt
pytanie zadane 14 kwietnia 2021 w PHP przez FilOON Użytkownik (680 p.)
0 głosów
4 odpowiedzi 445 wizyt
pytanie zadane 14 października 2020 w PHP przez Mateusz Kita Początkujący (380 p.)

92,552 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,534 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...