• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

SPRING 5.x (SPRING BOOT 2.x) - Wasze opinie.

VPS Starter Arubacloud
+3 głosów
677 wizyt
pytanie zadane 4 czerwca 2019 w Java przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)

Witam forum!

Spring przeszedł długą drogę i teraz wersja 5.x ma chyba już wszystko, trudno mi jest sobie wyobrazić co jeszcze można dodać (no może poza generatorem panelu admina). Podobno nawet pracownicy w firmie PIVOTAL mają problemy z wyliczeniem wszystkich modułów Springa z pamięci.

Chciałem zapytać Was o to jak oceniacie aktualnego Springa V5? Czy jest to dobry kierunek? (biorąc pod uwagę, że niektórzy oceniają Javę jako leciwą czy wręcz (nieco) przestarzałą, a druga sprawa pojawiają się też nowe frameworki dla Javy, jak i Kotlina - Micronaut, Ktor i inne).

A jeśli już Spring, to lepiej z Javą czy może już z Kotlinem? (Czytałem, że kolejny Spring ma mieć pełne wsparcie dla Kotlina) Chociaż ofert pracy Spring+Kotlin prawie nie ma...

Jak oceniacie Springa na tle Django czy RoR? Spring jest bardziej popularny, ale.....

Spotkałem się z opinią, że Spring (tak jak JEE) ma za dużo tłuszczu (mnóstwo modułów, specjalne technologie/rozwiązania - choć często zupełnie niepotrzebne). Niektórzy oceniają Spring/JEE jako  przerost formy nad treścią, jakie są Wasze opinie?

Pozdr. Reaktywny

 

 

 

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 4 czerwca 2019 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Skomentuje chociaż nie ma dużego rozeznania, najwyżej ktoś mnie poprawi i zweryfikuje mój punkt widzenia.

W większości wypadków to biznes wybiera jaka technologia będzie używana. Wychodzi na to, że ocenia on rozwiązania oparte na javie za bardziej stabilne i dojrzałe. Po drugie dużo systemów wymaga po prostu pracy utrzymaniowej. Wydaje mi się, że takie Django to jest inny target.

W farameworkach użyty język gra drugorzędną rolę. Ja bardziej patrzyłbym na oferty pracy wybierając język. Wydaje mi się, że jeszcze w Polsce nie ma dużego ciśnienia na kotlina w Springu.
komentarz 4 czerwca 2019 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)

Django i RoR to rzeczywiście inny target, ale sporo nawet dużych projektów w nich powstało. PHP też niby jest stary/czy nawet przestarzały, od którego się odchodzi, itd., a jednak popularność duża i też duże projekty na nim powstały. Nie wiem czy teraz powstają, bo ponoć oprócz DJ-a i Railsów, sporo się dzieje w "nowościach" jak GoLang, Elixir, Node.Js, itp, itd.

W farameworkach użyty język gra drugorzędną rolę.

Różnie bywa, najczęściej jest tak, że jeden framework to tylko jeden język. Choć są wyjątki, jak Spring (Java, Kotlin i coś tam było z Ruby, nie wiem czy nie też Groovy), no i ASP Net Core gdzie można użyć C# lub F#, ale to wyjątki :)

Mam nadzieję, że więcej osób dołączy do dyskusji i pozostawi swoje opinie o Springu...

 

 

1
komentarz 5 czerwca 2019 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Oczywiście jak masz dużo małych projektów napisanych w technologiach które pozwalają mniejszymi kosztami wystartować to, któreś z nich się rozrosną. Jak słyszę o migracji z jakiegoś środowiska to jest to często java, nie odwrotnie.

Powtarzasz, że jakiś język jest przestarzały i ludzie odchodzą od niego. Proszę napisz mi gdzie oni odchodzą. Przykładowo co do PHP - na wordpress hula "połowa" internetu (przynajmniej jeśli chodzi o ilość).

Trochę to wygląda jak patrzenie na modę. Z tych nowych języków niektóre wyginą wcześniej niż taka java. To nie znaczy, że nie trzeba się rozglądać za innymi, ale trzeba być tego świadomym.
1
komentarz 7 czerwca 2019 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Ogólnie masz rację, a co do Wordpress, no cóż raz był napisany i CMS jest wykorzystywany w dziesiątkach milionów stron, ale to głównie dlatego że jest free / open source. A mnie chodzi o nowe serwisy, powstające zupełnie od zera a nie oparte na gotowym CMS.
0 głosów
odpowiedź 17 czerwca 2019 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Jeszcze jedno pytanie: jak oceniacie predkość, wydajnosć Springa na tle nowych rozwiązań (Rust, GOlang, Node.js) ? Czytałem, że Spring długo się odpala ze względu na maszynę wirtualną JVM i konieczność wczytania kilku tys. klas (jeśli dobrze zrpzumiałem).

Ile zajmuje RAM-u "jeden proces" (na jednego użytkownika) Springa na serwerze? Czy macie gdzieś dane ile zasobów pożera N aktywnych, w tym samym czasie, użytkowników?

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 493 wizyt
pytanie zadane 22 kwietnia 2020 w Java przez ArturoS159 Początkujący (440 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 693 wizyt
pytanie zadane 16 czerwca 2019 w Java przez Eliro Stary wyjadacz (12,160 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 227 wizyt
pytanie zadane 3 marca 2019 w Java przez must Bywalec (2,980 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...