• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

SPRING 5.x (SPRING BOOT 2.x) - Wasze opinie.

+3 głosów
163 wizyt
pytanie zadane 4 czerwca w Java przez reaktywny Mądrala (7,010 p.)

Witam forum!

Spring przeszedł długą drogę i teraz wersja 5.x ma chyba już wszystko, trudno mi jest sobie wyobrazić co jeszcze można dodać (no może poza generatorem panelu admina). Podobno nawet pracownicy w firmie PIVOTAL mają problemy z wyliczeniem wszystkich modułów Springa z pamięci.

Chciałem zapytać Was o to jak oceniacie aktualnego Springa V5? Czy jest to dobry kierunek? (biorąc pod uwagę, że niektórzy oceniają Javę jako leciwą czy wręcz (nieco) przestarzałą, a druga sprawa pojawiają się też nowe frameworki dla Javy, jak i Kotlina - Micronaut, Ktor i inne).

A jeśli już Spring, to lepiej z Javą czy może już z Kotlinem? (Czytałem, że kolejny Spring ma mieć pełne wsparcie dla Kotlina) Chociaż ofert pracy Spring+Kotlin prawie nie ma...

Jak oceniacie Springa na tle Django czy RoR? Spring jest bardziej popularny, ale.....

Spotkałem się z opinią, że Spring (tak jak JEE) ma za dużo tłuszczu (mnóstwo modułów, specjalne technologie/rozwiązania - choć często zupełnie niepotrzebne). Niektórzy oceniają Spring/JEE jako  przerost formy nad treścią, jakie są Wasze opinie?

Pozdr. Reaktywny

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 4 czerwca przez miro Pasjonat (21,310 p.)
Skomentuje chociaż nie ma dużego rozeznania, najwyżej ktoś mnie poprawi i zweryfikuje mój punkt widzenia.

W większości wypadków to biznes wybiera jaka technologia będzie używana. Wychodzi na to, że ocenia on rozwiązania oparte na javie za bardziej stabilne i dojrzałe. Po drugie dużo systemów wymaga po prostu pracy utrzymaniowej. Wydaje mi się, że takie Django to jest inny target.

W farameworkach użyty język gra drugorzędną rolę. Ja bardziej patrzyłbym na oferty pracy wybierając język. Wydaje mi się, że jeszcze w Polsce nie ma dużego ciśnienia na kotlina w Springu.
komentarz 4 czerwca przez reaktywny Mądrala (7,010 p.)

Django i RoR to rzeczywiście inny target, ale sporo nawet dużych projektów w nich powstało. PHP też niby jest stary/czy nawet przestarzały, od którego się odchodzi, itd., a jednak popularność duża i też duże projekty na nim powstały. Nie wiem czy teraz powstają, bo ponoć oprócz DJ-a i Railsów, sporo się dzieje w "nowościach" jak GoLang, Elixir, Node.Js, itp, itd.

W farameworkach użyty język gra drugorzędną rolę.

Różnie bywa, najczęściej jest tak, że jeden framework to tylko jeden język. Choć są wyjątki, jak Spring (Java, Kotlin i coś tam było z Ruby, nie wiem czy nie też Groovy), no i ASP Net Core gdzie można użyć C# lub F#, ale to wyjątki :)

Mam nadzieję, że więcej osób dołączy do dyskusji i pozostawi swoje opinie o Springu...

1
komentarz 5 czerwca przez miro Pasjonat (21,310 p.)
Oczywiście jak masz dużo małych projektów napisanych w technologiach które pozwalają mniejszymi kosztami wystartować to, któreś z nich się rozrosną. Jak słyszę o migracji z jakiegoś środowiska to jest to często java, nie odwrotnie.

Powtarzasz, że jakiś język jest przestarzały i ludzie odchodzą od niego. Proszę napisz mi gdzie oni odchodzą. Przykładowo co do PHP - na wordpress hula "połowa" internetu (przynajmniej jeśli chodzi o ilość).

Trochę to wygląda jak patrzenie na modę. Z tych nowych języków niektóre wyginą wcześniej niż taka java. To nie znaczy, że nie trzeba się rozglądać za innymi, ale trzeba być tego świadomym.
1
komentarz 7 czerwca przez reaktywny Mądrala (7,010 p.)
Ogólnie masz rację, a co do Wordpress, no cóż raz był napisany i CMS jest wykorzystywany w dziesiątkach milionów stron, ale to głównie dlatego że jest free / open source. A mnie chodzi o nowe serwisy, powstające zupełnie od zera a nie oparte na gotowym CMS.
0 głosów
odpowiedź 17 czerwca przez reaktywny Mądrala (7,010 p.)
Jeszcze jedno pytanie: jak oceniacie predkość, wydajnosć Springa na tle nowych rozwiązań (Rust, GOlang, Node.js) ? Czytałem, że Spring długo się odpala ze względu na maszynę wirtualną JVM i konieczność wczytania kilku tys. klas (jeśli dobrze zrpzumiałem).

Ile zajmuje RAM-u "jeden proces" (na jednego użytkownika) Springa na serwerze? Czy macie gdzieś dane ile zasobów pożera N aktywnych, w tym samym czasie, użytkowników?

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 182 wizyt
pytanie zadane 16 czerwca w Java przez Eliro Stary wyjadacz (11,130 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 61 wizyt
pytanie zadane 3 marca w Java przez must Bywalec (2,880 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 57 wizyt
pytanie zadane 3 marca w Java przez must Bywalec (2,880 p.)
Porady nie od parady
Publikując kody źródłowe korzystaj ze specjalnego bloczku koloryzującego składnię (przycisk z napisem code w edytorze). Nie zapomnij o ustawieniu odpowiedniego języka z rozwijanego menu oraz czytelnym formatowaniu kodu.Przycisk code

67,129 zapytań

114,075 odpowiedzi

241,795 komentarzy

47,031 pasjonatów

Przeglądających: 234
Pasjonatów: 15 Gości: 219

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...