• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Adapter PCIe x1 do zwykłego PCI

Object Storage Arubacloud
0 głosów
972 wizyt
pytanie zadane 3 czerwca 2019 w Sprzęt komputerowy przez l3arkacpers Nowicjusz (170 p.)
Witam. Czy istnieje jakaś dobra przejściówka umożliwiająca mi podłączenie mojej karty dźwiękowej (Asus Xonar DG) do płyty głównej (Asus PRIME H270-PLUS), która niestety nie ma tego typu złącza?

Jeżeli czytam jakieś opinie to ktoś pisze, że karta dźwiękowa mu nie działa przez taką przejściówkę, a ciężko takie też znaleźć w jakimkolwiek sklepie.

Korzystał ktoś może z takiego rozwiązania? Jakieś rady? Płyty głównej jak i karty dźwiękowej nie chciałbym zmieniać, tym bardziej, że płyta niedawno do mnie przyszła do karty dźwiękowej jestem przywiązany. Jestem również świadomy spadku jakości dźwięku.

Pozdrawiam!

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 4 czerwca 2019 przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (27,530 p.)

A to ciekawy problem :)

Generalnie z tego co poszukałem, to ASMedia ma chip, który dodaje szynę PCI, i działa na PCI-e. Nie jest to pełen PCI z tego co rozumiem (ograniczenia do 33MHz, etc), ale niby różne urządzenia podpięte do tego czasem nawet działają. Zresztą, z tego co sprawdziłem w datasheet CMI8786 (ten chip na którym oparta jest karta ASUS Xonar DG) i tak wymaga tylko 33MHz, więc ma szanse działać. Są nawet płyty główne, które z tego chipa korzystają btw :)

Z tego co widzę, można sobie taki adapter kupić na aliexpress/ebay/etc za kilkadziesiąt złotych.

Są dwa problemy jednak z tego co poczytałem:

  1. Może nie być sterowników dla danego urządzenia na PCI do nowych systemów operacyjnych. Ale akurat ASUS Xonar DG wydaje się takie mieć, huh.
  2. Ta przejściówka dodaje kilka dobrych centymetrów do wysokości karty (i "śledź" od karty przestaje pasować do obudowy), więc możesz mieć problem z zainstalowaniem tego - chyba, że masz jakąś niestandardową obudowę (patrz również to wideo). Tutaj rozwiązaniem, choć dość zabawnym i wymagającym miejsca w obudowie, może być użycie "przedłużacza" do PCI wpiętego w tą przejściówkę (tak, żeby karta była POD płytą główną, a nie na samej płycie).

Z tego co widzę, to są zresztą gotowe "przedłużacze" z "adapterami" - pod PCI riser card trzeba poszukać, np.:

Te adaptery są akurat na innym chipie (PI7C9X130), który wygląda nawet lepiej niż ten ASMedia. I jest ze dwa razy droższy.

Ah btw, jeśli taki adapter zadziała, to nie będzie żadnej straty na jakości dźwięku. PCI i PCI-e to cyfrowe szyny - tam nie ma co się popsuć po drodze + nie sądzę, żeby karta dźwiękowa była w stanie zapchać szynę PCI albo PCI-e.

W każdym razie... pomyśl też czy czasem nie wyjdzie taniej i szybciej kupić nowego modelu ASUS Xonar ;)

komentarz 4 czerwca 2019 przez l3arkacpers Nowicjusz (170 p.)
Znalazłem też coś takiego na Morele za 300zł, czyli sporo. Niestety płyta główna zajmuje mi całe miejsce w obudowie z góry do dołu, dlatego wpadłem na pomysł żeby ta przejściówka "wisiała" w powietrzu a przypiętą do niej kartę zamocuje dzięki krótszej wersji blaszki montażowej za pomocą śruby do obudowy. Ewentualnie zamontuje w dolnym doku PCIe gdzie mam dostęp do miejsc na śruby i zamocuje tam dłuższe dystanse na wymiar i będzie dość stabilnie. Raczej windows 10 nie powinien mieć problemów z tego co mi się wydaję. Poszukam tego modelu na Ali i zamówię jak najszybciej żeby nie czekać za długo xD. Nie wiem czy chcę mi się inwestować w xonara. Lubię takie niestandardowe rozwiązania, wydaje się to być ciekawym eksperymentem. Pozdrawiam!
komentarz 4 czerwca 2019 przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (27,530 p.)
Daj znać jak wyjdzie :)

Też myślę, czy by sobie tego dla zabawy nie zamówić. Wygląda ciekawie :)
1
komentarz 27 grudnia 2019 przez adios Nowicjusz (100 p.)
Wiem, że temat stary, ale odkopię dla informacji czy warto się w taki adapter bawić.
Cóż, kupiłem jakiś czas temu tani adapter ASMedia z AliExpress za 7 dolarów i z sukcesem podpiąłem między innymi kartę Asus Xonar DG, aczkolwiek jest jeden problem, który wymaga pomajsterkowania. Z innymi kartami PCI nie było żadnych problemów.

Mianowicie na pinie B1 PCI brakuje napięcia minus 12V, którego oczywiście nie ma na PCI-e Nie sądzę żeby ta linia była odpowiedzialna za zasilanie wzmacniacza, chyba jest to jakieś napięcie referencyjne, ale bez tego napięcia wzmacniacz karty dźwiękowej nie działa poprawnie, dźwięk jest cichy i zniekształcony. Wystarczy pociągnąć zasilanie z wtyczki ATX(jasnoniebieski kabel) do pinu B1 i wszystko działa bez zarzutu, a sam chip jest obsługiwany przez różne systemy operacyjne.
komentarz 27 grudnia 2019 przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (27,530 p.)
Dzięki za wrzucenie info o wynikach eksperymentu adios :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,628 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,554 wizyt
pytanie zadane 8 listopada 2017 w Sprzęt komputerowy przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 8,649 wizyt

92,551 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,531 komentarzy

61,937 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...