• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pełna automatyzacja powtarzalnych czynności na PC - jaki język mam wybrać, gdzie zacząć?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
458 wizyt
pytanie zadane 2 czerwca 2019 w Inne języki przez bartqqq Nowicjusz (120 p.)
Witam,

od dłuższego czasu dorabiam sobie w internecie, trochę tu, trochę tu, nie jest to jakoś strasznie wyczerpujące ani trudne, ale zajmuje sporo czasu, choć są to głównie bardzo powtarzalne czynności: kliknij, kliknij, skopiuj, wklej, kliknij, otwórz jakiś program itd. Dlatego ostatnio postawiłem sobie za cel automatyzacje tego wszystkiego za pomocą jakiegoś programu. Postawiłem na makra, Autoit itd., ale okazało się, że to trochę za mało, a poza tym poradników z których można by się tego uczyć jest bardzo mało. Dlatego zwracam się do Was z pytaniem jakiego języka mam się uczyć, aby takowy program napisać. Moje "wymagania":

- samoczynne uruchomieni komputera i mojego programu o danej godzinie (wydaje mi się, że mogę to obejść jakimiś funkcjami Windowsa / zewnętrznego programu)

- otwieranie przeglądarki, otwieranie jakieś aplikacji, włączenie danej strony, wpisanie formularzu logowania

- klikanie w poszczególne miejsca na przeglądarce / w jakiejś aplikacji

- odczytywanie danych z przeglądarki / programu (chodzi mi o coś ala np: jeżeli program wyświetli: "No more offers" wtedy wykonaj to i przejdź do następnej zakładki, a jeśli wyświetli coś innego to wykonaj coś innego itd)

- wielozadaniowość (żeby wszystko mogło się dziać w jednym momencie)

- sprawność, im szybciej to wykona, tym lepiej

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 2 czerwca 2019 przez kompowiec2 Mądrala (6,380 p.)
- samoczynne uruchomieni komputera i mojego programu o danej godzinie (wydaje mi się, że mogę to obejść jakimiś funkcjami Windowsa / zewnętrznego programu)

cron

- otwieranie przeglądarki, otwieranie jakieś aplikacji, włączenie danej strony, wpisanie formularzu logowania
AutoKey/AutoHotkey (python)
- klikanie w poszczególne miejsca na przeglądarce / w jakiejś aplikacji

jw.
- odczytywanie danych z przeglądarki / programu (chodzi mi o coś ala np: jeżeli program wyświetli: "No more offers" wtedy wykonaj to i przejdź do następnej zakładki, a jeśli wyświetli coś innego to wykonaj coś innego itd)

był kiedyś plugin do przegladarki co potrafił odtwarzać artykuły które były na kilka stron podzielone zamiast w jeden, to może się nada.
komentarz 2 czerwca 2019 przez bartqqq Nowicjusz (120 p.)
Może nie chodzi mi o plugin do przeglądarki, ale coś bardziej w stylu języka, który będzie w stanie odczytać to co wypisał mi bot na telegramie, albo na Steam, albo czy jakiaś cześć ekranu w przeglądarce jest czerwona itd. i wtedy odpowiednio zareagować, wykonując dane czynności. Da się tak?
komentarz 2 czerwca 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Ale chwila, co rozumie sie przez samoczynne uruchomienie sie komputera? W momencie uspienia, gdy zostal całkowicie wylaczony
komentarz 2 czerwca 2019 przez bartqqq Nowicjusz (120 p.)
Nie ma znaczenia, jeśli będzie trzeba to będę zawsze usypiał, a jeśli da się z pełnego wyłączenia to byłoby jeszcze fajniej.
1
komentarz 2 czerwca 2019 przez BT101 Stary wyjadacz (12,540 p.)

@kompowiec2, według mnie ta odpowiedź jest słaba, scrapowanie stron www, klikanie w różne elementy na stronie, pobieranie danych z tych stron i tym podobne rzeczy robi się w jakimś headless browser a nie AutoKey czy jakimś pluginem do przeglądarki.

komentarz 2 czerwca 2019 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)
Cronem nie uruchomisz komputera, sorry. Jeśli chodzi o strony, to zainteresuj się crawlerami (pobierają strony, potrafią je analizować oraz symulować zapytania)
komentarz 3 czerwca 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Zeby uruchomic komputer, ktory zostal wylaczony, musialbys uzyc zewnętrznego softu i hardu, na przyklad za pomoca arduino czy raspy pi. Ale wtedy musisz tez sie przygotowac na zaprogramowanie planera, chyba, ze za kazdym razem chcesz ustawiac ile godzin i minut zostalo do odpalenia kompa. Oprocz tego, nie zapomnij, ze w przypadku hasla trzeva je podać
komentarz 3 czerwca 2019 przez MsMaciek123 Pasjonat (24,760 p.)
Możesz użyć funkcji Uśpij i Magic Pocketu :)
komentarz 3 czerwca 2019 przez kompowiec2 Mądrala (6,380 p.)

@BT101, no coż, w końcu nie jestem programista, tylko szkole sie na admina. A termin automatyzacja czynności jak najbardziej myślę wpisuje się w takie czynności. Admini często maja swoje własne skrypty napisane by robiły coś za nich. I fakt, odpowiedź nie jest ogólna. Ogólną byłoby użycie dowolnego języka, najłatwiej interpretowane IMO by były bardziej cross-platform.

A żeby uruchomić WYŁĄCZONY komputer potrzebny jest Wake on Lan. I żadne raspberry pi czy arduino tego nie posiada samo w sobie wbudowane @DragonCoder

komentarz 3 czerwca 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
A czy ja pisalem, ze ma to wbudowane? No nie, napisalem, iz istnije mozliowsc przy wykorzystaniu tych elementow
+1 głos
odpowiedź 2 czerwca 2019 przez BT101 Stary wyjadacz (12,540 p.)

- otwieranie przeglądarki, otwieranie jakieś aplikacji, włączenie danej strony, wpisanie formularzu logowania

- klikanie w poszczególne miejsca na przeglądarce / w jakiejś aplikacji

- odczytywanie danych z przeglądarki / programu (chodzi mi o coś ala np: jeżeli program wyświetli: "No more offers" wtedy wykonaj to i przejdź do następnej zakładki, a jeśli wyświetli coś innego to wykonaj coś innego itd)

- wielozadaniowość (żeby wszystko mogło się dziać w jednym momencie)

- sprawność, im szybciej to wykona, tym lepiej

Javascript puppeteer/selenium/phantom, z tej trójki polecam puppeteera.

komentarz 2 czerwca 2019 przez bartqqq Nowicjusz (120 p.)
Hmm, według Ciebie, który jest najprostszy i najpopularniejszy (im więcej poradników tym lepiej) ? I druga sprawa, będę tym mógł działać poza obszarem przeglądarki, np w jakiś aplikacjach ?
1
komentarz 2 czerwca 2019 przez BT101 Stary wyjadacz (12,540 p.)

Hmm, według Ciebie, który jest najprostszy i najpopularniejszy (im więcej poradników tym lepiej) ? 

Który co? Język? Wymieniłem tylko jeden.

I druga sprawa, będę tym mógł działać poza obszarem przeglądarki, np w jakiś aplikacjach ?

W JS możesz napisać praktycznie wszystko od aplikacji mobilnej (ionic, react native) przez aplikacje webową (angular/react/vue/svelte) razem z backendem (NodeJS) po aplikacje desktopową (electron)

komentarz 2 czerwca 2019 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)
Można pisać wszystko, gorzej z wydajnoscia...
komentarz 2 czerwca 2019 przez bartqqq Nowicjusz (120 p.)
W takim razie mam rozumieć, że te puppeteer/selenium/phantom to jakieś biblioteki ? Nie dokońca rozumiem sens działania JS a w zasadzie strony w którą mam brnąć w jego nauce. Podsumowując mam zainteresować sie pythonem i JS?
komentarz 3 czerwca 2019 przez BT101 Stary wyjadacz (12,540 p.)

Można pisać wszystko, gorzej z wydajnoscia...

Zależy o czym mowa, np. taki ionic vs swift pod apki na iosa no to wiadomo, że słabo wypada. Ale taki NodeJS IMO jest całkiem wydajny jeśli chodzi o stworzenie jakiegoś API, tym bardziej jak użyjesz clusterów itp. Electron też jest spoko np postmana używam codziennie i nie uważam żeby był jakoś mało wydajny ten program, atom też działa szybko. Dużo właśnie zależy od kodu, który piszesz :P 

W takim razie mam rozumieć, że te puppeteer/selenium/phantom to jakieś biblioteki ?

Jak chcesz gdziekolwiek zajść z programowaniem to musisz nauczyć się wyszukiwać informacje w internecie. Wpisz "what is puppeteer" :)

 Podsumowując mam zainteresować sie pythonem i JS?

Bawi mnie to pytanie. Albo coś cie interesuje albo nie, kim ja jestem żeby ci powiedzieć czym masz się zainteresowac :D. Elona Muska kiedys zapytali czy ma jakąś rade dla ludzi, którzy chcą założyć biznes i szukają inspiracji czym owy miałby się zajmować a on odpowiedział żeby sobie odpuścili bo jak ktoś potrzebuje inspiracji na swój własny biznes to raczej nic z tego nie wyjdzie (czy jakoś tak).

0 głosów
odpowiedź 3 czerwca 2019 przez mrspock1 Mądrala (6,420 p.)
To się robi przez bezpośredni dostęp do protokołów a nie przez przeglądarkę. Jest komponent w kompilatorach do którego wczytujesz stronę i on ci daje dostęp do wszystkich elementów strony.

Podobne pytania

+2 głosów
9 odpowiedzi 1,032 wizyt
+6 głosów
14 odpowiedzi 3,378 wizyt

92,552 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,534 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...