• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pierwsza praca informatyka po szkole.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
581 wizyt
pytanie zadane 2 czerwca 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez kermitt97 Nowicjusz (150 p.)
Dzień dobry wszystkim którzy to czytają :). Dostałem ofertę pracy na stanowisko informatyka w pewnym urzędzie. Byłaby to moja pierwsza praca związana z moim kierunkiem. Wymagania to m.in. podstawy windows 7, 10, linux, budowa sieci.

Przez te 4 lata głównie uczyliśmy się teorii a z rzeczy praktycznych to bardziej podłączanie switcha, konfiguracja routera. Nie chcę żeby niektórzy mnie tu źle zrozumieli, nie mam zamiaru jak niektórzy narzekać że 4 lata i 0 wiedzy 0 praktyki itp. Głównie to od zaparcia i chęci do nauki zależy to ile się wyniesie ze szkoły.

Do ogólnego zakresu czynności należą m.in. konfiguracja serwerów, drukarek, skanerów urządzeń i udzielanie pomocy pracownikom urzędu. Tu pojawia się mój problem i wstyd się do tego przyznać jako informatyk ale nie miałem nawet styczności ze skanerem/drukarką, bardziej interesowało mnie programowanie. Tego obawiam się najbardziej, że gdy nawet dostanę te pracę to po tygodniu stwierdzą że nie ma ze mnie pożytku i zamiast pomagać innym pracownikom, to mnie trzeba będzie wszystkiego uczyć.

Czy jest sens w ogóle wysyłać CV bez tak podstawowej wiedzy o urządzeniach, serwerach, bazach? Czy byłby ktoś tak miły i mógłby podzielić się tym jak u niego wyglądała pierwsza praca w IT jako zupełnie początkujący informatyk?

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 2 czerwca 2019 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
wybrane 2 czerwca 2019 przez kermitt97
 
Najlepsza
Ale facet nad czym ty sie zastanawiasz. Jak nie masz innnej opcji to idzeisz do urzedu. Jak nie bedziesz umial czegos zrobic to poczytasz i sie nauczysz. A jak sie to komus nie bedzie podobac, no to albo znajda kogos na twoje miejsce, albo nadal bedziesz robil to co robisz, tak szybko jak robisz. Nie rozumiem and czym sie tu zastanawiac. Co ty myslisz, ze po szkole sami geniusze wychodza i wszystko wiedza jak soft zmeinia sie z dnia na dzien i co chwila wychodzi cos nowego?

 

Przeciez zaden programista nie bedzie siedzial w urzedzie i uczyl basi co ma kliknac w excelu. Do urzedow to ida ludzie co najwyzej aby zgarnac podstawe a w czasie pracy cos tam sobie skrobac na boku. Zaden spec z IT nawet nie patrzy w strone urzedow (zarobki). No chyba, ze sa to jakies programy obronne - panstwowoe z przeznaczonym budzetem - z duzym $.

 

Urzedy to co najwyzej moga zamowic zewnetrzna firme do rozwiazania swoich problemow lub zlecenia zlecen na to "co by chcialy" (a jak to wyglada to nalezy poptrzec an ten soft i na firmy, ktore maja monopol na obsluge). Przeciez siedzenie tam to jest wegetacja i cofanie sie w czasie. Widziales kiedys aby panstwo zbudowalo cos nowego? Co najwyzej zrobia program czy tam modny startup - 'akumulator' przedsiebiorczosci czy 'business park', aby przepieprzyc kase podatnikow na jakies bzdety i okaze sie"ze nie wyszlo". To firmy prywatne z specjalistami rozwijaja branze. Nawet open sorce bije wszystko co panstwowoe na leb na szyje.

 

Jak chcesz sie ksztalcic i rozwijac to na pewno nie w urzedzie. Ale jak nie masz aktualnie niczego innego to mozesz tam posiedziec i popijac kawe do poki nie zlapiesz czegos fajnego albo nie zanudzisz sie na smierc.

 

Oczywisice moga znalezc sie tacy co im sie bedzie podobac praca po godzine dziennie, kawki i pierdolenie o bzdetach - ale to nie sa specjalisci. Widziales kogos wykladajacego na meetingu o nowych technologiach z urzedu? Dlatego pozniej sie sprawdza delikwentow bo taki "administrator sieci" z urzedu nigdy linuxa na oczy nie widzial, i nie potrafi zestawic kilku kompow, albo dziwi sie co to za 'pomidorek' na routerze i po co zabezpieczak drukarki.

 

NIe mowie, ze pracuajcy tam informatycy to debile tylko, ze zarobki o czyms swiadcza. Dostajesz to za co placisz. Kazdy kto cos potrafi wyfruwa zarabiac 5x wiecej.
komentarz 2 czerwca 2019 przez kermitt97 Nowicjusz (150 p.)
Dziękuję bardzo za opinie :D W tym właśnie problem że jest to jedyna praca w stronę mojego kierunku a programowanie u mnie dopiero raczkuje i nie chcę oczywiście kończyć mojej kariery na pracy właśnie w jakimś urzędzie, jednocześnie jestem jeszcze zbyt początkujący by wołać o pracę jako junior dev. Tak jak mówisz "administrator sieci" nigdy linuxa na oczy nie widział, i tego się boje bo moja praca z linuxem kończyła się po apt-get install i nigdy nawet nie podłączałem drukarki. Bazy danych kulały u nas na tyle że nauczyciel uczący ich sam chyba nie wiedział o czym gada i dyktował stronę za stroną do przepisania.
komentarz 2 czerwca 2019 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
Na polskich uczelniach jest to standard, ze uczy sie rzeczy przestarzalych (chodz sa wyjatki - pasjonaci) - kompletnie nie majacych zwiazku z rzeczywistoscia. A jezeli te rzeczy sa przydatne aby zrozumiec cos przez reverse engineering to i tak sie tego nie podaje wprost.

Taki zawod, ze najwiecej musisz sie nauczyc sam.

i nie sudo apt-get install tylko samo sudo apt install starczy :) To juz wiesz co masz dzisiaj wieczorem zrobic (podlaczyc drukarke).

Nie boj zaby w urzedzie bedzie win i to najczescie 10 bo z automatu dostaly update do szpiega :) Poradzisz sobie. Jeszcze amsz ten komfort, ze jak cos spieprzysz, to za ta kase i odpowiedzialnosc mozesz po prostu powiedziec do widzenia, bujaj sie z tmy sam a jak chcesz miec dobrze zrobione to wydaj 10x tyle - ale przy poziomie wyzej takie zachowanie jest nie do przyjecia bo wiaze sie ze zbyt duzym odplywem $ i odpowiedzialnoscia (umowy).

 

Im szybciej zrozumiesz, ze urzad to strata czasu tym lepiej dla CIebie.
komentarz 2 czerwca 2019 przez kermitt97 Nowicjusz (150 p.)
Jeszcze raz dziękuję za dobre słowo. W sumie prawda nie mam nic do stracenia :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 170 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 382 wizyt
pytanie zadane 9 maja 2021 w Offtop przez Eriss69 Gaduła (4,470 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 581 wizyt

92,550 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,522 komentarzy

61,935 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...