• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Praca jako PHP Developer

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
721 wizyt
pytanie zadane 2 czerwca 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez nielotweb Bywalec (2,240 p.)
Cześć!

Skończyłem niedawno szkołę, w trakcie szkoły zacząłem się uczyć PHP'a, oraz jeszcze wcześniej zainteresowałem się grafiką komputerową. Obie te rzeczy ciągle rozwijam, i się tym interesuję. Nie zamierzam iść na studia, bo według mnie to strata czasu, w sensie jak chce się rozwijać od strony programisty czyli PHP i miałbym kilka lat siedzieć i uczyć się znów podstaw, to ja podziękuję.

I tu mam kilka zagwozdek. Ogólnie teraz robię sobie przerwę do końca wakacji a potem chcę podjąć pracę, i postanowiłem że bardziej jestem chyba zainteresowany programowaniem niż grafiką, więc najpierw chcę spróbować w tym, a jak się nie uda to grafika.

Po pierwsze, chcę znaleźć pracę na początek jako junior PHP developer, i powiedzcie mi jak to jest, każda firma ma swoje  wymagania, wymagane doświadczenie itd. i czy szukając oferty pracy widząc dane wymagania muszę umieć wszystko to co podali na liście? Czy wystarczy kilka rzeczy które oni oczekują a resztę sami będą mnie uczyć? Znaczy wiem że  junior głównie się uczy, ale przykładowo nie junior a zwykły developer, jak to jest? :D

Po drugie, można czy warto iść od razu na zwykłego developera nie na juniora bez żadnego doświadczenia ( tzn. pracy w jakieś firmie ) ? Czy lepiej pójść najpierw na tego juniora?

A po trzecie, może to troszkę głupie, ale wypiszę to co umiem, a jak komuś się chce to napiszcie czy się nadaje nawet na tego juniora.

- Ofc, podstawy PHP 5/7, OOP. Początki frameworków, slim, teraz laravel ( początek ale ciągle się go uczę ), własne frameworki ( dziesiątki, jedne udane drugie nie :D ), oczywiście HTML5, CSS3 i to wydaje mi się że dosyć dobrze. Dodatkowo GIT, SQL i inne tego typu podstawy które są must have. Podstawy JS'a, Ajax'a.

- A przez wakacje zamierzam się nauczyć: Docker, Laravel szczegółowo, co nieco o UNIT testach, REST Api, preprocessor SASS do CSS.

- W dalekiej przyszłości gdy ogarnę Laravela to przejdę na Symfony, ogarnąć frameworki typu Magento czy WooCommerce. Oraz połączyć backend z frontendem i zainteresować się React'em czy Vue'em.

Może się rozpisałem, ale za każdą odpowiedź BARDZO dziękuję, bo dużo mi pomoże! :D

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 2 czerwca 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Czy wystarczy kilka rzeczy które oni oczekują a resztę sami będą mnie uczyć? Znaczy wiem że  junior głównie się uczy, ale przykładowo nie junior a zwykły developer, jak to jest? :D

nie, junior to nie osoba, którą będą uczyć, to osoba, która ma robić normalne zadania sprintowe tylko po prostu nie oczekuje się od niej takiego tempa jak od regulara czy seniora. Dodatkowo jest to osoba, która w domysle może nieco więcej pytać ludzi ale też bez przesady.

Idą do pracy jako programista masz obowiązek umieć samodzielnie szukać informacji. Na przykład nie wiesz jak wykonać request ajaxowy w JS to siadasz do dokumentacji i doczytujesz, a następnie robisz. Dobry junior i wyższe stanowiska po prostu zrobią to np. w 15 minut, a ktoś zupełnie początkujący zrobi to w 2-3 godziny, ot tyle róznicy.

Jak oczekujesz, że ktoś Cię będzie uczył to wg mnie za wcześnie na szukanie pracy.

Z tego co piszesz wnioskuję, że bierzesz się za wiele narzędzi ale żadnego nie poznajesz dogłębnie. Powiem Ci tak, nie jest żadnym problemem opanować podstawy jakiegokolwiek języka czy frameworka itp. To pikuś. Problem to np. umieć zrobić nieco większą aplikację, gdzie wychodzi wiele niuansów i rzeczy nieporuszanych w wielu poradnikach.

Najlepiej pokaż z 1-2 apki jakie robiłeś i niech php developerzy wypowiedza się, czy to już poziom juniorski.

W mojej ocenie, i tego też oczekuje się u mnie w firmie, junior to osoba, która potrafi samodzielnie robić różne ficzery biznesowe tylko po prostu potrzebuje na nie nieco więcej czasu niż regular. Ponad to może więcej czasu potrzebować na naukę i poznanie całego ekosystemu, jakiś apek do tworzenia buildów, apek do monitoringu apki, analizowania logów itp. itd. Ponad to od juniora nie wymaga się wielkiego doświadczenia w testach, aczkolwiek chociaż podstawowe powinien miec.

komentarz 2 czerwca 2019 przez nielotweb Bywalec (2,240 p.)

Z tego co piszesz wnioskuję, że bierzesz się za wiele narzędzi ale żadnego nie poznajesz dogłębnie. 

A z tym się w sumie zgodzę, znaczy chcę poznawać je dogłębnie tylko chyba za dużo rzeczy na raz chcę się uczyć. A chcę dużo rzeczy na raz bo widząc po wymaganiach, dużo rzeczy nie znam. 

To dobrze myślałem, w sensie jak w przybliżeniu wygląda praca juniora. Tylko jeszcze mnie ciekawi ta kwestia, co ją opisałem, a dokładnie to że: Muszę umieć, znać wszystko z listy wymagań danej firmy w której chciałbym pracować? Czy jak oni na to patrzą?

Jak oczekujesz, że ktoś Cię będzie uczył to wg mnie za wcześnie na szukanie pracy.

Bardziej mi chodziło że jak nie znam danej technologii, to czy będę ją poznawał w trakcie pracy i jej się uczył samemu :D Bo wiem że ludzie nie będą siedzieć przy mnie i mnie uczyć krok po kroku jak co zrobić, tylko bardziej pomagać mi gdybym danej rzeczy w danej technologii nie wiedział. 

1
komentarz 2 czerwca 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
te listy to często po prostu technologie z jakimi firma pracuje ale nie znaczy, że musisz je wszystkie znać. Ja wielu narzędzi uczę się na bieżącą jak jest potrzeba wejścia w dany projekt.

Na przykład bardzo prosto sprawdzic czy ktoś ma jakieś pojęcie o wiekszych bazach danych czy tylko bawił się mikro bazami gdzie jest max kilkadziesiat tysiecy rekordow. Pytanie pierwsze - jakiego typu zrobilbys pole do trzymania id rekordu? wiele osób mówi ze oczywiscie int tak jest przecież w książkach... ok, czyli koleś o bigdata nie wie kompletnie nic a to coraz popularniejsze... dzisiaj liczy się informacja.

i drugi przyklad, proste zadanko, użyj API X do pobrania jakis danych i wyswietl je userowi. Po czym poznać czy ktoś ma pojęcie? Pierwsze pytanie kandydata powinno brzmiec "a co ma się stać gdy request się nie uda, jakie zwrotki mogą się pojawić, jakie mogą byc corner casy"'itp. Jeśli nie umiesz pracować z API to nie zadasz tych pytan i obsluzysz tylko happy path... i przy pierwszym problemie z api Twoja apka się wysypie...

takich tematów jest mnostwo i pokazują one czy ktoś faktycznie umie programować czy tylko poczytal jakąś książkę i pisał hello worldy...

także sam musisz sobie odpowiedzieć czy to już wg Ciebie ten etap aby iść do pracy.
komentarz 2 czerwca 2019 przez nielotweb Bywalec (2,240 p.)
Czyli zostało mi się tylko uczyć i uczyć.. :D

Poświęcę całe wakacje, może za dużo się nie nauczę przez 2 miechy, ale to zawsze coś. Zrobię sobie portfolio, stronke, projekty na github'a powstawiam i po wakacjach spróbuję chociaż na tego juniora, może się uda;p

Albo jeszcze widziałem kilka ofert na juniora webdev'a, wymagania małe, więc w tym też może spróbuje. Czas pokaże.

Także dzięki wielkie za odpowiedzi, nie chce Ci już zawracać głowy :D Chyba że chcesz, to możesz dać jakieś ostatnie rady, co do tej pracy;p
komentarz 2 czerwca 2019 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)

Dobry post Tomka wez go sobie do serca.

+1 głos
odpowiedź 2 czerwca 2019 przez Paweł Nąckiewicz Nałogowiec (48,990 p.)

Na wsętpie chciałem zaznaczyć, że php jest mi zupełnie obcy.

Fajnie, że masz swoja opinie o studiach i wierzysz w swoje umiejetnosci bez studiow. Ja tez uwazam, ze studia nie sa konieczne aby byc dobrym developerem. Jestem jednak zdania ze lepiej je miec niz nie miec poniewaz poszerzaja wiedze z zakresu IT. Zawsze mozesz pracowac i studiowac (sam tak robie) a nigdy nie wiadomo czy za 15 lat nie bedzie potrzebny papierek inzyniera/magistra informatyki do pracy w zawodzie.

Po pierwsze, chcę znaleźć pracę na początek jako junior PHP developer, i powiedzcie mi jak to jest, każda firma ma swoje  wymagania, wymagane doświadczenie itd. i czy szukając oferty pracy widząc dane wymagania muszę umieć wszystko to co podali na liście? Czy wystarczy kilka rzeczy które oni oczekują a resztę sami będą mnie uczyć? Znaczy wiem że  junior głównie się uczy, ale przykładowo nie junior a zwykły developer, jak to jest? :D

Ja opisy stanowisk i to co powinien umiec kandydat rozpatruje w kategorii "Jakich narzedzi urzywamy w firmie". Czasami ktos oczekuje znajomosci baz MySql ale głownie chodzi o logike jak dzialaja bazy i jeśli umiesz zrobic konkretne zapytanie np na bazie Oraclowej to bedzie dobrze. Myśle, ze firma ktora daje w ogloszeniu MySql zaakceptuje ze umiesz dobrze bazy Oracla. Natomista sa wymagania ktore sa sztywne i nie da sie nich zastapic np. umiejetnosc PHP nie zastapisz Java - przynajmniej w tych firmach ktore nie zatrudniaja masowo ludzi.

Po drugie, można czy warto iść od razu na zwykłego developera nie na juniora bez żadnego doświadczenia ( tzn. pracy w jakieś firmie ) ? Czy lepiej pójść najpierw na tego juniora?

Nie ma czegos takiego jak zwykły developer. Developera dzieli sie na JUNIORA, MIDA, SENIORA zależnie od doswiadczenia. Jeśli w ogloszeniu jest, ze szukaja developera i nie sprecyzuja o kogo chodzi to znaczy ze sa otwarci na wszystkie kandydatury.

 

Co do trzeciej czesci o umiejetnosciach. Nie znam sie na PHP wiec nie wiem co napisac... nastomiast widze ze masz bardzo obszerna wiedze (duzo frameworkow, technologi). Lepiej skupic sie na jednej max 2 technologiach z ktorych czujesz sie naprawede mocny. Pamietaj ze na rozmowie rekrutacyjnej mozesz byc zapytany o wszystko co masz w CV.

komentarz 2 czerwca 2019 przez nielotweb Bywalec (2,240 p.)

 Jestem jednak zdania ze lepiej je miec niz nie miec poniewaz poszerzaja wiedze z zakresu IT. Zawsze mozesz pracowac i studiowac (sam tak robie) a nigdy nie wiadomo czy za 15 lat nie bedzie potrzebny papierek inzyniera/magistra informatyki do pracy w zawodzie.

Aż sam teraz nie wiem, rację masz tylko teraz jak to przeczytałem myślę czy to nie jest dobry pomysł i może pójść na te zaoczne.. Muszę się chyba głębiej zastanowić nad tym

 Nie ma czegos takiego jak zwykły developer. Developera dzieli sie na JUNIORA, MIDA, SENIORA zależnie od doswiadczenia.

Znaczy ja o tym wiem, chodziło mi że zwykły developer = mid, mój błąd;p 

 Lepiej skupic sie na jednej max 2 technologiach z ktorych czujesz sie naprawede mocny. Pamietaj ze na rozmowie rekrutacyjnej mozesz byc zapytany o wszystko co masz w CV.

I tak właśnie zrobię! Widzę że 20x więcej firm pracuje na framework'u Symfony, a ja zacząlem Laravel'a, więc chyba porzucę go i przerzucam się na Symfony żeby nie tracić czasu.

Dzięki wielkie! Rozjaśniłeś mi mocno jak to działa :D

komentarz 2 czerwca 2019 przez Paweł Nąckiewicz Nałogowiec (48,990 p.)

I tak właśnie zrobię! Widzę że 20x więcej firm pracuje na framework'u Symfony, a ja zacząlem Laravel'a, więc chyba porzucę go i przerzucam się na Symfony żeby nie tracić czasu.

Zrob cos w tym framewroku, ktory umiesz najlepiej. Cos to znaczy jaka aplikacje/projekt polaczona z baza, ktory bedziesz mogl wpisac w CV. 

komentarz 2 czerwca 2019 przez nielotweb Bywalec (2,240 p.)
Taak, taki mam plan :D Przez wakacje zrobię portfolio i kilka projektów żeby CV było bogate :P
1
komentarz 2 czerwca 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
z tym jezykiem obowiązkowym to też jie zawsze... zależy o jakich językach mowimy, no. jesli ktoś pracował kilka lat w javie to firma uzywajaca kotlina go skreśla?'nie, bo wie, ze koleś na kotlina przestawi sie w tydzien.

czy uwazasz, ze firma uzywajaca symfony odrzuci osobę, ktora przez np. pięć lat siedziała tylko w larwie? uwierz mi,nie odrzuci :)

ważne aby umieć programować i rozwiązywać problemy, a jezyk to tylko narzędzie, które się zmienia w zależności od potrzeb.

Znam nawet osobiscie kilku backendowcow, którzy pracowali kilka ładnych lat w php i potem przyszli do firmy, gdzie backend mamy głównie w javie i dla nikogo nie byl to problem... kilka szkoleń, czas na wdrozenie i do dziela i dzis piszą bardzo dobry kod springowy.

Dzisiaj piszesz w php, za rok moze w javie a za dwa lata moze przyjdzie Ci robić cos w scali... nigdy tego nie wiesz.
1
komentarz 2 czerwca 2019 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
Dokladnie, widac, ze ktos tu ma stycznosc z normalna praca programisty. W kazdymr azie pamietaj, ze przyjscie i pokazanie co potrafisz (lub, ze chcesz pracowac) nie sprawi, ze beda na ceibie krzyczec - a jezeli tak jest to spieprzaj z tamtad od razu. Ludzioe szukaja dobrych pracownikow i jak widza, ze ktros jest jeszcze nie na poziomie ale w maire ogarniety to zejda z pensji ale pozwola Cis ie roziwjac (na zachodzie to jest standard tutaj trafiaja sie jeszcze idiotyczne wyjatki) i po jakims czasie (to nei wazne czy szybciej czy wolniej) dojsc do poziomu reszty teamu. A wtedy normalnie niszczysz kregoslui wypalasz oczy :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 552 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 849 wizyt
pytanie zadane 17 czerwca 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez derbool Nowicjusz (130 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 989 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...