• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Praca w obszarze AI (sztucznej iteligencji)

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,307 wizyt
pytanie zadane 29 maja 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Balso Nowicjusz (120 p.)
Cześć, czy wiecie może jak wygląda rynek pracy w Polsce jeżeli chodzi o AI ? Głównie chciałbym się dowiedzieć czy jest miejsce dla juniorów/stażystów ? Oraz czy trzeba mieć studia aby pracować w tym zawodzie a jeżeli tak to bardzo zmniejszają mi się szansę na prace ?

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 29 maja 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Pracy w AI jest bardzo dużo, coraz więcej firm dostrzega w tym duże możliwości. Pytanie tylko co rozumiesz przed "juniora" bo wielu osobom wydaje się, że wystarczy poznać podstawy składni języka i napisać 2-3 TODO i mogą być uważani za juniora :)

Napisz jakie masz doświadczenie, czy robiłeś jakieś swoje próby z takimi tematami, czy masz jakieś doświadczenie z bigdata np. chociażby w danych testowych elastica itp.? Czy rozumiesz zagadnienia matematyczne, macierze itp. itd.?
komentarz 29 maja 2019 przez Balso Nowicjusz (120 p.)
O AI uczę się dopiero od prawie dwóch miesięcy i bardzo to polubiłem. Zagadnienia matematyczne w jakimś stopniu znam i mam plan zabrać się za jakiś mój projekt niedługo, lecz jeżeli jest mało pracy która jest związana z tą dziedziną to wolałbym wrócić do wcześniejszych moich zajęć czyli front endu a AI traktować jako hobby lecz wolałbym pracować nad sztuczną inteligencją. Jeżeli chodzi o naukę to dla mnie nie ma problemu bo zawszę jestem do tego zmotywowany. Również jak patrzyłem oferty nic praktycznie nie było dla juniora lub też były wymagane studia a ja za bardzo nie chciałbym się na nie wybierać. Co o tym myślisz ?
–1 głos
odpowiedź 29 maja 2019 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
Z tego co ja zauważyłem, to są oferty... ale jest ich bardzo mało

Przez okres gdzie szukałem pracy w 2019, jedna firma pracowała w obszarze sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego itp

Więc aktualnie samo znalezienie takiej firmy może być problematyczne, nie mówiąc już o dostaniu pracy akurat tam

(Nie wliczałem w to dużych korporacji typu google, amazon itd -> rozglądałem się za przeciętnymi firmami jakie można znaleźć w przeciętnym mieście wojewódzkim)

Ale myśle że będzie się to zmieniać, mimo wszystko AI... a głównie to chyba rodzaju uczenie maszynowe, jest coraz częściej używane przez duże firmy i na coraz większą skalę
Także bardzo prawdopodobne jest to, że duże firmy będą szukały outsourcingu -> jakim tak szczerze jest polskie IT

Jakby spojrzeć na rynek polskiego IT, to większość dobrych biznesów, to outsourcing dla bogatego zachodu
Który co ciekawe postępuje w dobrym kierunku, dawniej byliśmy traktowani mało poważnie, jako kraj do robienia już ściśle zdefiniowanych projektów, w sporej części do utrzymywania ich
A zauważalne są trendy, pokazujące że firmy zagraniczne coraz bardziej ufają polsce, dają nam coraz więcej swobody, pojawia się coraz więcej projektów od A do Z robionych w polsce

Więc myśle że aktualnie, w 2019, znalezienie pracy w AI może być trudne
Ale za kilka lat nie powinno to być większym problemem
Na pewno tych ofert nie będzie tak dużo, jak robienia tradycyjnych aplikacji, jednak będzie ich stopniowo coraz więcej

 

Co do ogólnie studiów itp, myśle że tutaj sytuacja jest bardzo zbliżona do analityków danych -> bo specjalista od sztucznej inteligencji to moim zdaniem, taki "data science na sterydach"
Tak w sumie, to z tego co słyszałem, to właśnie jedną z części pracy osób od data science jest ogarnianie uczenia maszynowego, żeby wyciągać wnioski z danych

Bo jakby na to nie spojrzeć, uczenie maszynowe to nic innego niż statystyka, z tym że bardziej skomplikowana
komentarz 29 maja 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Z tego co ja zauważyłem, to są oferty... ale jest ich bardzo mało 

a ja wiem chociażby z firmy gdzie pracuję, że ML rozwija się bardzo dynamicznie i brakuje ludzi do pracy :) tylko pytanie zasadnicze - jaki poziom ktoś reprezentuje.

komentarz 29 maja 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Co do ogólnie studiów itp, myśle że tutaj sytuacja jest bardzo zbliżona do analityków danych -> bo specjalista od sztucznej inteligencji to moim zdaniem, taki "data science na sterydach"

oj zapewniam Cię, że analityk danych bigdata i programista ML to dwa różne tematy :)

komentarz 29 maja 2019 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
edycja 29 maja 2019 przez marcin99b
Nie miałem na myśli osoby od big data, tylko osoby zajmującą się ogólnie analityką danych
Która bada różne rzeczy
Co ma jaki wpływ na co
Co jest jak zależne od czego
Co może jak wpłynąć na co, w jakiej sytuacji, biorąc pod uwage przeszłość
komentarz 29 maja 2019 przez dawid6512 Gaduła (4,550 p.)
jesli uwazacie ze to jest sztuczna inteligencja to moze warto sie dowiedziec co to tak naprawde jest
–3 głosów
odpowiedź 29 maja 2019 przez dawid6512 Gaduła (4,550 p.)
Nie mam pojęcia, ale imo AI nie istnieje i nie będzie istnieć.
komentarz 29 maja 2019 przez dawid6512 Gaduła (4,550 p.)
dzięki za downvote, jak ktoś mi pokaże przykład sztucznej inteligencji to zacznę brać wasze zdanie pod uwage
komentarz 30 maja 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
A jak Ty rozumiesz sztuczna inteligencję? Samo napisanie "nie bo nie", to żaden argument.
komentarz 30 maja 2019 przez dawid6512 Gaduła (4,550 p.)

Ma spełniać poniższe warunki

komentarz 30 maja 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)

Głównym zadaniem badań nad sztuczną inteligencją w drugim znaczeniu jest konstruowanie maszyn i programów komputerowych zdolnych do realizacji wybranych funkcji umysłu i ludzkich zmysłów niepoddających się numerycznej algorytmizacji

 

Tak samo jak Ty, cytat z Wiki, jest jasno napisane, że mają być to wybrane funkcję, a to co Ty wkleiłeś są to "problemy", a nie wymagania.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 296 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 335 wizyt
+1 głos
3 odpowiedzi 579 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...