• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaki linux dla takiego laptopa

Object Storage Arubacloud
–1 głos
2,274 wizyt
pytanie zadane 27 maja 2019 w Systemy operacyjne, programy przez Pico Obywatel (1,330 p.)
Witam, zastanawiam się jakiego linuxa wybrać dla laptopa z taką specyfikacją:

Procesor : Intel Core 2 Duo (2 x 2.0 ghz)

Ram : 2 gb (ddr 2)

Grafika: HD 3400 256 Mb

Dysk : 250 gb

Aktualnie mam xubuntu, ale potrafi przymulić, chodzi mi o to, aby ten system nie wyglądał jak totalny dziadek, jednak wodotrysków też mi nie potrzeba

6 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 27 maja 2019 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Debian ze środowiskiem Xfce, albo Ubuntu MATE.

Obie mi działają płynnie na moim Core 2 Duo + 2 GB RAM
–1 głos
odpowiedź 27 maja 2019 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)
Arch Linux z Xfce.
–1 głos
odpowiedź 27 maja 2019 przez gnu_ewm Gaduła (3,340 p.)
To może spróbuj Manjaro.
–1 głos
odpowiedź 27 maja 2019 przez MegaaSoft Obywatel (1,430 p.)

masz pare wersji.

powinny działać płynnie 

  1. Lubuntu
  2. Gentoo
  3. Debian XFCE
  4. Mint
  5. elementary(może to nie linux w 100% ale fajny system pod słabe kompy może ścinać)
  6. Ubuntu
  7. Crunchbang 
  8. Manjaro
  9. Puppy(Najlżejszy z tej całej listy chyba)
  10. Arch

Mam nadzieje że pomogłem. Do koloru do wyboru. Ja na twoim miejscu brałbym Puppy jest to najlepszy z tej listy jeśli mówimy o "wydajności". Ten system waży +- 300mb także jak na system to jest bardzo mało. Minimum pamięci ram to 256 procesor? Masz za 3-4 za dobry na ten system xd

komentarz 27 maja 2019 przez Pico Obywatel (1,330 p.)
CO do elementray to właśnie do niego jestem najbardziej skłonny, ale w minimalnych ma 4gb ram
komentarz 27 maja 2019 przez MegaaSoft Obywatel (1,430 p.)
no trudno bierz puppy
komentarz 28 maja 2019 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Ta lista nie ma sensu. Połowę z tych dystrybucji które wymieniłeś są dostępne z różnymi środowiskami graficznymi.
Takie Manjaro może jednocześnie pożerać najwięcej lub najmniej ramu w zależności co wybierzemy. Jak zdecydujemy się na wersje z i3wm to będzie zjadać mniej niż puppy.

Dystrybucja nie ma, aż takiego narzutu, a środowiska lub WM można praktycznie zmieniać od ręki.
komentarz 30 maja 2019 przez MegaaSoft Obywatel (1,430 p.)
Ja podałem liste wdł mnie.

Ciężko poszuka info o systemach w necie
–1 głos
odpowiedź 27 maja 2019 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
Bardzo dobry jest ARCH, ale jest dla profesjonalistow, jak zaczynasz zabawe z linem to polecam jakiegos minta.

 

Jezeli chcesz przyspieszyc takiego kompa - to najlepszym wyborem bedzie zakup SSD (nic innego Ci tak mozno nie przyspieszy komputera).
komentarz 27 maja 2019 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Chyba lepiej zastanowić się nad RAM-em, bo te 2GB to zdecydowanie za mało.
komentarz 28 maja 2019 przez Pico Obywatel (1,330 p.)

@spamator12, Nie chcę wydawać na ten komputer, ponieważ to laptop mojej babci i ogólnie jest rzadko używany, no ale kiedy już przychodzi co do czego, to chciałbym wykorzystać wszystko co aktualna konfiguracja może mi zaoferować. Co do Archa to nie wiem czy jakieś podstawy znajomości CentOs(wiedza szkolna) i jakiś czas użytkowania Ubuntu wystarczą, ale z tego co wiem to jest on jednym z wydajniejszych linuxów, bo zawiera w sobie tylko to co do niego włożę

komentarz 28 maja 2019 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
dokladnie tak jest, arch zawiera tylko to co w nim ustawisz - ale trzeba sie znac aby go dobrze ustawic, wiec kosztuje to troche czasu. Z kolei ubuntu/mint instaluje sie szybko sa wydajniejsze i bezpieczniejsze od windy.
komentarz 28 maja 2019 przez Pico Obywatel (1,330 p.)
Z ubuntu mam już doświadczenia, mint mnie jakoś nie przekonuje, a co do archa to właśnie jakoś mnie kusi, bo wydaje mi się że takie eksperymenty mogły by być w sumie ciekawe
komentarz 2 czerwca 2019 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)

@j23, SSD da wiecej niz RAM.

–1 głos
odpowiedź 28 maja 2019 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Zmiana dystrybucji dużo Tobie nie da. Masz jeden z lżejszych środowisk, które normalnie wyglądają. Możesz przeskoczyć na jakieś lekkie WM jak i3wm, aby zaoszczędzić z 200 MB. Jednak wyglądać to będzie jak pradziadek.
Zastanów się jakie programy z których używasz zajmują zazwyczaj dużo ramu lub "przycinają" Tobie system. Pomyśl o lżejszych zamiennikach. Wyłącz niektóre procesy, które nie są potrzebne.
Twój ram i tak trafi szlag jak będziesz chciał korzystać z przeglądarki. Ja zauważyłem że firefox sprawuje się dobrze przy małych zasobach. Ewentualnie możesz niektóre strony odpalać na surf browser.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 269 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 254 wizyt
pytanie zadane 17 września 2020 w C i C++ przez KumberTwo Dyskutant (8,270 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 512 wizyt

92,568 zapytań

141,420 odpowiedzi

319,622 komentarzy

61,954 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...