• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Co powinienem umiec na stanowisko stazysty .Net Developera ? Pomysl na projekt.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
952 wizyt
pytanie zadane 12 maja 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Lil Keyboard Użytkownik (560 p.)

Czesc,

Od paru miesiecy ucze sie programowania, poniewaz chcialbym w przyszlosci zostac .Net Developerem. Co wedlug was jako osob na takich stanowiskach powinienem umiec aby dostac staz na takim wlasnie stanowisku ? Jakie technologie i funkcjonalnosci powinny zawierac moje projekty ? Czy w ogóle jeden duzy projekt moze wystarczyc czy jednak skupic sie na paru ? Pozdrawiam i z gory dziekuja za rozne cenne rady i wskazowki. 

Czy macie moze jeszcze jakis pomysl na ciekawy i nietuzinkowy projekt, ktorym bede mogl sie wyroznic na rynku pracy ?

1 odpowiedź

+3 głosów
odpowiedź 12 maja 2019 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)
wybrane 12 maja 2019 przez Lil Keyboard
 
Najlepsza
Nie liczy sie pomysł na projekt, liczy sie wykonanie

I dobrze gdyby był duży
Jednak im dłużej rozwijasz projekt, tym więcej problemów się pojawia, trzeba sie skupiać na troche innych rzeczach, wzorce i architektura stają się ważniejsze

Robiąc dużo ale małych projektów, trudno będzie ci dojść do problemów, które pojawiają się jedynie przy większych projektach
A projekty w .NET są... no dobra, nie wszystkie są duże, ale prawie wszystkie są zauważalnie większe od tych które tworzymy samodzielnie, głównie przez sam fakt, że tworzą je zespoły pracujące na pełny etat, a nie jedna osoba pracująca, kiedy akurat ma czas

Z takich rzeczy które warto znać idąc do pracy...
Dobrze ogarnij C#, dobrze gdybyś wiedział o tym czym tak właściwie jest .NET, że istnieje coś takiego jak IL (pewnie nie użyjesz IL przez wiele lat, dlatego warto wiedzieć jedynie powierzchownie tylko o tym, co to jest i po co to jest)

Napisz troche testów, pobaw sie jednym z frameworków testowych (np XUnit, NUnit itp) -> są do siebie podobne, także wystarczy znajomość jednego
Będąc przy testach pobaw się Moq

I będąc przy testach, automatycznie nauczysz się tworzyć testowalny kod, poznasz dlaczego aż tak lubiane są wzorce dependency injection i strategia
Ogarnij też AAA (arrange act assert)

Do tego dobrą opcją będzie kojarzenie na czym polega TDD

Do tego jakaś teoria dotycząca baz danych, typu czym są relacje, czym są indeksy
Podstawowa znajomość sql, "wystarczająca" do zrobienia projektu znajomość jednego z ORM

Troche wiedzy na temat REST API, odróżnianie metod http od siebie, wiedza kiedy używamy POST a kiedy PUT i dlaczego

Oczywiście wzorce projektowe, wystarczą te najpopularniejsze typu budowniczy, strategia, fabryka itd
+zasady SOLID, których nie musisz znać na pamięć, ale poczytaj o nich żeby kojarzyć jak pewne rzeczy można zrobić lepiej

I myśle że to powinno wystarczyć
Oczywiście, na pewno wielu kandydatów będzie umiało mniej i też sie dostaną
Chodziło mi bardziej o to, że wiedząc tyle jest bardzo mała szansa na to, że cie odrzucą
(to w końcu staż, ale na staże idzie bardzo dużo osób)

Czasami firmy wymagają podstaw frontendu, więc dobre gdybyś ogarniał podstawy html, css, js, podstawy działania jakiegoś frameworka frontendowego, ale to nie jest coś bez czego nie przetrwasz, tego da sie nauczyć dość szybko już w projekcie w pracy

A co do projektu, najlepiej coś czego sam używasz, ale w twojej wersji
Np sporo używasz forum, więc zrób własne, ale takie które działa tak, jakbyś ty chciał
Albo portal ogłoszeniowy  
Albo notes treningowy
Albo aplikacje pogodową
Albo aplikacje pokazującą i porównującą kursy walut
Albo system do zarządzania blogiem
Albo gre opartą o dane z realnego świata, np forex na wirtualne pieniądze
Albo portal do rezerwowania miejsc w kinie
Albo portal z recenzjami filmów
Albo... no pomyśl czego używasz, pewnie znasz mase aplikacji jak filmweb, youtube, facebook, amazon, olx, itd, zrób coś własnego, co działa na podobnej zasadzie
komentarz 12 maja 2019 przez Lil Keyboard Użytkownik (560 p.)
Wow, dzieki za tak wyczerpujaca odpowiedz :D. Dobra w takim razie zakladajac ze umiem te wszystkie rzeczy o ktorych powiedziales, czy rzecza, ktora ma sklonic potencjalnego pracodawce do wziecia mnie na staz(tak wlasciwie to moze najpierw do zaproszenia na rozmowe o prace, bo niestety ale mam problem zeby jakiekolwiek dostac) beda wlasnie moje projekty ? Czy moze powiniem bardziej doglebnie opisac swoje umiejetnosci w CV ?
2
komentarz 12 maja 2019 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)
Wszystko zależy od firmy

W moim przypadku prawie zawsze było tak, że firma bierze na pierwszy etap rekrutacji kiedy widzi że "coś tam może z ciebie być"

Zazwyczaj pierwszy etap to rozmowa hr'owa która tak w sumie zbyt dużo nie wnosi, idziesz żeby sobie pogadać, opowiedzieć o swoim doświadczeniu
W dużym skrócie to jest... bycie pytanym przez osobe nietechniczną, która chce żebyś rozszerzył to co masz w CV
Np wpisałeś że znasz dobrze C# => jakie projekty robiłeś w c#
wpisałeś że ogarniasz testy => jak dobrze je umiesz, jakie testy robiłeś itp

Moim zdaniem to jest etap, którego mogłoby niebyć, ale czas osób z kolejnego etapu jest zbyt drogi, żeby robiły ten wstępny przesiew z podstawowym upewnianiem się czy kandydat nie kłamał w CV, albo czy dobrze rozumie poziom jaki wpisał
(np on wpisał dobry, a według firmy to podstawowy lub odwrotnie)

================================

Później masz rozmowe techniczną i sporo tutaj zależy od tego, na kogo trafisz
Czasami to jest sztywna osoba, która ma kilka sztywnych pytań na które musisz odpowiedzieć, całość wygląda tak jakbyś robił test, ale rozmawiając
(takie pytania otwarte przy których nie możesz ściągać)

Ale częściej to po prostu tech tead (lub stanowisko podobne) który sprawdza kto byłby osobą, z którą dobrze się pracuje
W dużym uproszczeniu, jest duża szansa że byłby osobą, do której latałbyś z pytaniami
I tutaj wszystko zależy od tego kogo on uważa za dobrą osobę na to miejsce

Są tacy (większość) którzy za super programiste uważają osobę która myśli w odpowiedni sposób. Jest samodzielna, umie korzystać z google itd
W dużym skrócie - nie jest to osoba która zgłasza że ma trudny problem... którego rozwiązanie to jeden z pierwszych wyników google

Czasami zdarzają są tacy którzy nie zwracają uwagi na podchodzenie do problemu, liczy sie przede wszystkim obecna wiedza

Czasami definiuje to polityka firmy
Są przykładowo firmy które szukając programisty .NET, mają w dupie to że jesteś programistą .NET, oni szukają osób którzy dobrze poruszają się w językach obiektowych, szybko się uczą nowych rzeczy itd
No może akurat to skrajny przypadek,ale takie firmy też spotykałem
Tutaj większość pytań będzie dotyczyć uniwersalnych rzeczy które dotyczą ogólnie języków obiektowych + wzorców + dobrych praktyk
A niekoniecznie znajomość konkretnej biblioteki czy frameworka
Nastawienie na to, że w razie czego się doszkolisz, tylko ważne żebyś nie doszkalał się przez 2 lata z czegoś, co normalna osoba ogarnia po miesiącu

Czasami są firmy które pracują ciągle w tych samych narzędziach i szukają kogoś kto dobrze zna akurat te narzędzia, reszta nie ma znaczenia
Żebyś od początku dobrze znał to, czego używają, żebyś jak najszybciej mógł przynosić zysk

Akurat te firmy które ja spotykałem, to były mniej więcej
75% pierwszy typ, 25% drugi typ
Ewentualnie 60% pierwszy typ 40% drugi typ

=====================

Z typem programisty, tych sztywnych którzy myślą testami, częściej spotykałem w korporacjach
A tych luźniejszych w średnich i mniejszych firmach
Ale nie zawsze, może sie zdarzyć tak, że trafi ci się odwrotnie

======================

Z umiejętności jakich oczekuje firma, zauważyłem że korporacje bardziej idą w znajomość konkretnych narzędzi a mniejsze firmy w samodzielność
Ale nie zawsze, są przypadki gdzie wygląda to odwrotnie

======================

Tak jak wspomniałem, to akurat były moje doświadczenia, w moim regionie
Możliwe że w różnych miastach jest różna "moda"/trendy
Możliwe że sporo zależy od stanowiska na jakie idziesz => ja zawsze szedłem na "mocny junior, prawie regular"
Możliwe że w przypadku stażu (gdzie aplikuje masa osób) te wymagania mogą być troche inne, może być to związane z tym, że idąc na staż, większość osób nie planuje pracować w tej firmie długo, z tego co kojarze to większość staży jest na okres 2 albo 3 miesięcy gdzie... no szczerze mówiąc, to taki stażysta zaczyna przynosić zysk pewnie dopiero chwilę przed tym, jak ucieka
komentarz 12 maja 2019 przez Lil Keyboard Użytkownik (560 p.)
Dziekuje bardzo za odpowiedz :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 264 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 893 wizyt
pytanie zadane 12 stycznia 2022 w C# przez Czang Kai Shrek Obywatel (1,990 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 426 wizyt
pytanie zadane 11 marca 2020 w C# przez czujek22 Dyskutant (7,670 p.)

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...