• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak dużo książek czytacie?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
481 wizyt
pytanie zadane 12 maja 2019 w Offtop przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
Tak się zacząłem zastanawiać...
Patrząc na to, ile czasu jestem w stanie zagospodarować w ciągu każdego dnia, na czytanie będąc skupionym
Wychodzi na to, że w ciągu roku byłbym w stanie przeczytać w okolicy 30 a 50 książek (licze że 1 książka to ok 350 stron)

Podczas gdy przez okresy gdzie po prostu nie korzystam z tego czasu, efekt jest taki, że wychodzi coś w okolicy 3-4 książek na pół roku
(mam tu na myśli książki rozwojowe => jak zwiększać produktywność, o czym myśleć przy zakładaniu biznesu itd)

Co (niestety) mimo wszystko na tle większości ludzi których znam i na tle polski, można uznać za dobry wynik
Kurde, troche smutne jest to że coś co kwalifikuje sie na "całkiem dobry wynik", to tak na prawde mniej więcej 5 razy mniej, niż dałoby się osiągnąć, będąc po prostu regularnym

A jak to wygląda u was?
Czytacie dość regularnie? Czy bardziej są okresy gdzie czytacie aż za dużo... a później długa przerwa
Oraz tak jak w pytaniu - ile mniej więcej wypada na rok, albo pół roku?

U siebie podałem pół roku, bo akurat ostatnie pół roku dało taki efekt, który nie wymagał dużo wysiłku, a i tak na tle (znajomi, statystyki) to "całkiem nieźle"

9 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 12 maja 2019 przez Tpk Nałogowiec (40,100 p.)
Wyłamie się trochę z tej ładnej statystki, książek nie czytam prawie wcale, pewnie nie ma się czym chwalić ale tak to wygląda na dzień dzisiejszy (i odkąd tylko pamiętam tak jest). Z książkami mam ten problem, że bardzo szybko gubię wątek i choć oczyma śledzę tekst to tak naprawdę nie wiem o czym on jest i myślę zupełnie o czym innym (zbyt długa forma).

Za to zauważyłem, że na co dzień czytam bardzo dużo artykułów, wiadomości a najlepiej jeżeli są to rzeczy związane typowo z moimi zainteresowaniami (czyli programowanie, sieci, nowe technologie i tego typu rzeczy) wtedy czas znika w mgnieniu oka.
komentarz 28 maja 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Polecam książki związane z zainteresowaniem, to co ja mogę polecić, przeczytane kilkanaście razy, to Sztuka podstępu dwie części, oraz Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka.
0 głosów
odpowiedź 12 maja 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Trochę zbyt statystycznie do tego podchodzisz w mojej opinii, ale ok, wejdźmy w takie ramy. Obecnie czytam mało książek, bo skupiam sie na materiałach do nauki z internetu. Jakby spojrzeć na ostatni rok, to książek jako takich przeczytałem z 6, ale nie są to takie książki o jakich wspomniałeś, ot, zwykła beletrystyka. Chciałbym czytać więcej, szczególnie książek branżowych, ale jakoś mi to nie wychodzi... Drugą sprawą, którą należy wziąć pod uwagę, jest dostępność i cena dobrych, aktualnych książek branżowych, bo obecnie mam wrażenie, że książki jeśli są, to drogie albo nieaktualne...
0 głosów
odpowiedź 12 maja 2019 przez coderCpp93 Gaduła (4,200 p.)
Według mnie zależy to od motywacji, albo zainteresowania tematem. Albo nawet celu przeczytania książki.

Czytając książkę praktyczną wymagającą przerobienia tematów może to trwać nawet pół roku. Pewien kolega powiedział mi, że on książkę Java Podstawy przeczytałby w 5 dni i mógłby zdobytą wiedzę odrazu wykorzystać, wątpię.

Zainteresowanie i motywacja to drugi szkopuł. Jeśli masz jej więcej oczywiste jest, że szybko ją przeczytasz. Ja książkę mającą 800 stron przeczytałem w tydzień, nie była to książka techniczna. Czytałem ja w każdej wolnej chwili po 200 stron dziennie. Była to pierwsza książka, po którą sięgnąłem od bardzo dawna.

Wszystko zależy od zainteresowania i motywacji. Albo nawet od doświadczenia w czytaniu.
0 głosów
odpowiedź 28 maja 2019 przez endworld Nowicjusz (140 p.)
edycja 4 czerwca 2019 przez endworld

Ja staram się czytać przynajmniej 4-5 książek miesięcznie, bo uwielbiam to robić, ale różnie to wychodzi. Kwestia ilości wolnego czasu, ochoty i możliwości. No i powiem wam, że wszystko zależy od człowieka, nawet ilość czytanych książek. Na przykład mój brat jest robotnikiem budowlanym i woli przeglądać odzież roboczą: http://bhpcentrum.pl/pl/odziez-robocza/spodnie-robocze/ niż chwycić chociaż gazetę. A odebraliśmy to samo wychowanie :D

0 głosów
odpowiedź 28 maja 2019 przez dawid6512 Gaduła (4,550 p.)
Ja np wgl nie czytam, wolę czytać dokumentację lub jakieś filmiki na youtube.
0 głosów
odpowiedź 28 maja 2019 przez CenterPL Pasjonat (19,070 p.)
3 książki w miesiącu, tak średnio, mniej więcej. Tyle, że nie tylko czytam, ale też słucham audiobooków. Sprzyja mi jeżdżenie pociągami, wtedy albo słucham albo otwieram kindle i do boju. Audiobooki też są spoko jak jestem na siłowni. Suma sumarum zdaża się, że 5-6 książek się udaje w miesiącu, ale raczej rzadkość i raczej krótkich.

Co do motywacji, to też prawda, że jest potrzebna i dużo zależy od tego, dlaczego chcesz czytać.
0 głosów
odpowiedź 28 maja 2019 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Mi kiedyś ktoś powiedział że każdy szanujący się programista powinien czytać 1 książkę tak 250 stron na miesiąc. Ja staram się czytać tak ok 250 stron na miesiąc. Oczywiście mam na myśli książki związane z branżą a nie przygodowe czy inne.
komentarz 29 maja 2019 przez Pico Obywatel (1,330 p.)
Hmm, ale przecież to trochę bezcelowe, bo książki z IT dość szybko tracą na aktualności, no chyba, że czytasz same najnowsze, to wtedy szanuję i rozumiem
0 głosów
odpowiedź 28 maja 2019 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Nie patrz na ilość przeczytanych książek tylko na ich jakość. Jak czytasz dla rozrywki to tym bardziej tego nie licz. Nie wiem dlaczego dalej gloryfikuje się czytanie książek. Pewnie to są pozostałości po okresie, gdzie książki były dostępne tylko dla elity.

Treść jest ważna, nie medium. Stwierdziłbym nawet, że książki są jednym z gorszych nośników informacji. Niepotrzebnie myśli są kodowane, aby czytający musiała je odkodować. Sokrates nie napisał żadnego dzieła, ponieważ gardził taką formą przekazywania wiedzy.
Zobacz listę najczęściej czytanych książek przez polaków. Niektóre z nich wolałbym nie czytać, niż dobić do średniej krajowej. Niby czytelnictwo książek spada, jednak dzisiejszy nastolatek czyta (niekoniecznie książek) więcej niż wasi pradziadkowie.

W branży IT książki szybko tracą na aktualności. Zdarzają się artykuły, które dostarczają film, a kod z programu dostępny jest na githubie. W każdym momencie można zmienić formę z jakiej chce się pochłonąć treść. Mam nadzieję, że przyszłość będzie iść w takim kierunku.

Nie twierdzę, że książki nie mają zastosowania. Jest dużo wartościowych książek, ponieważ są tanie w produkcji. Bardziej techniczne zagadnienia lepiej przedstawić w formie pisanej. Dużo zależy też od preferencji. Nie wszyscy są wzrokowcami.
0 głosów
odpowiedź 29 maja 2019 przez Pico Obywatel (1,330 p.)
Nie czytam praktycznie wgl, ale myślę, że to głównie dlatego, że jeśli już miałbym o czymś czytać to najnowsze technologie i td, a jednak książki zawsze będą nieaktualne w tej kwestii, ponieważ praktycznie codziennie widzę w internecie coś nowego w tym temacie.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 766 wizyt
pytanie zadane 27 września 2017 w Offtop przez Jozek Początkujący (360 p.)
+1 głos
0 odpowiedzi 251 wizyt
+8 głosów
5 odpowiedzi 304 wizyt
pytanie zadane 23 kwietnia 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez falauthy Stary wyjadacz (11,550 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...