• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Minifikacja HTML omijanie znaczników

Object Storage Arubacloud
0 głosów
162 wizyt
pytanie zadane 9 maja 2019 w HTML i CSS przez mb-dir Mądrala (6,710 p.)

Witam

Nie dawno czytałem jakiś artykuł o minifikacji HTML, jednak kompletnie nie pamiętam jego nazwy(szukałem jednak nie udało mi się go znaleźć), była w nim mowa o tym, że możemy pominąć znaczniki head oraz body, i że w pewnych sytuacjach(gdy dokument nie zaczyna się od komentarza) można pominąć doctype. Nie jestem w stanie przypomnieć sobie jaki, ani gdzie to był artykuł, więc nie podam linku, jednak czy te informacje(o pomijaniu znaczników) są prawdziwe?

 

//Edit

Po wpisaniu magicznego "head mdn" wyskoczył mi przetłumaczony artykuł mdn w którym są zawarte informacje których nie rozumiem(kiedy może zostać on pominięty)

Pominięcie znacznika Znacznik startowy może zostać pominięty, jeśli pierwszą rzeczą wewnątrz elementu głównego jest element.
Znacznik końcowy może zostać pominięty, jeśli pierwszą rzeczą następującą po elemencie głównym nie jest znak spacji lub komentarz.

A po wpisaniu "body mdn" wyskoczyły mi następujące informacje 

Pominięcie tagu

Tag otwierający może zostać pominięty w przypadku gdy pierwsza rzecz znajdującam się wewnątrz elementu nie jest:

Tag zamykający może zostać pominięty jeżeli element posiada zawartość lub tag otwierający i nie jest rozpoczęty od komentarza. 

I to z grubsza rozumiem, jednak dalej nie znalazłem informacji czy można pominąć doctype 

Pozdrawiam 

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 9 maja 2019 przez Comandeer Guru (600,810 p.)
wybrane 9 maja 2019 przez mb-dir
 
Najlepsza

Nie, DOCTYPE pominąć nie można. Jest tylko jeden przypadek, w którym jest to możliwe: tryb XML. Czyli nigdy ;)

To, o czym mówisz (można pominąć, gdy nie ma komentarza), dotyczy znacznika html – https://html.spec.whatwg.org/multipage/semantics.html#the-html-element

Ogólnie najprostsza struktura strony HTML wygląda następująco:

<!DOCTYPE html>
<meta charset="UTF-8">
<title>Tytuł strony</title>
<h1>Nagłówek</h1>
<p>Treść

Tak, akapitów też nie trzeba zamykać.

Jest jednak jeden poważny minus wynikający z pominięcia otwierającego tagu html: brak możliwości określenia języka dokumentu poprzez atrybut [lang].

Co do artykułu, może chodziło o ten: https://meiert.com/en/blog/html-performance/ ?

komentarz 9 maja 2019 przez mb-dir Mądrala (6,710 p.)
Witaj

Dzięki za wyjaśnienie, dzwoniło ale nie wiedziałem w którym kościele, teraz to nie będzie mi już siedziało gdzieś z tyłu głowy. Co do artykułu to niestety nie ten, ale to sprawa drugoplanowa.

Pozdrawiam

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 171 wizyt
pytanie zadane 21 lipca 2021 w JavaScript przez stellatus Obywatel (1,390 p.)
+1 głos
3 odpowiedzi 282 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 388 wizyt

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,560 komentarzy

61,941 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...