• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Web developer, kilka pytań

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
343 wizyt
pytanie zadane 7 maja 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez qzvb Nowicjusz (120 p.)
edycja 7 maja 2019 przez qzvb

Cześć.

Troszkę poszukałem w necie, czytałem z różnych źródeł, czasem blogi, czasem jakieś portale branżowe, chciałem dopytać jeszcze tutaj.

Jaki zestaw skilli dla web deva, by znaleźć pierwszą pracę? Nie pytam o sam front, chociaż pierwsza praca dobra i taka. Myślę, że fajnie będzie poznać i front i back-end. Jak to jest 'nowadays'? HTML, CSS (+otoczka) + JS (+otoczka i jakiś framework lub biblioteka React) no i lepiej brać się za Pythona + Django czy może PHP?

Czy dużym plusem jest znajomość Photoshopa?

Mieszać naukę frontu z Pythonem lub PHP czy uczyć się wszystkiego osobno? Każdy przyjmuje po swojemu, ale przeznaczę na naukę 4h dziennie + w dni wolne od pracy(jeszcze nie IT)mogę przeznaczyć tych godzin 2-3x tyle więc w teorii mógłbym chyba robić to w jednej chwili. Pytam o Waszą opinię, łączylibyście to?

Jak jest z pracą w webie w Warszawie?

Czy na juniora muszę nauczyć się poruszać w linuxie?

Jak wpadnie mi coś jeszcze do głowy to dopiszę. Jestem ciekaw Waszych opinii. Pozdrawiam

Edit. Chciałbym jeszcze zapytać co sądzicie o tym Roadmap dla samego frontu? W którym właściwie momencie zaczęlibyście wysyłać cefałki? (Zakładając, że wraz z nabywaniem umiejętności tworzycie projekty adekwatne do skillsów a nie tylko oglądacie tuty na udemy)

Front-end Roadmap '19

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 7 maja 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

Jaki zestaw skilli dla web deva, by znaleźć pierwszą pracę? Nie pytam o sam front

Czemu nie o sam front? To zależy co chcesz robić, czy być frontendowcem, backendowcem, a może fullstackiem. Jeśli jesteś tylko backendowcem to front praktycznie Ci nie potrzeby (choć czasem na pewno coś się gdzieś przewinie). Jak fullstackiem to wszystko w jakiś stopniu trzeba ogarniać.

Myślę, że fajnie będzie poznać i front i back-end. Jak to jest 'nowadays'? HTML, CSS (+otoczka) + JS (+otoczka i jakiś framework lub biblioteka React) no i lepiej brać się za Pythona + Django czy może PHP? 

Jak wyżej, zależy co chcesz robić. Nie przesadzałbym z "otoczkami", coś na pewno warto wiedzieć i to będzie na plus, ale idąc na juniora do pierwszej pracy nikt nie będzie oczekiwał, że będziesz wiedział nie wiadomo ile. Czy PHP czy Python - raczej jak wolisz, nie ma "lepiej", dla każdego "lepiej" może być czym innym.

Czy dużym plusem jest znajomość Photoshopa? 

Nie, idziesz na programistę, a nie grafika. Chyba, że jednak na grafika albo jakiegoś designera, wtedy pewnie tak ;) No albo chyba że pójdziesz we frontend i trafisz do jakiejś firmy, gdzie jedna osoba sama sobie przygotowuje layouty, grafikę i wszystko to przetwarza na kod, wtedy może jakimś atutem to będzie. Ale generalnie nie sądzę, aby były problemy z powodu braku znajomości Photoshopa.

Mieszać naukę frontu z Pythonem lub PHP czy uczyć się wszystkiego osobno? Każdy przyjmuje po swojemu, ale przeznaczę na naukę 4h dziennie + w dni wolne od pracy(jeszcze nie IT)mogę przeznaczyć tych godzin 2-3x tyle więc w teorii mógłbym chyba robić to w jednej chwili. Pytam o Waszą opinię, łączylibyście to? 

Python i PHP to dwa języki backendowe, więc jeśli w ogóle chcesz się interesować backendem to osobiście na początek wybrałbym jeden z nich i tylko tego jednego się uczył.

Jak jest z pracą w webie w Warszawie? 

Nie jestem z Warszawy, więc nie powiem, ale z tego co obserwuję generalnie we wszystkich większych miastach jest podobnie: braki programistów, a już na pewno szczególnie tych mających już jakąś wiedzę i trochę doświadczenia. Obserwuję to chociażby po tym co dostaję na LinkedInie.

Czy na juniora muszę nauczyć się poruszać w linuxie? 

A w jakim celu? Najczęściej możesz pracować na dowolnym środowisku, które Ci pasuje. Znajomość Linuxa byłaby potrzebna, jakby miał stawiać swoje aplikacje na serwerach czy administrować nimi, ale to znowu musisz trafić do akurat takiej firmy, gdzie jedna osoba robi wszystko. Na pewno znajomość jakiś tam podstaw może jeszcze gdzieś tam pomóc, nawet żeby zrozumieć np. jakieś problemy ze ścieżkami w PHP (taki najgłupszy przykład), ale poruszanie się po Linuxie to żaden mus wg mnie.

 

Mi się wydaje, że trochę za dużo się zastanawiasz i szukasz tego, co akurat będziesz robił w pracy, zamiast po prostu zacząć się czegoś uczyć i finalnie znaleźć pracę w tym, co będzie Cię interesowało i co będziesz umiał. To tylko technologie i określone języki/biblioteki.

komentarz 7 maja 2019 przez qzvb Nowicjusz (120 p.)
1) Najpierw chcę znaleźć pracę, w teorii najłatwiej wygląda front, po znalezieniu pracy chciałbym rozwijać się w kierunku full stacka. Nauka Pythona czy PHP będzie chyba sporym plusem przy poszukiwaniu pracy jako np.junior front?

2) 'Otoczek' szukałbym w roadmapie. SASS, Bootstrap 4, React/Vue/Angular, chyba, że coś się zmieni, nastawiam się na ciężką, systematyczną naukę przez rok-dwa.

3) O PS pytałem w kontekście jakiejś tam różnicy na rynku kandydatów do pracy. Nie chcę być źle zrozumiany, ale moja filozofia pracy wyklucza robienie czegoś więcej za tę samą kasę lub tego samego za mniejszą. Często widuję błagania ludzi o staż za darmo. Chcę posiąść fajny zestaw umiejętności, który przyciągnie rekrutera.

4) Wiem, nie chcę się uczyć PHP + Pythona. Albo to, albo to.

Dzięki za obszerną wiadomość, tym bardziej, że chyba kojarzę Twój kurs PHP. Super otrzymać radę od kogoś takiego. Pozdrawiam
komentarz 7 maja 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

Najpierw chcę znaleźć pracę, w teorii najłatwiej wygląda front

Aby znaleźć pracę musisz się określić czy szukasz jako frontednowiec, backendowiec czy fullstack, więc jak dla mnie odwrotnie, najpierw określasz co robisz, później szukasz pracy. Ja wiem czy front wygląda najłatwiej? Może kiedyś tak było, gdy front polegał głównie na pisaniu HTML i CSS. Obecnie do tego dochodzi masa innych narzędzi, bibliotek i dodatków, przez które ten front się mocno rozbudowuje.

Nauka Pythona czy PHP będzie chyba sporym plusem przy poszukiwaniu pracy jako np.junior front? 

Jeżeli pójdziesz na frontend developera to nie, nauka PHP czy Pythona nie ma znaczenia. Jeśli pójdziesz na backendowa to musisz już w jakimś stopniu te język znać. Takim wyśrodkowaniem może i jest fullstack, ale idąc na niego jak dla mnie wypadałoby już coś backendowego znać.

2. Myślę, że wymienione w stopniu podstawowym/średnim w zupełności wystarczą. Jeżeli faktycznie będziesz się uczył ciężko i intensywnie to szedłbym do pracy znacznie szybciej niż po dwóch latach.

Co do 3. Poniekąd rozumiem tą filozofię, ale prawda jest taka, że zawsze podejdą do Ciebie indywidualnie i ocenią ile chcą Ci dać pieniędzy. W jednej firmie możesz dostać 3 tysiące, a w drugiej 4 z takimi samymi umiejętnościami, bo akurat mają większy budżet i zależy im na pracowniku takim jak Ty. Takie prawa wolnego rynku. Fajny zestaw umiejętności pewnie warto mieć, ale lepiej jeżeli pójdziesz na jakość niż ilość wymyślania różnych dodatkowych, a jeszcze może czasem niepotrzebnych do niczego.

Dzięki, bez przesady, rada jak rada :) Powodzenia.

+1 głos
odpowiedź 7 maja 2019 przez DobryKurczak Bywalec (2,320 p.)
Kliknij pierwszą ofertę z brzegu na web deva, popatrz czego wymagają i się ucz. Z czasem sam ocenisz, co jeszcze trzeba się nauczyć. Co do Photoshopa to warto, jeśli bardziej będziesz siedział we froncie (znajomy frontendowiec używa PS to cięcia layoutu itp). Każda droga programisty wygląda inaczej, jedyny pewny przepis na wejście w te branże to uczyć się. Pozdrawiam ;)
komentarz 7 maja 2019 przez qzvb Nowicjusz (120 p.)
Klikałem wiele pierwszych z brzegu ofert, jeśli jest możliwość to i na forum napisałem. Są podobne posty, ale technologie się rozwijają, trendy mijają, zastanawiam się jak jest teraz. Dzięki za opinię
+1 głos
odpowiedź 7 maja 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Ja Ci odpowiem z mojego doświadczenia i tego co u mnie w firmie wymaga się od juniorów:

Czy dużym plusem jest znajomość Photoshopa? 
 

nie, od tego są UX designerzy, Ciebie jako fronta czy back-endowca nie interesuje tworzenie makiet.

Czy na juniora muszę nauczyć się poruszać w linuxie? 

nie musisz być biegły, wystarczy jak znasz podstawowe komendy. Warto jednak znac gita konsolowego i takie podstawy jak branche, mergowanie, PR, rebase, czasami cherry-pick itp. nic wyszukanego.

Co do wymagań na fronta to moim zdaniem powinieneś dobrze znać JS, chociaż w stopniu średnim, czyli np. umieć swobodnie pracowac z asynkiem, wiedzieć i umieć stosować class, rozumieć prototypy, znać przynajmniej większość metod Array/String prototype, umieć pracować z Promise itp. Fajnie gdybyś też chociaż znał podstawy rxjs itp. ale to nie wymóg konieczny.

Do tego podstawowa znajomość ekosystemu, jakieś proste konfigi webpacka, gulpa, itp. ale naprawdę podstawy.

No i coś, co ja uważam za konieczność to podstawowa umiejętność pisania unit testów, np. jasmine, jest itp. nie ma znaczenia, te frameworki są podobne do siebie. Ale chodzi o to, abyś umiał np. napisać proste unity dla funkcji filtrującej tablicę itp. itd.

Co do html to tu nie ma w sumie o czym za bardzo pisać, co do css to polecam poznać podstawy sass, w większości projektów się z tym spotykam, aczkolwiek też pracowałem w paru z less więc tu nie ma reguły :)

No i na koniec warto wg mnie abyś poznał podstawy react lub angular. Nie chodzi o wielkie rozbudowane apki, ale abyś umiał w jednym z nich zrobić choćby proste todo na 10-15 komponentów, 1-2 serwisy itp. Chodzi o to, żebyś pokazał, że umiesz myśleć komponentowo bo to jest dzisiaj kierunek w apkach online.

komentarz 7 maja 2019 przez qzvb Nowicjusz (120 p.)
Okej, zatem nie będę tracił czasu na Photoshopa. Poświęcę go na skille frontowe - od tego zacznę. Linuxa na tę chwilę też odpuszczę.

Zatem ten Roadmap dla Front-endu jest okej?
komentarz 7 maja 2019 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Nie porzucaj Linuksa, tylko na nim postaw środowisko programistyczne i na tym systemie pracuj. Ledwo się obejrzysz, a będziesz ekspertem od Linuksa.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 161 wizyt
pytanie zadane 12 lutego 2018 w Ogłoszenia, zlecenia przez KS SPORT Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 216 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 1,412 wizyt

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...