• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Tautologia - sprawdzanie metodą skróconą

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
2,115 wizyt
pytanie zadane 6 maja 2019 w Matematyka, fizyka, logika przez Kacperek_code Obywatel (1,690 p.)

Witam,

czy ktoś potrafi pokazać w jaki sposób sprawdzać czy podana formuła jest tautologią bez tabeli ?

Bardzo proszę o pomoc.

Przykład: { [ ( p v q ) => r ] ^ ~r } => ( ~p ^ ~q ).

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 6 maja 2019 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
wybrane 6 maja 2019 przez Kacperek_code
 
Najlepsza

Poczekaj chwilkę, spróbuję zrobić. wink

Ogólnie to trzeba się pobawić tym: http://matematykadlastudenta.pl/strona/756.html

Na pewno trzeba użyć praw de Morgana, negacji implikacji. Pewnie też po drodze łączność koniunkcji/alternatywy oraz rozdzielność.

2
komentarz 6 maja 2019 przez Kacperek_code Obywatel (1,690 p.)
Byłbym bardzo wdzięczny :)

To co pokazują na tych wszystkich filmikach i opisują na forach to porażka... A dla mnie ta metoda to czarna magia. Tabelki idą doskonale, ale to...
2
komentarz 6 maja 2019 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Czy mógłbym wysłać Ci rozwiązanie jutro? Czas mnie trochę goni. Zadanie zrobiłem, ale jest strasznie pokreślone, a jeżeli miałoby być ładnie zrobione, to chciałbym umieścić trochę jakichś komentarzy. smiley

komentarz 6 maja 2019 przez Kacperek_code Obywatel (1,690 p.)

Właśnie sęk w tym, że bardzo potrzebuję dowiedzieć się o co w tym chodzi już dziś sad

Gdybyś mógł wysłać to co jest, nawet pokreślone bo mi zależy tylko ,żeby mniej więcej być w tym zorientowanym.

2
komentarz 6 maja 2019 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Okej, zrobiłem całe. Tyle, że nie wiem czy coś z tego zrozumiesz. Jakbym miał dokładnie rozpisywać kiedy i gdzie z jakiego prawa korzystam, to bym jeszcze z pół godziny pewnie posiedział. wink

W każdym razie wszystkie prawa logiczne znajdziesz na stronie, do której link podałem.

I jeszcze taka informacja. Jeżeli chodzi o logikę matematyczną, to jestem trochę takim samoukiem. Korzystania z praw logicznych w szkole nie miałem, więc nie wiem do końca czy mój zapis jest formalnie poprawny. Chciałem nawet posłużyć się takim zupełnie nieformalnym, ale no nie wiem czy byłoby to zrozumiałe. cheeky

Za momencik wrzucę skan.

2
komentarz 6 maja 2019 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Oto on:

2
komentarz 6 maja 2019 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
edycja 6 maja 2019 przez Eryk Andrzejewski

Tak, wiem, nie piszę zbyt czytelnie. Wybacz, więcej dzisiaj nie mogę pomóc. frown

To wszystko to też jest taka algebra, jaką stosujemy zazwyczaj (do zapisu działań, zmiennych itd.). Tylko rządzi się nieco innymi prawami. Jak się je załapie, nawet nie trzeba się za dużo zastanawiać odnośnie korzystania z praw (tak samo my się nie zastanawiamy za wiele nad rozdzielnością mnożenia względem dodawania). Nie wiem czy formalny jest zapis 0 i 1, ale posłużyłem się tym aby odpowiednio oznaczyć zdania: fałszywe i prawdziwe.

Dobrej nocy. laugh

1
komentarz 6 maja 2019 przez Kacperek_code Obywatel (1,690 p.)

Dzięki Ci wielkie ! laugh 

Elegancko jest i wreszcie rozsądnie opisane co i jak w krokach.

Jeszcze raz bardzo dziękuję !

Dobrej nocy. 

komentarz 7 maja 2019 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Nie ma za co. Cieszę się, że mogłem pomóc. wink

0 głosów
odpowiedź 6 maja 2019 przez niezalogowany

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 287 wizyt
pytanie zadane 6 października 2019 w Matematyka, fizyka, logika przez KosaTV Obywatel (1,260 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 360 wizyt
pytanie zadane 13 czerwca 2021 w Matematyka, fizyka, logika przez ola_ Nowicjusz (120 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 282 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,087 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...