• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauka języków obcych - tylko których?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
294 wizyt
pytanie zadane 26 kwietnia 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez VirtualMember Pasjonat (15,790 p.)
Cześć,

To, że nauka angielskiego dziś uznawana jest za fundament, to wszyscy wiedzą, jednak ostatnio nachodzi mnie chęć aby poznać jakiś nowy język obcy, trochę dla rozwoju osobistego, trochę dla po prostu przeżycia ciekawego doświadczenia w zagłębianiu się w zupełnie nowe środowisko. Jednak chciałbym aby poza tymi wszystkimi pozytywnymi emocjami był jakiś sens racjonalny w tej nauce - aby przyświecał temu pewien rozsądny cel.

Także stąd pytanie:

Jakiego języka obcego warto się uczyć i dlaczego (mam na myśli istotnie racjonalne powody)?

Być może polecacie jakiś szczególny?

7 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 26 kwietnia 2019 przez Benek Szeryf (90,870 p.)

Można patrzeć pod różnymi kątami. Takie dwa dominujące to:

  • Liczba ludzi mówiąca w danym języku (top 3, https://www.babbel.com/en/magazine/the-10-most-spoken-languages-in-the-world):
    • chiński
    • hiszpański
    • angielski
  • praca z danym językiem. Na przykład w Polsce przewijają się ogłoszenia o pracę dla programistów ze znajomością języka niemieckiego. Ogólnie w tej kategorii wszystko zależy od ogłoszenia, czy kraju, do którego chciałbyś się przeprowadzić.
+1 głos
odpowiedź 26 kwietnia 2019 przez marcin99b Szeryf (82,080 p.)
Ogólnie nauka języka powinna wynikać z tego co chcesz osiągnąć znając go

Angielskiego uczysz się aby mieć dostęp do materiałów w języku angielskim i żeby móc się komunikować z osobami które znają ten język

To samo z niemieckim, rosyjskim, chińskim, hiszpańskim, portugalskim itd

Jedziesz do Hiszpanii? Uczysz się hiszpańskiego

Interesujesz się niemiecką inżynierią i chcesz mieć dostęp do materiałów w oryginale? Uczysz się niemieckiego

W przypadku IT większość materiałów jest po angielsku, stąd ten angielski
Do tego wiele krajów które mają duże znaczenie w IT, ma społeczeństwo które z jakiegoś powodu mówi po angielsku (na lepszym lub gorszym poziomie), co się napędza

W IT wartościowy w przypadku nauki zabezpieczeń może być też rosyjski, bo Rosja jest na wysokim poziomie w tematach hackingu

Dość dziwne pytanie, bo to troche jakbyś zapytał "jaki sport warto uprawiać, bo daje fajne efekty" => pomyśl jakie efekty chcesz uzyskać i szukaj sportu pod to, albo pomyśl jaka dyscyplina sportowa cie interesuje i pomyśl jak możesz wykorzystać te efekty => w przypadku języków, w takiej sytuacji można być tłumaczem
komentarz 26 kwietnia 2019 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Nauka jakiegokolwiek języka, nawet takiego w którym mówi tylko 1.000 osób, to nigdy strata czasu.
+1 głos
odpowiedź 26 kwietnia 2019 przez MegaaSoft Obywatel (1,430 p.)
chiński/japoński  - jeżeli używasz open source to dużo programów jest napisane w chińskim języku w sensie opis i komentarze

 

Angielski - tak samo do programowania ale większość ludzi w Europie używa tego języka i możesz się dogadać z ludźmi chyba że wybierasz google translate  

 

Niemiecki - praca praca jeszcze raz praca. słyszałem że najmniejsza płaca za godzinę jest około 9 Euro czyli dla Polski to około 40zł/H
komentarz 3 maja 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Z tą pracą to powiedziałbym, że ostrożnie, bo może jest to zarobek na takim poziomie, to koszty życia są inne, adekwatne do zarobków
+1 głos
odpowiedź 26 kwietnia 2019 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 26 kwietnia 2019 przez jpacanowski
Jeśli chodzi o mnie, to im mniej znany język, lub jeszcze lepiej, martwy, to tym bardziej mnie kręci jego nauka. Np. Łacina lub inne starożytne. Nie lubię się uczyć języków tylko dlatego bo są popularne i inni się ich uczą (nie interesuje mnie żadne TOP10 najpopularniejszych języków). Od jakiegoś czasu samemu się również uczę języka chińskiego, języka najstarszej cywilizacji. Kręci mnie też staroegipski. A może języki sztuczne? Lojban, Latino sine flexione (Łacina bez fleksji), albo Interlingua (gdy go poznasz, dogadasz się z osobami posługującymi się językami romańskimi). A jeśli interesuje cię racjonalność, bo mnie nie, to może hiszpański - drugi najczęściej używany język, zaraz po angielskim. Z nauki różnych języków można wywnioskować, że różne języki wpływają na różny sposób myślenia - patrz: języki indiańskie, w których nie postrzega się czasu ani ilości, co też wpływa na dużo wolniejszy tryb życia.
+1 głos
odpowiedź 3 maja 2019 przez Conroy Nowicjusz (160 p.)

Cześć!

Podstawowe pytanie brzmi na jakim etapie edukacyjnym jesteś i czego tak naprawdę oczekujesz :) Jak sam wspomniałeś, angielski stanowi fundament w naszym świecie i warto go opanować na bardzo dobrym poziomie. Jeśli miałby coś zaproponować, to warto zastanowić się nad poniższymi:

  • niemiecki - język naszych największych gospodarczo sąsiadów; jak wiadomo liczą się umiejętności i z angielskim sobie poradzisz, niemniej jednak znajomi mi opowiadali, że mając chrapkę na stanowiska kierownicze powinieneś umieć posługiwać się tym językiem. Co więcej, pokażesz pracodawcy, że zależy Ci w dłuższej perspektywie na pracę i rozwój w jego firmie, a ostatecznie będzie Ci łatwiej odnaleźć się w środowisku. Oczywiście wiele firm niemieckich funkcjonuje w Polsce - bądź firm przejętych przez niemieckie korporacje, zatem przy ewentualnych wyjazdach czy pracy zawsze będziesz o krok do przodu przez konkurencją
  • francuski - język kraju, który wspólnie z Niemcami rządzi Unią Europejską, tutaj także przytoczyłbym podobne argumenty co w przypadku języka niemieckiego. Dodam jeszcze, że znając niemiecki i/lub francuski, Twoje możliwości pracy za granicą rozrastają się do krajów pokroju Szwajcarii ( no może poza włoskim kantonem :D ) Belgii czy Kanady.  Oczywiście znajomość daje Ci dużą przewagę i swobodę działania, a nie możliwość pracy, to masz zawsze ;) 
  • japoński - pokusiłbym się o stwierdzenie, że język japoński może mieć duże znaczenie. Jest on prostszy w nauce niż chiński i myślę - to moja subiektywna opinia - że będzie on o wiele bardziej przydatny, ponieważ chiński częściej jest potrzebny ludziom związanym z biznesem, ekonomią czy szeroko pojętymi relacjami międzynarodowymi w biznesie - nie mylić z kierunkami studiów! :)) Co więcej Japonia to najbardziej rozwinięty kraj przemysłowo i technologicznie - to też jest moja subiektywna opinia jako studenta elektroniki i telekomunikacji

Krótko podsumowując warto też zastanowić się co chcesz w życiu robić, albo gdzie byś się widział. Nie musza to być wiążące decyzje. Ja na przykład myślałem kiedyś o pracy w ESA, tam wymagają angielskiego i francuskiego. To zawsze jest jakiś punkt, od którego można zacząć rozważania. I nie musisz szukać opcji jak powyższa ESA na siłę czy biorąc to jako pewnik. Warto zrobić rozpoznanie dla samej frajdy.

 A teraz najważniejszy argument/zdanie - proponuję uczyć się języka, którego kraju czy to tradycja, historia, architektura, bądź też inne cechy pociągają Ciebie tak, że chciałbyś go zwiedzić i z uśmiechem podchodziłbyś do nauki :) Zobaczysz, że wtedy o wiele łatwiej będzie unikać słomianego zapału i przede wszystkim poza względami zawodowymi przyjdzie cel podróżniczo-krajoznawczy. 

 

+1 głos
odpowiedź 3 maja 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Jeśli angielski już w miarę ogarniasz, to zainteresuj się jednym z tych:
-niemiecki - sąsiad, z którym coraz więcej firm nawiązuje współpracę i szuka ludzi z tym językiem (nawet programistów)

-francuski - podobnie jak niemiecki, francuski też pojawia się w ogłoszeniach o pracę

-hiszpański - o tym języku już mówili przedmówcy

-rosyjski - sąsiad z drugiej strony, dość kontrowersyjny; język ma inny alfabet co może utrudnić naukę, ale zdecydowanie może się to opłacić

Bez względu na to, jaki język wybierzesz, każdy język jest na plus w oczach pracodawców
komentarz 3 maja 2019 przez VirtualMember Pasjonat (15,790 p.)
w jakim sensie nauka rosyjskiego może się opłacić?
komentarz 3 maja 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Przez swój alfabet, stosunkowo ciężką miejscami wymowę i gramatykę, język nie jest dla każdego prosty, a Rosja to duży i potężny kraj, praca w tym języku może być opłacalna... dodatkowo, w Polsce jest coraz więcej osób z Ukrainy i innych krajów wschodnich, a znajomość języka, może pomóc (tak, wiem, że ukraiński i rosyjski to nie to samo)
komentarz 3 maja 2019 przez VirtualMember Pasjonat (15,790 p.)
Znaczy pytam bo przez pewien czas rosyjskiego się uczyłem i prawdopodobnie mój poziom w nim jest około B1 (tak szacuję), jednak nigdy nie widziałem perspektyw dla niego w branżach bardziej specjalistycznych
+1 głos
odpowiedź 3 maja 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
a ja polecam czeski, dla rozrywki :)

maj -> květen

świeży -> čerstvý

znalazłoby się jeszcze trochę takich słówek :)

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 472 wizyt
+1 głos
5 odpowiedzi 348 wizyt
pytanie zadane 27 listopada 2015 w Offtop przez Adam Jakś Dyskutant (8,940 p.)
0 głosów
6 odpowiedzi 896 wizyt
pytanie zadane 20 października 2016 w C i C++ przez neWWbie Początkujący (410 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,554 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...