• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy kursy html i css z pasji informatyki to złe źródło dla początkującego?

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
678 wizyt
pytanie zadane 24 kwietnia 2019 w Offtop przez Tewio Nowicjusz (130 p.)
W programowaniu webowym jestem całkowicie początkującym. Chciałbym nauczyć się html i css ze ze zrozumieniem lecz jeśli to możliwe bez nauki przestarzałych i nieużywanych technologii. Widziałem sporo negatywnych opinii o kursach pasji informatyki. Warto?

5 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 29 kwietnia 2019 przez niezalogowany
w kursach od pana Zelenta nie nauczysz się przestarzałych technologii. HTML, CSS, PHP, MySQL, JavaScript, C++ - to nie są przestarzałe technologie.

Może i zawierają błędy merytoryczne, ale dla mnie tutoriale od pana Zelenta były motorem napędzającym do dalszej nauki głównie z racji bardzo przystępnej i łatwej formy - bez komplikowania rzeczy prostych.

Także jeżeli podejdziesz do tych kursów z odpowiednią dawką dystansu i nie będziesz tego traktował jako świętość to polecam serdecznie z rajcji formy przekazu.

Poza tym pewnie sporo osób Ci tu poleci inne tutoriale, bardziej poprawne merytorycznie. Jeżeli ich forma Ci będzie odpowiadać to polecam wybrać właśnie te.
komentarz 29 kwietnia 2019 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Up yes, szczera prawda!

0 głosów
odpowiedź 25 kwietnia 2019 przez amelia.cpp Obywatel (1,860 p.)

Polecam tobie książkę.

Bardzo dobrze, w przyjazny dla oka sposób przedstawiony materiał. 

Mam i polecam blush

 

1
komentarz 25 kwietnia 2019 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

a ja tą stronę ;p

http://how2html.pl/

komentarz 25 kwietnia 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
@jpacanowski o, od dawna czegos takiego szukałem, dzięki
0 głosów
odpowiedź 29 kwietnia 2019 przez mb-dir Mądrala (6,710 p.)

Witaj

Ja też na początku nie wiedziałem co jest dobre a co nie, jednak nauczony doświadczeniami mogę polecić następujący sposób nauki. Wybieram jakiś kurs, będę sumiennie go przerabiał, a wszystkie informację w nim zawarte będę sprawdzał z MDN - "które stało się teraz oficjalną dokumentacją otwartej Sieci.", polecam również tę lekturę

W komentarzach widziałem że spodobał Ci się how2html, w takim razie moja rada jest następująca - przerabiasz go całego, tworząc notatki oraz testując różne możliwości(praktyka jest meeega ważna), a rzeczy które czytasz sprawdzasz z MDN. Polecam również przeczytać artykuły odnoszące się do kursów(np kursu w how2html) znajdujące na stronie WebKrytyk z prostego powodu, ich autor mówiąc krótko zna się na tym fachu jak mało kto. Ponadto w polskich kursach często powtarzają się te same błędy o których mówi sam Comandeer(prowadzący WebKrytyka jego cytat znajduje się poniżej), a dzięki weryfikowaniu wiedzy z pewnych źródeł będziesz w stanie ocenić wiarygodność innych źródeł wiedzy

Cały czas zastanawiam się, czemu w polskich kursach nieustannie powtarza się błędne informacje – niemal zawsze te same i niemal zawsze bardzo proste do empirycznej weryfikacji. Odnoszę wrażenie, jakby istniało jakieś nieznane mi źródło wiedzy, w którym tego typu rzeczy zapisano wieki temu i od tego czasu wszyscy adepci webdevu w Polsce z tego źródła czerpią, zdając się wyłącznie na jego autorytet i tym samym nie weryfikując pewnych rzeczy.

A co do kursu Pana Zelenta to moje zdanie jest następujące - niektórych rzeczy bardziej przystępnie nie da się wytłumaczyć, a przykłady podawane przez Niego potrafią wbić do głowy te wiedzę, jednak jak każdy czasem palnie jakąś głupotę dodatkowo kurs jest prowadzony za wolno, w czasach flex'a czy grid'a nadal stosuje float'y. Moja opinia  - możesz przerobić w wolnym czasie co Ci szkodzi (lepsze to niż bezsensowne tracenie czasu) jednak weryfikuj wszystko z wyżej wymienionymi źródłami oraz staraj się dochodzić do podobnego efektu wizualnego nowszymi rozwiązaniami. 

Co do książek to front-end rozwija się w bardzo szybkim tempie i taka książka szybko może stać się nieaktualna - jeżeli lubisz czytać to czemu nie jednak jeszcze raz powtórzę - weryfikuj wiedzę i testuj - praktyka doda Ci bardzo dużo pewności siebie w przyszłości.

No trochę się rozpisałem, ale pamiętam swoje początki więc wiem, że możesz czuć się jak w jungli ;)

Pozdrawiam

0 głosów
odpowiedź 29 kwietnia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
ja powiem może dość przewrotnie, co prawda uważam, że kursy Mirka mają wiele wad, ale to nie jest w tej chwili istotne. Sam czasami przypominam sobie jakie błędy robiłem podczas nauki czy to JS czy PHP itd. Prawda jest taka, że z pierwszego kursu daję sobie rękę uciąć, że nie zapamiętasz zbyt wiele. Jeśli dopiero zaczynasz to każdy kurs będzie dla Ciebie nagła dawką sporej wiedzy i musi minąć czas aby to ogarnąć.

W tej chwili jak zobaczysz kod html, do tego css, za chwilę jakiś magiczny JS, do tego jeszcze może jakiś serwer PHP itp. itd. to uwierz mi, głowa Cię rozboli :) Ale jak naprawdę przysiądziesz do nauki to za rok będziesz się śmiał z tego, co przeżywałeś na początku i jak będziesz chciał coś zrobić, czego nie umiesz to po prostu weźmiesz dokumentację i to zrobisz.

Jakiś czas temu zostałem poproszony o ocenę dwóch kursów, jeden o Angular 6, i drugi o Android studio... Powiem wprost - w obu kursach jest bardzo dużo błędów i złych nawyków, ale oba w miarę fajnie wprowadzają nowe osoby w tematykę i to jest ich plus. Błędy te sam człowiek zauważy gdy po prostu zacznie pisać jakąś większą apkę.

To tak samo jak na przykład sporo osób krytykuje książki o PHP, które nie mówią o systemach szablonów i mieszają html z PHP. A ja mówię chwila chwila... to książka o PHP czy o full web devie na wypasie na 3000 stron? Książka ma pokazać podstawy PHP, html jest tylko dodatkiem. Po niej trzeba siąść do html, a jak ktoś zna php i html to systemów szablonów nauczy się w 2 wieczory.

Także powiem tak - przeglądałem troszkę kursy Mirka o JS, miałbym im sporo do zarzucenia i to wcale nie przez fakt, że coś się zestarzało itp. tylko po prostu podaje tam trochę nieprawdziwych informacji, ale to nie ważne. Obejrzyj 2-3 odcinki - jeśli sposób prowadzenia Ci się spodoba to obejrzyj więcej. Potem weź inny kurs i sobie po prostu porównaj.

Jedna zasada - nigdy nie traktuj wiedzy w kursach jako wiedzę jedyną słuszną i ostateczną. Na przykład, będziesz miał w filmie o JS iterowanie po tablicach pętlą for... oki, spoko, choć szczerze to nie pamiętam kiedy ostatni raz użyłem fora na produkcji czy to w JS czy w Javie/Kotlinie... ale masz podstawy, dowiesz się co to tablica, co to iteracja po tablicy itp. Potem wpisz sobie w google tablice JavaScript i zacznij czytać blogi itp. Dowiesz się o wielu przydatnych metodach i sam zobaczysz, że for można zastąpić innymi rozwiązaniami ale... i to ważne, będziesz mógł świadomie zdecydować np. for czy map/filter itp.

Podobne pytania

+4 głosów
2 odpowiedzi 488 wizyt
+3 głosów
2 odpowiedzi 679 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 154 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...