• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Discord dla forum [ankieta]

VPS Starter Arubacloud
+18 głosów
4,872 wizyt
pytanie zadane 24 kwietnia 2019 w Sprawy forum przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
TL;DR Uruchomienie serwera Discord dla forum - tak czy nie? Nasze sugestie, pomysły, konfiguracja kanałów.

 

Dziś przychodzę z nową propozycją. W sumie to nie taką nową, bo padała już nie raz, ale jakoś nie było zainteresowania i żadnych dalszych decyzji. Chodzi o uruchomienie serwera Discord dla forum. Cel: lepsza i szybsza komunikacja, rozmowy na tematy programistyczne, informatyczne i inne. Nie chcemy na pewno przenieść całego forum i rozwiązywania wszystkich problemów na Discorda, komunikator ma być tylko dodatkiem. Niekoniecznie też chodzi typowo o rozmowy głosowe, bardziej o inny, bardziej "nowoczesny" komunikator i przy okazji rozmowy głosowe dla chętnych.

W chwili obecnej oprócz forum posiadamy kanał IRC. Ruch tam jest raczej niezbyt duży, bywają głównie stali bywalcy. Często ktoś wchodzi, pyta i po 10 sekundach wychodzi bez odpowiedzi, jakby myśląc, że tam nikogo nie ma (a często po prostu nikt nie jest w stanie tak szybko odpowiadać). Można wymienić szereg wad i zalet IRC, ale co by nie mówić jest to dość stary środek komunikacji. Stąd właśnie pomysły na Discorda.

Krótko o Discordzie: oferuje wiele kanałów w ramach jednego serwera umożliwiających rozmowy głosowe i tekstowe. Można łatwo przesyłać na nim zdjęcia, snippety kodu, gify itp. Dostępna jest za darmo aplikacja na praktycznie każdą ważniejszą platformę - Windows, Linux, macOS, Android, iOS oraz aplikacja webowa działająca w przeglądarce. Jeśli ktoś korzysta ze Slacka, to Discord jest do niego bardzo podobny.

Gdybyśmy zdecydowali się na uruchomienie takowego serwera rodzą się dwa małe problemy (przynajmniej z tego co ustaliłem obecnie). Pierwszy to duplikacja czatów, bo mielibyśmy IRC i Discorda. Wydaje mi się, że porzucenie IRC z dnia na dzień byłoby złym pomysłem, jak już to trzeba by nasz kanał tam stopniowo wygaszać, aż znaczna większość przejdzie na Discorda. Z tego co udało mi się zorientować można zrobić połączenie Discorda z IRC w taki sposób, aby wiadomość z kanału IRC lądowały na określonym kanale na serwerze Discord i w drugą stronę, są jakieś gotowe narzędzia do tego. Myślę, że na początek byłaby to dobra opcja, a później okazałoby się jakby to wyszło w praktyce. Drugi problem to identyfikacja użytkownika. Z tego co mi wiadomo nawet administrator serwera nie widzi adresów e-mail czy IP użytkowników. Tutaj trzeba by jeszcze pomyśleć, idealnie byłoby, aby dopiero po zalogowaniu na forum była opcja zalogowania na Discorda i logowało, że dany użytkownik na forum to jest ten na Discordzie. Na co dzień taka wiedza do niczego mi potrzebna nie jest, ale w momencie, gdy coś się dzieje to jednak informacje z IRC też mogą być pomocne i już nie raz tak było.

Zapraszam do dyskusji. Chętnie posłucham opinii i wszelkich pomysłów, sugestii na ewentualne uruchomienie Discorda czy nawet konfiguracji (jakie konkretnie kanały chcemy, jak to dobrze podzielić). Poniżej zostawiam też ankietę, aby szacunkowo zbadać zainteresowanie. Prosiłbym, aby opcję “jestem za” zaznaczyły osoby, które faktycznie czują, że są zainteresowane i raz kiedyś by tam wpadły.
Możliwe odpowiedzi:
Jestem za (64 głosów, 65%)
Nie mam zdania (17 głosów, 17%)
Jestem przeciw (17 głosów, 17%)
2
komentarz 24 kwietnia 2019 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)
poproszę o opcję neutralności ;)
1
komentarz 24 kwietnia 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Generalnie ankieta miała tylko badać czy jest jakaś większa grupa w jakikolwiek sposób chętnych, ale w sumie skoro już dodałem przeciw to może i ktoś nie mieć zdania... dodałem więc opcję "nie mam zdania" :)
komentarz 24 kwietnia 2019 przez MsMaciek123 Pasjonat (24,760 p.)

@Arkadiusz Waluk,

Tutaj trzeba by jeszcze pomyśleć, idealnie byłoby, aby dopiero po zalogowaniu na forum była opcja zalogowania na Discorda i logowało, że dany użytkownik na forum to jest ten na Discordzie.

Taką opcję ma pewien darmowy hosting serwerów z którego sam korzystałem, więc mógłbym podać linka, jak mnie tu nie napadną ;) 

komentarz 24 kwietnia 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Hosting serwerów czego? Nie sądzę, aby ktoś "napadł", jak się bardzo boisz możesz napisać PW ;)
komentarz 25 kwietnia 2019 przez MsMaciek123 Pasjonat (24,760 p.)
http://freemc.host/

Tam, żeby mieć konto na stronie trzeba się zalogować przez Discorda
komentarz 25 kwietnia 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Ok, logowanie przez Discorda jest na pewno do zrobienia, pytanie na ile to się uda zintegrować w nieco drugą stronę - przy logowaniu od nas logować kto to na Discordzie. Trzeba się będzie szczegółowo zając tym API i zobaczyć co tam udostępnia jeśli będzie decyzja pozytywna.
1
komentarz 25 kwietnia 2019 przez kubekszklany Gaduła (3,170 p.)
edycja 25 kwietnia 2019 przez kubekszklany

Jestem jak najbardziej za. A co do API, to każdy użytkownik, serwer, kanał, rola itd. ma swoje ID. Ja osobiście polecam https://discord.js.org/ jak dla mnie najlepsze API, ale jest paręnaście innych do wyboru. Nie ma najmniejszego problemu aby zrobić np. aby po dołączeniu do serwera osoba miała dostęp tylko do jednego kanału np. #welcome, na którym byłby regulamin i inne informacje. I po wpisaniu np. /register <email>, /login <kod-ze-strony> czy cokolwiek innego kanał #welcome zostawał zablokowany (nie można pisać), wiadomość usuwana, a reszta kanałów odblokowana. Można tez zrobić to na pw, tak aby trzeba było wysłać wiadomość prywatną do bota, wtedy inni nie będą jej widzieli. Jest to bardzo proste do napisana dla każdego, kto chociaż trochę umie programować. Mogę chętnie napisać bota, czy pomóc w konfiguracji serwera gdyby było trzeba.
PS. Na którymś serwerze anglojęzycznym widziałem nawet taki system że po wpisaniu np. @NazwaUzytkownika Thanks, wspomniany użytkownik dostawał punkty (takie jak tu na forum, tyle że na discordzie, i odpowiednio od iluś pkt w górę wyższa ranga itp).

komentarz 25 kwietnia 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Dobrze wiedzieć, jakby to zaczęło się rozwijać to można pomyśleć o różnych takich dodatkach. Myślę jednak, że na początek niezbędne będzie nam połączenie z IRC i jakieś informacje o użytkownikach, czy to chociaż dostęp do IP/maila czy bezpośrednio łączenie konta na forum z kontem Discorda.
komentarz 25 kwietnia 2019 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

trzeba by nasz kanał tam stopniowo wygaszać, aż znaczna większość przejdzie na Discorda

A co jest lepszego w Discordzie, poza tym, co wymieniłeś?

komentarz 25 kwietnia 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Historia rozmów, gdy ktoś nawet przypadkiem wyjdzie z IRCa to traci wszystko. Oczywiście to nie zawsze jest problem, ale czasem dla niektórych jest. Oczywiście można to też obejść np. własnym klientem z włączonym logowaniem albo ZNC. Możliwość wyszukiwania w tej historii też bywa przydatna. Możliwość stworzenia wielu kanałów w obrębie jednego serwera (jednych użytkowników, rang itp.), czasem sporo by nam to ułatwiło. Rozmowy głosowe - może znaleźliby się chętni. Wiele różnych dowolnie konfigurowalnych rang. Łatwa możliwość wysyłania obrazków i plików oraz fragmentów kodu od razu z formatowaniem pod dany język - to chyba największa bolączka IRC, tak najpowszechniej spotykana u nas. Jednolite oficjalne aplikacje na wszystkie platformy - to może być zaleta i wada, fajnie bo jest spójnie, ale niefajnie, że nie ma wielu alternatyw jak w klientach IRC.

Na przykład takie. Nie mówię też, że IRC nie ma zalet, a Discord wad. Patrząc na czasy jakie mamy (era komunikatorów typu Messenger, WhatsApp, Snapchat) bardziej na topie względem wygody i łatwości jest wg mnie jednoznacznie Discord.

10 odpowiedzi

+9 głosów
odpowiedź 24 kwietnia 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Ciężki wybór... z jednej strony można prowadzić szybki czat, a z drugiej ruch na forum bywa mały i discord moglby zupelnie ubić forum... wydaje mi sie ze pomysl bylby dobry, jesli z problemami ludzie byliby odsylani na forum, a nie dostawali odpowiedz na discordzie... tylko przy takim rozwiazaniu, jaki jest sens discorda? wydaje mi sie ze lepiej by bylo bardziej wypromowac IRCa, zrobic jakis podglad chatu na stronach z watkami...

PS wyszło trochę filozoficznie, ale taki temat... osobiscie "nie mam zdania", ale jeśli discord bedzie to dolacze napewno
2
komentarz 24 kwietnia 2019 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)
Popieram podpięcie IRCa pod każdą stronę Forum. Nie trzeba wtedy przełączać się między przeglądarką a oknem klienta IRC. Wygodne tym bardziej, że jeśli ktoś przegląda Forum to w tym samym czasie może zerkać na czat i odwrotnie.
komentarz 24 kwietnia 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

@Secrus, mam nieco podobne obawy co do rozłożenia się ruchu. Tyle że z drugiej strony w tym momencie też mamy IRC, które może zabierać ruch z forum i tak się nie dzieje albo dzieje w stopniu małym, nieznacznym. W sensie podzielam poniekąd Twoje obawy, ale gdy myślę o tym od drugiej strony to dlaczego wypromowany IRC jest ok, a Discord jest nie ok?

1
komentarz 24 kwietnia 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Discord z powodzeniem moze zastapic forum, wielu tworcow internetowych wlasnie taki tryb komunikacji z odbiorcami wybiera. IRC służy jako pojedynczy czat, który nie bedzie w stanie zastapic forum
komentarz 24 kwietnia 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
W jaki sposób? Discord ma kanały, to można uznać jako jakieś kategorie. Ale jak to podzielić na konkretne posty/pytania? Nie kwestionuję tego, że może to być sposób komunikacji z odbiorcami, ale jakoś nie bardzo mi się widzi on jako alternatywa dla normalnego forum/Q&A. Chyba że o czymś nie wiem i są jakieś ukryte opcje.
komentarz 24 kwietnia 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
nie przełożysz 1:1 forum na discorda, ale da się zorganizować to tak, żeby funkcjonowało na zasadzie forum. Ogólnie chodzi mi o uniknięcie sytuacji, gdzie zamiast zadawać pytania na forum, ludzie będą zarzucać discorda, "bo tam ciagle ktos jest i od razu odpowie", a gwarantuje Ci, że tak to właśnie będzie wyglądało...
komentarz 24 kwietnia 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Doskonale wiem o co Ci chodzi, bo jak pisałem wyżej sam mam takie dylematy. Stąd powstał ten temat i prośba o wspólną dyskusję. Nie wiem tylko na jaką skalę będzie to zjawisko, bo teraz na IRC też takowe mamy i nic złego się nie dzieje - to raczej pojedyncze przypadki. Jeśli mocno wypromujemy IRC i faktycznie będzie tam ciągły ruch to prawdę mówiąc nie widzę wielkiej różnicy pomiędzy nim a IRC.

Na czym polega zorganizowane tak, aby działało jak forum, jakbyś mógł doprecyzować? Co poza podziałem na kanały?
2
komentarz 24 kwietnia 2019 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
Forum jest od pytań które się zadaje na forum, discord od pytań które się zadaje na discordzie
Nie widzę tutaj żadnego problemu

Jeśli chcę zapytać o jakąś małą głupotę albo małe nakierowanie, to pytam zazwyczaj na jednym z takich chatów

Jak chcę zacząć większą dyskusję na jeden temat, lub żeby moje pytanie było widoczne przez dłuższy czas (bo jest przykładowo rozbudowane), wolałbym żeby było na forum

Discord ma tą przewagę, że szybko można dostać odpowiedź, ale też szybko zmieniają się tematy i zazwyczaj po chwili nikt już nie zwraca uwagi na to o co pytałeś (bo w międzyczasie 2-3 osoby zapytały o coś innego)

Forum ma tą przewagę, że te pytania są widoczne dość długi czas, czasami potrafią się utrzymać nawet kilka dni
Kosztem tego, że na forum rzadko można dostać odpowiedź od razu
+forma rozmawiania na forum nie sprzyja relacjom międzyludzkim, jest bardziej oficjalna, złożona z dłuższych wypowiedzi, rozmowy na discordzie to zazwyczaj małe krótkie wiadomości, często zmieniają się tematy itd -> prościej poznać kogoś lepiej
komentarz 26 kwietnia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

ozmowy na discordzie to zazwyczaj małe krótkie wiadomości, często zmieniają się tematy itd -> prościej poznać kogoś lepiej

Chyba nie jest intencją tego forum aby kogoś lepiej poznawać. Forum to forum, jak będą chciał kogoś poznać to pójdę na czaterie interie ;)

 

1
komentarz 26 kwietnia 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Przy okazji jest, dlaczego nie? Poznałem tu wiele osób z którymi utrzymuję kontakt poza forum i rozmawiamy nie tylko o programowaniu na zasadzie pytanie-odpowiedź, a w pojedynczych przypadkach spotkałem się z nimi poza internetem. Nie widzę w tym nic złego, czemu to miałoby być tylko oficjalne miejsce do zadawania pytań i odpowiedzi? Nie ma to być portal randkowy, ani miejsce do poznawania ludzi, ale jeśli przy okazji więcej sobie mniej oficjalnie pogadamy to spoko. Idąc tym tropem jak rozumiem IRC należy zlikwidować i nie tworzyć Discorda, ani niczego innego?
+5 głosów
odpowiedź 24 kwietnia 2019 przez Restej Dyskutant (8,690 p.)
Z jednej strony to bardzo dobry pomysł z drugiej nie. Otóż to forum jest też pewnego rodzaju archiwum. Jeśli ktoś zadał pytanie na dany temat i dostał sporo użytecznych odpowiedzi , to to pytanie nie zginie ani nie zniknie nigdzie , każdy trafia wielokrotnie na problem , na który odpowiedź jest już tu na tym forum , ktoś kiedyś również borykał się z tym samym problemem i zadał tu pytanie oraz otrzymał wiele dobrych odpowiedzi , które łatwo możemy znaleźć , analizować przeglądać. W przypadku Discorda , jeśli tak jak koledzy wyżej mówią faktycznie opustoszyło by to forum z uwagi na szybkość udzielania odpowiedzi to stała by się rzecz bardzo zła. Mianowicie ktoś na danym czacie zada pytanie i zacznie się dyskusja tylko zwróccie uwagę , że stracimy archiwizacje , która w mojej opinii jest bardzo cenna. No bo po tygodniu czat będzie zawalony wszelkiego rodzaju dyskusjami i nikomu raczej nie będzie się chciało przewijać tego , już nie mówiąc o wygodnym znalezieniu odpowiedzi na nasze pytanie... Jest też jeden drobny szczegół , którym jest estetyka odpowiedzi. Zauważcie , że gdy tu na forum ktoś pisze odpowiedź to wszystko co autor chce przekazać estetycznie zawiera w jednej wiadomości no bo samo forum na nim to w pewnym sensie wymusza , a gdy jesteśmy na discordzie czy messengerze , wielu ludzi ma w nawyku rozbijanie tego co chcą przekazać na kilka a nawet czasem kilkanaście wiadomości , co gdy inna osoba włączy się do dyskusji może stworzyć chaos i znowu stracimy troszke na wygodzie. Może ten ostatni przykład jest przesadzony ale to tylko moja opinia i mnie akurat takie coś razi w oczy :). Także discord byłby naprawde fajną rzeczą ale z uwagi właśnie na to o czym wspomniałem wyżej jestem na nie , chyba że źle myślę to proszę mnie poprawić i mi wytłumaczyć. Pozdrawiam
1
komentarz 24 kwietnia 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
To wszystko jest prawdą i ja się zgadzam, ale nie znamy skali zjawiska jakie opisałeś :) Nie wiemy na ile Discord może prosto mówiąc zaszkodzić forum, to mój główny problem. Mamy IRC, które może nie jest mega popularne, ale wg mnie nie szkodzi wcale. Jak już wcześniej zostało wspomniane IRC ma trochę inną formę, to fakt, ale jednak nadal umożliwia szybką komunikację i prawdopodobne uzyskanie pomocy poza wątkiem forum. Osobiście mam duże wątpliwości w którą stronę to by poszło po prostu. Jeśli by poszło w dobrą to być może mielibyśmy fajne miejsce rozmów i większy ruch niż na IRC z racji popularności platformy, jeśli w złą to byłoby niefajnie.
+3 głosów
odpowiedź 24 kwietnia 2019 przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)

Według mnie to zły pomysł. 

  • Jest pełno tego typu kanałów na discord
  • Jest kilka polskich grupek na FB, z czego przynajmniej jedna ma grupkę (messengerową)
  • Wprowadziło by to mały zamęt; trzeba by było to nadzorować
  • Duża część forumowiczów przeniesie się na discord, nowi również
1
komentarz 24 kwietnia 2019 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)
edycja 24 kwietnia 2019 przez adrian17
  • Jest pełno tego typu kanałów na discord

Po zastanowieniu, zmieniłem głos na nie.

Obecnie jestem na ~10 kanałach discordowych, z czego w praktyce na bieżąco obserwuję... dwa?

1
komentarz 24 kwietnia 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
  • Jest pełno tego typu kanałów na discord

To jest racja, też się tego nieco boję. Lecz jest również wiele for internetowych o tematyce IT, czy to powód, aby zamknąć nasze? Wydaje mi się, że jakaś konkurencja zawsze ma sobie prawo istnieć i dawać radę.

  • Jest kilka polskich grupek na FB, z czego przynajmniej jedna ma grupkę (messengerową)

Co w związku z tym? Jest wiele for, wiele grupek, wiele blogów, każdy jakoś próbuje się utrzymać i oferować użytkownikom inne rzeczy.

Wprowadziło by to mały zamęt 

Jaki dokładnie?

 trzeba by było to nadzorować

To prawda, ale wszystko co się dzieje na forum i wokół niego trzeba nadzorować. IRC również.

  • Duża część forumowiczów przeniesie się na discord, nowi również

Też o tym myślałem, zostało to również poruszone w odpowiedzi @Secrus. Nie chcemy przeniesienia użytkowników z forum na Discorda, chcemy uczestniczenia w życiu forum i jako dodatek ewentualnego serwera na Discordzie.

1
komentarz 25 kwietnia 2019 przez niezalogowany

@adrian17,

Obecnie jestem na ~10 kanałach discordowych, z czego w praktyce na bieżąco obserwuję... dwa?

Obstawiam, że to samo mógłbyś powiedzieć o IRC-u :D

+2 głosów
odpowiedź 24 kwietnia 2019 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Jak rozmawialiśmy wielokrotnie, jestem za, pod warunkiem wprowadzenia integracji z IRC i forum (czym mogę spróbować się zająć). Pewnie nikogo moja opinia nie obchodzi, ale co tam - napiszę. cheeky

Bez integracji konta na Discordzie z kontem na forum trudno o jakieś porządną realizację zadań moderatorskich na czacie, bo nie wiemy kto jest odpowiedzialny za trollowanie albo inny rodzaj łamania regulaminu. Tylko, że wprowadzenie czegoś takiego rodzi mały problem. Ograniczamy sobie liczbę użytkowników. Zdarzają się na naszym IRCu użytkownicy, którzy nie mają konta na forum. Wtedy nie będą mogli dołączyć do kanału. Ma ktoś pomysł na obejście tego? Bo póki co to można ich po prostu "zmusić" do korzystania z IRCa (dostęp do gadania będą mieli, gdyż docelowo mamy mieć ten most Discord - IRC, a wtedy ujawnią swój IP), albo do założenia konta na forum.

komentarz 24 kwietnia 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Oczywiście, że obchodzi, każdego opinia jest bardzo ważna! :)

Tak jak już pisałem: da się bez tych informacji żyć, ale posiadane wiedzy z kim mamy do czynienia często bardzo ułatwia pewne sprawy administracji. Zmuszenie do IRC wg mnie raczej odpada, w tym cały bajer, aby każdemu dać tego Discorda i zapraszać. Bardziej jak już zmuszałbym do rejestracji najpierw. Albo robił to jakoś inaczej, w stylu jakiegoś rodzaju logowanie, że mamy guzik logowania, wchodzi tam osoba o danej nazwie konta i zapisujemy automatycznie jej IP czy coś... Do przemyślenia to jest jeszcze na pewno, może ktoś zna lepsze rozwiązanie.
komentarz 25 kwietnia 2019 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Zmuszenie do IRC wg mnie raczej odpada

A do Discorda już nie?

komentarz 25 kwietnia 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Przeczytałeś całość wypowiedzi? Zupełnie o co innego chodziło, a tu wyrwałeś fragment bez kontekstu.

Gdy ktoś nie ma konta na forum może i tak bez problemu wejść na IRC, podobnie jak w domyślnym stanie na ewentualnego Discorda. Eryk potwierdził, że przydałaby się integracja forum z Discordem, ale zauważył problem, że osoba niemająca konta na forum wtedy nie będzie mogła wejść na samego Discorda. Rzucił pomysł, że po prostu tak może zostać na ten moment i dopóki się nie zaloguje na forum nie może wejść na Discorda, a tylko na IRC gdzie będzie połączenie z Discordem. Stąd ja odpisałem, że wg mnie bez sensu wprowadzić coś nowego i wielu osobom to odciąć, bo nie mają konta na forum. Dodawanie, że zmuszenie do Discorda odpada nie miałoby sensu w tym kontekście zdania, bo Eryk wspomniał tylko o wymuszeniu używania IRC, nie miałoby sensu zmuszanie do używania Discorda bo właśnie z braku integracji jego z forum wyniknął problem.
+2 głosów
odpowiedź 25 kwietnia 2019 przez pietia213 Dyskutant (8,110 p.)
Cześć, wszystko co ma za zadanie przyczynić się do rozwoju forum.pasja-informatyki.pl, jest a nawet powinno zostać wprowadzone do życia. Sądzę też, że będzie to wspaniała sprawa, gdyż dzisiejszy kanał IRC jest, delikatnie ujmując niefunkcjonalny. Jeśli to nie problem to do dzieła. Serdecznie się zgadzam z propozycją.
2
komentarz 25 kwietnia 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Co dokładnie chcesz przekazać przez to, że kanał IRC jest "niefunkcjonalny"?
komentarz 25 kwietnia 2019 przez pietia213 Dyskutant (8,110 p.)
Że ciężko połączyć eksploatowanie forum oraz kanał IRC. I nic tam się nie dzieje.
2
komentarz 25 kwietnia 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Tu się trochę zgodzę. Kanał IRCowy nie dość, że jest mało "reklamowany", to większość "młodszych" userów nie wie nawet co to jest  IRC... przez to mało kto się tam pojawia. Dodając do tego fakt, że IRC jest czysto tekstowy, bez emoji, linków, obrazków itp, zniechęca do ogólnego używania w dzisiejszych czasach
komentarz 25 kwietnia 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
@pietia213 powiem tak: to zależy co robisz. Jeśli siedzisz przy komputerze to nie jest ciężko, odpalasz sobie jakiegoś klienta i gdy ktoś napisze dostajesz powiadomienie. Nic się nie dzieje - a co powinno się dziać, aby było lepiej? Są czasem jakieś rozmowy o programowaniu, czasem o innych tematach, czasem jest cicho, różnie. Aby działo się więcej musi być więcej osób, a aby było więcej osób musi się więcej dziać i tak to kółko się zamyka ;)

@Secrus zgadzam się co do tego, że IRC jest nieco zniechęcający w porównaniu z innymi nowszymi komunikatorami. Podobnie zgadzam się, że jest tam mało osób i może jest za mało reklamowany. Pytanie tylko w jaki sposób bardziej reklamować, aby też nie było to zbyt inwazyjne, trzeba się będzie nad tym dalej zastanowić w kontekście czy IRC czy Discorda.
komentarz 25 kwietnia 2019 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

gdyż dzisiejszy kanał IRC jest, delikatnie ujmując niefunkcjonalny

bo nie obsługuje emoji, czy co?

komentarz 25 kwietnia 2019 przez pietia213 Dyskutant (8,110 p.)
Nie używamy nieparlamentarnych słów. Jest po prostu nudny i jałowy. To jest moje zdanie. Każdy ma swoje.
1
komentarz 26 kwietnia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

Jest po prostu nudny i jałowy. To jest moje zdanie. Każdy ma swoje.

Tym samym dla starszych użytkowników (czyli mnie) jest Discord. Tyle że zamiast staroświecki i nudny to Discord jest nowoczesny i bardziej dla gimbazy.

 

komentarz 26 kwietnia 2019 przez pietia213 Dyskutant (8,110 p.)
To dobre wieści bo nas odmładzać będzie. Czyż niebywała i radosna wieść, się niesie w świecie online.
+1 głos
odpowiedź 24 kwietnia 2019 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)

Tutaj trzeba by jeszcze pomyśleć, idealnie byłoby, aby dopiero po zalogowaniu na forum była opcja zalogowania na Discorda i logowało, że dany użytkownik na forum to jest ten na Discordzie.

Chyba najlepsza opcja to generowanie odpowiednich kluczy na forum, które musielibyśmy napisać botowi

Najlepiej na kanale indywidualnym - nie wiem czy discord to umożliwia, pewnie większość serwerów robi to, automatycznie czyszcząc kanał przez bota

Bot miałby dostęp do bazy, gdzie jest informacja jaki klucz był wygenerowany dla którego użytkownika, a przez to można powiązać to z kontem 

komentarz 24 kwietnia 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Pewnie coś tego typu, ale nie wiem co oferuje API Discorda, muszę dopiero się z tym zapoznać, gdyby miało być robione. Jeśli więc ktoś wie to chętnie zasięgnę informacji.
komentarz 24 kwietnia 2019 przez Tpk Nałogowiec (40,100 p.)

Co do samego mostu pomiędzy Discordem a IRC'em, musicie pogadać z @Gynvael Coldwind, on ma coś takiego na swoim Discordz'ie (zwie się to foxbridge) z tego co widzę to raczej na własny użytek, choć kto wie.

Dorzucając do tego integracje z forum (coś jak na https://emkc.org/ ?) tylko tam konto tworzone na stronie bazuje na API Discord'a, choć tutaj też można by z tym jakoś zakombinować dorzucając jakieś pole ekstra do profilu typu Discord ID.

komentarz 25 kwietnia 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

Tak, nie wiem co dokładnie ma Gynvael, ale na pewno są już gotowe rozwiązania na to, wystarczy chwila w Google: https://github.com/reactiflux/discord-irc

Właśnie, integracja jaką oferuje API jest w drugą stronę, logowanie gdzieś przez Discorda, a u nas musi być nieco odwrotnie. Ale może własnie w taki sposób należy to zrobić, zapisać sobie kto to i tyle.

+1 głos
odpowiedź 25 kwietnia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
a tak z czystej ciekawości to właściciel forum, Mirek jest za tym? Pytam, ponieważ abstrahujac już od poruszanych tu kwestii przydatności itp. to jednak pewnie spora część ruchu z forum ucieknie na discord i tym samym ucieknie też pewnie kasa z reklam, jakie pojawiają się na forum :)
komentarz 25 kwietnia 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Jeszcze nie pytałem, choć obstawiam, że da mi wolną rękę, jak najczęściej się dzieje. Chciałem najpierw zbadać czy w ogóle jest zainteresowanie, zebrać jakieś pomysły i dopiero jeśli będzie decyzja to zapytać. Tak jak też mówiłem nie chciałbym zabierać ruchu forum, a uzupełnić forum - tylko tyle. Takim uzupełnieniem teraz jest IRC, ale jak widać jest mało znane, niezbyt powszechne, niezbyt nowoczesne, generalnie nie ma zbyt dużego zainteresowania. Stąd pomysł, aby wstawić coś lepszego na miejsce IRC i bardziej się tym zająć, nikt nie ma na celu zabierania ruchu z forum i mam nadzieję, że nigdy się to nie wydarzy :)
1
komentarz 26 kwietnia 2019 przez Benek Szeryf (90,690 p.)
Demokracja trochę tak działa, że jak zapytasz, czy lud chce coś dodatkowego bez żadnego wysiłku, to to wybierze. To też działa w drugą stronę. Jakbyś zadał pytanie, czy usunąć możliwość dodawania komentarzy na forum, zostawić same odpowiedzi, to wynik ankiety byłby również przewidywalny.
komentarz 26 kwietnia 2019 przez kubekszklany Gaduła (3,170 p.)
Zawsze można dodać bota na discorda wysyłającego reklamy na kanał :P Nawet są boty do tego, wystarczy wpisać np. discord advertiser bot w google.
komentarz 26 kwietnia 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Dlatego nie dałem samej ankiety, a temat do rozmowy, abyśmy mogli o tym porozmawiać i ustalić coś więcej oprócz "nowa rzecz więc na pewno będzie super, dodajemy" :)
komentarz 26 kwietnia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

nowa rzecz więc na pewno będzie super, dodajemy

ja wcale nie twierdziłem, że to coś złego, wręcz przeciwnie :) po prostu zapytałem z ciekawości, bo wiem z doświadczenia, że czasami inicjatywy oddolne są ubijane przez biznes właśnie przez kasę :)

komentarz 26 kwietnia 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
A ja nigdzie nie napisałem, że tak twierdziłeś. To była odpowiedź do Benka, który napisał, że na każde pytanie, aby coś dodać, będzie odpowiedź pozytywna :) Mam nadzieję, że podejście do forum jest nieco inne - mniej biznesowe. Jeśli da się coś zarobić z reklam na utrzymanie to spoko, nie mam z tym problemu i pewnie sam bym wykorzystał, ale też nie to stawiałbym na pierwszym miejscu. Zobaczymy co z tym dalej, będę pytał MZ pewnie, chyba że to Mirku czytasz to możesz od razu publicznie zabrać głos co sądzisz w ogóle o tym pomyśle ;)
+1 głos
odpowiedź 26 kwietnia 2019 przez Kondzio Mądrala (5,230 p.)
Ja osobiście z tego nie skorzystam, bo już za dużo tych wszystkich programików i stron do zaglądania/pytania/odpowiadania. Aczkolwiek nie sądzę, że jakkolwiek to wpłynie na zmniejszenie ruchu na forum, z prostej przyczyny - i tak jest już bardzo mały.
komentarz 26 kwietnia 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Ruch na forum bardzo mały? Nie wiem skąd masz dane na temat ruchu, aktywność w postach a sam ruch to też coś innego (chyba że miałeś na myśli to pierwsze). Może mamy różną skalę małości, jak dla mnie nie jest mały. Oczywiście nie jest też jakiś ogromny, ale myślę że nie jest źle i małym bym tego nie nazwał ;) Dzięki za opinie.
1
komentarz 26 kwietnia 2019 przez Kondzio Mądrala (5,230 p.)
No może faktycznie przesadziłem z tym "bardzo mały" i tak, chodziło o aktywność w postach :P
+1 głos
odpowiedź 26 kwietnia 2019 przez gagyn Stary wyjadacz (11,050 p.)
Myślę, że to dobry pomysł. Jeżeli dużo pytań będzie pojawiać się na discordzie, zamiast na forum, to ewentualnie można w regulaminie zabronić dodawania pytań takich typowo pod forum, a skupić się bardziej na dyskusji, albo bardzo krótkich pytaniach. Uważam, że najlepiej jest sprawdzić w praktyce jak to będzie wyglądać. W najgorszym przypadku można usunąć serwer na discord.
komentarz 26 kwietnia 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Czemu nie, ale ciężko będzie rozgraniczyć, które pytanie nadaje się na Discorda, a które musi iść na forum. Usunąć można zawsze, ale jeśli będzie ruch to dość dziwnie powiedzieć "ej, wyszło fajnie, ale za dużo tu pytań, usuwamy i idźcie sobie" ;)
0 głosów
odpowiedź 26 kwietnia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Totalna pomyłka.

1. Słowo pisane zostawia ślad który jest w tym przypadku najważniejszy.

2. Będę recytował kod żeby ktoś mi pomógł go przeanalizować?

3. A co jeśli nie mam ochoty instalować discorda?

4. A co jeśli nie mam mikrofonu?

5 A co jeśli jestem nieśmiały?

6  A po co w ogóle zmieniać coś co dobrze funkcjonuje?

 

Osobiście mogę powiedzieć że zaglądam tutaj codziennie i przeglądam dział "Ostatnia aktywność". Na discorda na pewno nie będę zaglądał bo nie mam zainstalowanego i mnie to w ogóle nie interesuje.
komentarz 26 kwietnia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Arek mam wrażenie że na siłę chcesz wdrożyć coś tylko po to aby coś zrobić. To tak jak w rządzie co przyjdzie nowy minister to robi jakąś reformę - niekoniecznie na lepsze. Uważam że forum funkcjonuje świetnie (w porównaniu z cała masą innych na których bywam regularnie) i nic tu nie trzeba reformować. A już na pewno na dzień dzisiejszy nie jest tu potrzebny discord, czego dowodem jest że na IRCu też mało kto bywa. Na innych forach również tego nie wprowadzono. W ogóle to znam discord tylko jako komunikator głosowy dla różnych gier MMO. Wypiera timespeak i mumble bo jest nowszy i ma dodatkowe funkcje jak np wstawianie obrazków itp.... Ale tu jego rola się kończy. Tak jak zresztą IRC. IRC był fajny ale 20 lat temu, wtedy bywałem tam regularnie. Dziś to już tylko dla fanatyków. Świat idzie do przodu. Jeżeli na forum jest coraz mniejszy ruch to jest to zasługa tego że FB wypiera powoli różne fora swoimi grupami, widzę to również na innych forach, które śledzę.
komentarz 26 kwietnia 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

Arek mam wrażenie że na siłę chcesz wdrożyć coś tylko po to aby coś zrobić. To tak jak w rządzie co przyjdzie nowy minister to robi jakąś reformę - niekoniecznie na lepsze.

Tak więc prostuję, masz złe wrażenie. Gdybym chciał coś wdrożyć na siłę to bym nikogo nie pytał, a po prostu wdrożył i powiedział, że tak będzie, nie prościej? :) W rządzie robią niekoniecznie na lepsze, powiedziałbym, że często nawet robią po prostu źle, bo to za publiczne pieniądze i nic nikogo nie obchodzi. Ale generalnie te reformy w naszym państwie często są potrzebne, tylko źle robione.

Uważam że forum funkcjonuje świetnie (w porównaniu z cała masą innych na których bywam regularnie) i nic tu nie trzeba reformować.

Jeżeli uważasz, że nasze forum działa świetnie i nic nie trzeba zmieniać to gratuluję optymizmu. Jak dla mnie jest wiele rzeczy do poprawy - od samych treści (np. totalnie błahe pytania, na które odpowiedź można wygooglować w sekundę albo powielanie się pytań), przez UI, po kod aplikacji. Tyle że poprawa tego często jest niemożliwa lub trudna, nigdy nie do końca skuteczna, wymagająca prób, przemyślenia i jakiegoś ryzyka, że będzie trzeba zmieniać ponownie.

nie jest tu potrzebny discord, czego dowodem jest że na IRCu też mało kto bywa

A skąd wiadomo, że to jest dowód właśnie na to? Może to dowód na to, że IRC jest kiepski, a Discord byłby nowszy i tym samym ruch by był? Nie chcę Ci wmówić takiej opcji i sam się za taką nie opowiadam, po prostu pytam skąd masz wiedzę, że to jest dowód akurat tego, a nie w drugą stronę.

Na innych forach również tego nie wprowadzono

Zawsze możemy być tymi pierwszymi ;) To że ktoś inny czegoś nie ma, to nie znaczy, że ja nie mogę tego mieć. Może to akurat jest fajne i inni o tym nie wiedzą. Albo przeciwnie, może wszyscy inni już sprawdzili i to jest złe, dlatego nie mają, a ja o tym nie wiem i sam się muszę sparzyć. Nie biorę żadnej ze stron, po prostu sobie rozważam. 

W ogóle to znam discord tylko jako komunikator głosowy dla różnych gier MMO. Wypiera timespeak i mumble bo jest nowszy i ma dodatkowe funkcje jak np wstawianie obrazków itp.... Ale tu jego rola się kończy.

Ale już chyba wcześniej ustaliliśmy, że tak nie jest? Główna rola i pierwotny zamysł to gry, ja się z tym zgadzam. Jednak "tylko" jest określeniem błędnym, bo zalinkowałem Ci do listy serwerów o programowaniu czy ogólnie IT.

Tak jak zresztą IRC. IRC był fajny ale 20 lat temu, wtedy bywałem tam regularnie. Dziś to już tylko dla fanatyków. Świat idzie do przodu. 

To właśnie rozważamy - pójście do przodu na forum i zastąpienie IRC czymś nowszym, Discordem w tym przypadku. Jak mówisz świat idzie do przodu, trzeba iść z nim.

Jeżeli na forum jest coraz mniejszy ruch to jest to zasługa tego że FB wypiera powoli różne fora swoimi grupami, widzę to również na innych forach, które śledzę.

Zapewne masz rację, grup na FB jest masa. Każdy próbuje się jakoś przebić ze swoją propozycją.

komentarz 27 kwietnia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Zapewne masz rację, grup na FB jest masa. Każdy próbuje się jakoś przebić ze swoją propozycją.

Dopisałem się do paru grup i niestety muszę przyznać, że często poziom na nich jest jeszcze niższy niż na forach...

W moim idealnym i pewnie nierealnym świecie, mogłoby to wyglądać tak, że na discord czy innej platformie do rozmów mogły by być pytania proste, takie które równie dobrze można wygoglac itp. Byłyby tam też rózne luźne rozmowy, bardziej offtopowe itp. itd. Na przykład idealnym kandydatem do tego wg mnie jest pomoc w doborze np. procesora... od razu dyskusja live, rzucanie jakimiś linkami, rozmowy, plusy minusy itp.

A na forum, w tym świecie idealnym, byłyby dyskusje na bardziej złozone problemy, czego obecnie tu praktycznie w ogóle nie ma. Tak schodząc do podwórka programistów, bo w tym świecie żyję to wg mnie forum to doskonałe miejsce to wymiany problemów i doświadczeń, każdy z nas przecież ma w pracy różne przypadki, nierzadko wymagające prześledzenia sporej części dokumentacji czy wątków na SO/GH issues, niektórzy pewnie zakładają swoje PR w róznych open-source jak im czegoś brakuje, jeździmy na różne konferencje itp. i dlaczego o tym nie rozmawiać?

To mi się właśnie podoba np. na wielu konfach, gdzie można z ludźmi z innych firm pogadać o technologiach, architekturze, o jakiś ciekawych rozwiązaniach... dlaczego nie przenieść tego też na forum? Aby nie być gołosłownym całkiem niedawno miałem okazję na jednej z konferencji w tzw. kuluarach uczestniczyć w naprawdę ciekawej rozmowie na temat dalszych planów netflixa co do wsparcia hystrixa co pewnie trochę osób może dotyczyć jak pracują z tym narzędziem... Ok 2 miechy temu całkiem przypadkiem na jednym ze szkoleń spotkałem człowieka, który jest mega zasascynowany kibaną i ES i dowiedziałem się naprawdę wielu fajnych tipów ułatwiających życie z kibaną, z którą chyba nie jeden jest związany bo to dość popularne narzędzie i często się przewija w rozmowach...

Ale wydaje mi się, że chyba jest to mój zbyt wyidealizowany pogląd na to jak mogłoby wyglądać takie forum wspolnie z discord...

komentarz 27 kwietnia 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Może i trochę idealne, trochę pewnie wykonalne, a trochę nie. Zastanawia mnie jak chciałbyś rozróżnić, które pytanie nadaje się na jakiś czat, a które na forum. Wiadomo, ja rozumiem co masz na myśli, ale gdyby te marzenia miały się spełniać gdziekolwiek to też trzeba jakoś ogłosić ludziom i jeszcze przydałoby się zapisać w regulaminie.
komentarz 27 kwietnia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Moim zdaniem żadne regulaminy nic tu nie dadzą... pewnie dobra reklama discorda automatycznie z czasem wyciągnęła by ludzi z prostymi pytankami właśnie tam ze względu na chęć uzyskania szybkiej odpowiedzi (choć na forum też czasami ludzie dostają odp. nawet w kilkanaście sekund).

Ale chyba ludzie tu na forum niezbyt czują chęć i potrzebę dyskusji... na przykład z tego co widzę po postach to dość często przewija się kategoria Java, a nie odnotowałem żadnej dyskusji na temat końca darmowych buildów oracle i rozmów na temat ewentualnego korzystania z innych wersji, np. AdoptOpenJDK itp. a to dość istotna sprawa w świecie Java... a tu zero w ogóle na ten temat...

Jakiś czas temu chciałem sam coś w tej sprawie ruszyć, mialem taki cichy plan próbować rzucić co 2-3 dni jakiś temat na dyskusje, zacząłem od tematyki migracji do nowych wersji Javy i tutaj w sumie trochę dyskusji było, ale już drugi temat np. rx vs promise w sumie przeszedł bez większego echa na forum... a tak szczerze to nie spotkałem jeszcze w pracy fronta, który nie wiedziałby co to rxjs... każdy ma jakieś doświadczenia, czy to komercyjne czy gdzieś na boku w jakiś własnych PoC, szkoda, że ludzie tu na forum nie chcą za bardzo dzielić się doświadczeniami, problemami itp.

Ile to razy w ciągu miesiąca zaglądamy na SO czytając często ciekawe dyskusje w tamtejszych postach... fajnie gdyby była i jakaś polska platforma do takich rozmów i dyskusji...

Podobne pytania

+27 głosów
1 odpowiedź 3,735 wizyt
pytanie zadane 1 września 2019 w Sprawy forum przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
+3 głosów
6 odpowiedzi 624 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 167 wizyt
pytanie zadane 24 marca 2020 w Sprawy forum przez wall7489 Obywatel (1,250 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...