• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Brak sygnału wideo na monitorze.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
681 wizyt
pytanie zadane 22 kwietnia 2019 w Sprzęt komputerowy przez ADNS Nowicjusz (120 p.)
edycja 22 kwietnia 2019 przez ADNS

Mam dość skomplikowaną sprawę bo czasami monitor się odpala, czasami nie, a i przyczyna nie jest jasna bo komputer po przejściach. Na 90% obstawiam, że to wina karty graficznej, ale fajnie było się dowiedzieć coś konkretniej. Generalnie kombinowałem wczoraj na wszystkie sposoby przez parę godzin i już będąc przekonanym, że nic z tego nie będzie, komputer się nagle odpalił po resecie (przytrzymany dłużej przycisk power - oczywiście robiłem to już wcześniej bez skutku.

Może opiszę jak to teraz wygląda. 

Normalnie wyglądało to zawsze tak, że wciskałem przycisk, wentylator na chwilę przyspieszał, zwalniał obroty, pikał z głośnika i pojawiał się obraz - coś w stylu

"zzzzzzziiiiiiiuuuuuuuu.PIK"

Teraz komputer robi 

"zzzzzzziiiiuuuuuuuu.CYK.CYK.uzzzzziiiiuuuuuuuu.CYK.CYK.uzzzzziiiiiuuuuuu.CYK.CYK.uzzzzziiiiiiiuuuuu.PIK" i albo pojawia się obraz, albo monitor pozostaje ciemny. To cykanie brzmi jakby jakieś przekaźniki na karcie się załączały. Ten cykl powtarza się od 1 do 3 razy. Dziś udało mi się odpalić komputer za 2 razem, przed drugim uruchomieniem wypiąłem drugi monitor pod DVI. Teraz jest tylko jeden po przejściówce z DVI na HDMI. 

 

Tak jak pisałem komputer jest po przejściach.

1. W zeszłym roku była wymieniana płyta główna, jest ona mniejsza i karta graficzna była przesłonięta kartą dźwiękową - jakiś 1mm odległości.

2. Po ostatniej przeprowadzce kiedy odpaliłem komputer, strasznie on rzęził, tak że się przestraszyłem nawet, ale po położeniu go na boku problem znikał więc o nim zapomniałem.

3. Komputer został ostatnio zalany herbatą podczas pracy. Pojawiły się krzaczki na monitorze, a zanim zdążyłem odciąć zasilanie, dźwięk się "zawiesił" (dźwięk po HDMI do telewizora). Herbata czarna, Lipton, obficie słodzona. Zalana została głównie karta graficzna oraz dysk, w tym okolice złączy zasilania. Ogólnie to płyn rozbryzgał się od metalowej ramy na wszystkie strony (komputer był otwarty), więc ciężko stwierdzić.

Odstawiłem komputer na 3 dni po czym uruchomiłem go bez żadnych problemów. Przez ok. tydzień komputer był wyłączany i usypiany. Za każdym razem wstawał bez żadnych problemów i wszystko działało dobrze.

4. Przedwczoraj przeniosłem go do wyremontowanego pokoju i ustawiłem pod biurkiem. Zapomniałem o rzężeniu i uruchomiłem go na stojąco i znów zaczął wydawać okropne dźwięki. Zanim go wyłączyłem minęło kilka sekund. Wyciągnąłem go spod biurka, położyłem na boku i uruchomił się normalnie, no ale właśnie już jest teraz problem z obrazem. Teraz doszedłem do tego, że wentylator karty graficznej uderzał w luty z tyłu karty dźwiękowej. 

Co kombinowałem

- Podłączałem monitory w różnych konfiguracjach do różnych wejść. Próbowałem odłączać i podłączać podczas pracy. Generalnie te 3 razy jak się uruchomił to jeden monitor przez to samo wyjście przez przejściówkę DVI-HDMI, ale nie mogę powiedzieć, że nie da się inaczej bo karta ma 5 wyjść, a monitory mam 3 więc ciężko sprawdzić wszystkie możliwe opcje.

-Próbowałem podłączać dysk dwoma różnymi kablami do różnych wejść SATA, ale wydaje się, że to nie ma żadnego wpływu.

-Wyciągnąłem kartę dźwiękową

-Mierzyłem napięcie  zasilania karty. Na zwykłym multimetrze wygląda na stabilne 12V zarówno wypięte jak i wpięte do karty. Nie sprawdziłem napięcia podczas samego rozruchu tylko, bo ciężko mi w miarę szybko i bezpiecznie wcisnąć się między kable. 

Dodatkowe uwagi i obserwacje

- Może nie zwróciłem na to wcześniej uwagi, zasilacz trochę świerszczy w spoczynku, ale to chyba nie jest nic nadzwyczajnego.

-Za pierwszy razem kiedy odpalił się monitor, wyświetlał się komunikat w stylu "Nie udało się ostatnio wznowić systemu. Spróbuj ponownie/Uruchom normalnie". Po wyborze tego pierwszego zostałem z czarnym ekranem. Kolejnym razem mogłem już uruchomić Windowsa "normalnie/awaryjnie", ale po uruchomieniu mam komunikat, że do karty nie są zainstalowane żadne sterowniki, mimo, że wcześniej były i faktycznie nie mam żadnych opcji w AMD Catalyst Control Center. Po pierwszym starcie rozdzielczość też była zresetowana do jakieś minimalnej.

- System nie wykrywa kolejnych ekranów, gdy wepnę je już po uruchomieniu.

- Opcje "Uśpij" i "Hibernacja" są wyszarzane.

- Wentylator karty wygląda OK i cały komputer pracuje cicho w tej chwili. 

- Karta nie była w ostatnim miesiącu praktycznie niczym obciążana. Jedynie jakieś filmy na yt i zwykłe użytkowanie. 

- Wypisując komendę 

wmic path win32_VideoController get /all

wyświetla mi status = error i ConfigManagerErrorCode = 43, aczkolwiek nie wiem co to znaczy bo właśnie przed chwilą to odkryłem

- Wszystko wygląda raczej ok, nie znalazłem żadnych śladów spalenizny czy czegoś, aczkolwiek grafiki całkiem na części nie rozkręcałem bo pamiętam, że z tym było dużo zabawy jak kiedyś ją czyściłem.

Sprzęt

- Grafika Sapphire AMD Radeon HD 7700 

- Dysk ADATA SU800

- Płyta Gigabyte GA-MA69VM-S2

- Zasilacz Rasurbo GamingX&Power 550W

- Procesor  AMD Phenom II X4 920

Liczę na jakieś sugestie i mam nadzieję, że uda mi się jeszcze zajrzeć do tego tematu z tego komputera. Pozdrawiam :)

Update

Na liście kodów opisanej przez Microsoft błędy są opisane tylko do 31 

Tutaj znalazłem kod 43 ale nie podoba mi się sugerowane rozwiązanie :P

A device driver notified the operating system that the device failed

This error is usually only shown when hardware device has failed. Suggest replacing the hardware device.

 

komentarz 22 kwietnia 2019 przez MsMaciek123 Pasjonat (24,760 p.)
Może zgraj dane i kup nowy komputer.

A ten sprzedaj na allegro i napisz że po przejściach ( taki żarcik :) )

Tak na serio możesz części po sprzedawać. (A np. jeśli chcesz zachować dane to dysku twardego nie sprzedawaj)
komentarz 22 kwietnia 2019 przez ADNS Nowicjusz (120 p.)
Dysk SSD kupiłem jakieś pół roku temu, więc nie mam zamiaru go sprzedawać. Ogólnie to komputer śmiga całkiem nieźle jak na swoje lata tylko trochę pamięci brakuje bo 8GB a więcej slotów nie ma. Gdyby tylko uruchamiał się za każdym to bym go zostawił rodzicom.
komentarz 23 kwietnia 2019 przez MsMaciek123 Pasjonat (24,760 p.)

Na liście kodów opisanej przez Microsoft błędy są opisane tylko do 31 

Tutaj znalazłem kod 43 ale nie podoba mi się sugerowane rozwiązanie :P

A device driver notified the operating system that the device failed

This error is usually only shown when hardware device has failed. Suggest replacing the hardware device.

Gdzieś to wyczytał?! Chyba na chińskim Microsofcie. 

 

https://support.microsoft.com/en-us/help/310123/error-codes-in-device-manager-in-windows

Code 43 "Windows has stopped this device because it has reported problems. (Code 43)"

Cause

One of the drivers controlling the device notified the operating system that the device failed in some manner.

Recommended Resolution

If you have already tried the "Try these steps first" section, check the hardware documentation or contact the manufacturer for more information about diagnosing the problem.

Reinstall the device driver manually

  1. From Start, search for device managerand select Device Manager from the results.
  2. Right-click the device in the list.
  3. Select Uninstall from the menu that appears.
  4. After the device is uninstalled, choose Action on the menu bar.
  5. Select Scan for hardware changes to reinstall the driver.

Note You may be prompted to provide the path of the driver.  If you are asked for the driver and you do not have it, you can try to download the latest driver from the hardware vendor’s website.

Tłumaczenie (tłumacz Google)

 

Kod 43 „System Windows zatrzymał to urządzenie, ponieważ zgłosił problemy. (Kod 43)”

 Przyczyna

 Jeden ze sterowników kontrolujących urządzenie powiadomił system operacyjny, że urządzenie w jakiś sposób zawiodło.

 Zalecana rozdzielczość

 Jeśli już próbowałeś sekcji „Spróbuj wykonać te czynności najpierw”, sprawdź dokumentację sprzętu lub skontaktuj się z producentem, aby uzyskać więcej informacji na temat diagnozowania problemu.

 Zainstaluj ponownie sterownik urządzenia ręcznie

 Z menu Start wyszukaj menedżera urządzeń i wybierz Menedżer urządzeń z wyników.

 Kliknij prawym przyciskiem myszy urządzenie na liście.

 Wybierz Uninstall z menu, które się pojawi.

 Po odinstalowaniu urządzenia wybierz Akcja na pasku menu.

 Wybierz opcję Skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu, aby ponownie zainstalować sterownik.

 Uwaga Możesz zostać poproszony o podanie ścieżki sterownika.  Jeśli zostaniesz poproszony o sterownik i go nie masz, możesz spróbować pobrać najnowszy sterownik ze strony internetowej dostawcy sprzętu.

W sumie nie dziwię się temu chińskiemu Microsoftowi że radzili ci wymienić dysk twardy (jak dobrze czytam po angielsku), bo na nim były sterowniki które się popsuły :/ 

komentarz 23 kwietnia 2019 przez ADNS Nowicjusz (120 p.)
Ale ten kod błędu pojawia się przy karcie graficznej, nie przy dysku i to raczej nie wina sterowników, bo karta powinna się uruchomić bez żadnych sterowników, przynajmniej powinienem wejść do biosu, a teraz sygnału na monitorze nie ma w ogóle.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 24 kwietnia 2019 przez PolYGlok Pasjonat (19,450 p.)
Według mnie przejściówka/kabel. Spróbuj reset biosu. Sprawdź czy ramy sa wpięte do końca.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 211 wizyt
pytanie zadane 9 listopada 2019 w Sprzęt komputerowy przez Dolyn3k Nowicjusz (140 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 359 wizyt
pytanie zadane 14 lutego 2019 w Sprzęt komputerowy przez xTMx3 Obywatel (1,560 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 153 wizyt

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...