• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Praca Programisty

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
332 wizyt
pytanie zadane 18 kwietnia 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Rosool Użytkownik (660 p.)

Witam was serdecznie mam kilka pytań!!

  1.  Jak się uczyć programowania? Skończyłem książkę Stephana Praty- "Szkoła Programowania" wydanie VI.Z moimi umiejętnościami programowałem w Qt szło mi nawet dobrze do momentu aż nie wiedziałem co dalej mam pisać? Pomysły się skończyły na programy i nie wiedziałem jak mam dalej się uczyć.Następnie te same programy co napisalem w Qt przepisywałem na C# Windows Form bo chciałem sie nauczyć C# ,aby móc programować w Unity.Programowałem w Unity proste gry 3D oraz 2D ,ale gdy obejrzałem wszystkie poradniki po Polsku gdy chciałem zrobić coś kompletnie innego nie umiałem tego zrobić.Stwierdziłem ,że to nie dla mnie.Teraz chcem nauczyć się WPF ,ale nie wiem jak tego się kompletnie uczyć nie ma poradników po Polsku a mój angielski jest kiepski że poradników bym nie zrozumiał. Więc moje pytanie brzmi jak mam sie uczyc?i z czego mam sie uczyc WPF? Co mam pisać? 
  2. Jak wygląda praca programisty?Przychodzi do pracy i w kółko klepie kod pod aplikacje? 
  3. Mogłbym prosic o linki do kursow po Polsku ,bo może jeszcze jakiś nie odkryłem lub informacje nauki programowania
komentarz 18 kwietnia 2019 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

* po polsku
(z małej litery)

komentarz 19 kwietnia 2019 przez Rosool Użytkownik (660 p.)
jak już to małą,a nie z małej

Wiem to,lecz bedę pisał wielką
komentarz 19 kwietnia 2019 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Wiem to,lecz bedę pisał wielką

Trochę dziwna i niezrozumiała decyzja. Jeśli chcesz coś podkreślić w ten sposób pisząc z dużej litery, to jest to niepoprawne tak czy tak, bo jest to przymiotnik relacyjny. Wtedy albo napisz "PO POLSKU", albo pogrub -> "po polsku"... Jeśli tak chcesz pisać, tylko dlatego, że po angielsku pisze się przymiotniki relacyjne danego kraju z dużej litery, a słyszałem takie tłumaczenia, to kolejna rzecz dla mnie niezrozumiała, bo język polski to język polski, a nie język angielski i nie podążaj tą dziwną modą.

Ogólnie pisz jak uważasz. Nie zrobiłem tej uwagi specjalnie, tylko po to, żeby ktoś potem następnym razem np. tak nie napisał w swoim CV itp.

jak już to małą,a nie z małej

Dzięki, każdy się czegoś uczy...

komentarz 20 kwietnia 2019 przez Rosool Użytkownik (660 p.)
Okej rozumiem nie mam żalu ani pretensji :P

pisze tak z szacunku do państwa wiem,że dziwna decyzja,ale każdy ma swoje jakieś zboczenia :P

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 18 kwietnia 2019 przez Szejk Obywatel (1,510 p.)
1. Tworzenie nowych projektów najlepiej uczy programować. Sposób na naukę z yt ,bo też się tak uczyłem/ucze. Nie twórz identycznych projektów jak w danej książce czy tutorial-u na yt. Modyfikacje i rozwiązanie problemów konkretnych pod twój projekt będzie cię rozwijać. Masz racje poziom polskich poradników do unity ma niski poziom. Za moich czasów też tak było nie wiem jak jest teraz. Sądząc po twojej wypowiedzi jest tak dalej. Sposób ucz się korzystać z dokumentacji unity, to ci się przyda, nawet w innej technologii. Nauka czytania i stosowania przykładów z dokumentacji.

2. Mój dzień z pracy. Przychodzę do projektu który ma już 7 lat. Krótka wymiana zdań co się udało, co nie, co trzeba dodać, co się klientowi nie podoba, itp. ogarniam 3h to co ktoś napisał 2 lata temu. Przerwa. Następnie pisze testy metody, którą mam zrobić "2h". Później pisze samą metodę "1h". i znów testy "1h". tak w skrócie xD robię jako fullstack Spring-Angular, wiec nie raz jest przyjemnie, a nie raz cały dzień czytam to co ktoś spierdzielił kilka lat temu. Projekt ma ogólnie z kilka tysięcy klas wiec schodzi nad wszystkim. Ale na początku większość czasu spędzisz nad rozwiązaniem problemów szukaniem rozwiązania niż czystym programowaniu. Wiec zaprzyjaźnij się ze stroną stackoverflow.

3. Ucz się angielskiego. Ja w gimnazjum, technikum uczyłem się go mało. Na studiach musiałem płacić za korepetycje i szkoły językowe. Dalej się uczę firma płaci mi za naukę języka, ale to już hobby oraz techniczne pojęcia. Ale niestety, angielski w tym zawodzie to podstawa. Obecnie idziesz na rozmowę o prace, szybka wymiana zdań i HR-owiec mówi czy możemy przejść na język angielski. Niestety tak już jest. Czasami jak brakuje mi słówka lub czegoś nie rozumiem polecam rozszerzenie do chroma ImTranslator zaznaczasz szybko tekst i wybierasz którym programem ma ci go przetłumaczyć. tylko nie zapomnij w nim wyłączyć skrótów klawiszowych.

PS Trochę się rozpisałem. Nigdy nie byłem polonistą ale mam nadzieje ze ci się to przyda. Pozdrawiam. Programuje java typescript wiec nie pomogę z linkami.
komentarz 18 kwietnia 2019 przez Rosool Użytkownik (660 p.)
dziekuje za pomoc ja chodze do podstawowki jestem w 8 klasie i niestety ucze sie niemieckiego to byl najgorszy błąd.

Jeszcze raz wielkie dzieki za pomoc

Pozdrawiam
0 głosów
odpowiedź 18 kwietnia 2019 przez Ilmefy Obywatel (1,950 p.)
Mogę się jedynie odnieść do podpunktu 1.

Jeśli chodzi o naukę WPF to, gdy zaczynałem naukę to nie było poradników wartych uwagi( Było to może z 2 miesiące temu, więc wątpie, aby się coś zmieniło.). Niestety jeśli chcesz uczyć się programowania to prawda jest taka, że i tak będziesz się musiał nauczyć języka angielskiego i właśnie szukać rozwiązań konkretnych problemów na forach anglojęzycznych (stackoverflow itd.) dzięki czemu wszystkiego się nauczysz. Ja przynajmniej właśnie tak robiłem i myślę, że jest to chyba najszybszy sposób do nauki WPF. Jeśli jednak miałbyś jakieś pytania to możesz pytać na priv.
0 głosów
odpowiedź 18 kwietnia 2019 przez Kondzio Mądrala (5,230 p.)
Uprościłeś trochę punkt 2 ale chcąc nie chcąc taka praca. Magazynier w kółko nosi kartony a programista w kółko programuje. Zależy czy idziesz do nowego projektu, czy do starego. W przypadku nowego projektu dostajecie analizę projektu z wytycznymi, próbujecie wyczuć o co w ogóle chodzi i dla kogo dana aplikacja jest. Potem jakiś prototyp graficzny, dostosowanie styli i sukcesywne rozbudowywanie aplikacji. Zależy od firmy, ale u mnie było sporo debatowania przez pierwszy tydzień co i jak i po co. Potem i tak projekt ulega zmianom, dostosowaniom do elastycznych wymagań itp :P

Co do starego projektu, to w zależności od jego wielkości wdrażasz się tydzień, dwa, dostajesz pomniejsze zadania/kodujesz przy kimś/przypatrujesz się pracy. Potem po prostu dostajesz zadania na zmiany/nowe funkcjonalności/poprawki błędów (czyli masa debuggowania, pytania, szukania).

Oczywiście to tylko moje krótkie doświadczenie, myślę, że koledzy z forum powiedzą więcej.
komentarz 18 kwietnia 2019 przez Rosool Użytkownik (660 p.)
okej dzieki wielki ,a uproscilem ,poniewaz pierwszy podpunkt najbardziej mnie interesuje i zeby ktos duzo nie czytal :P

Pozdrawiam

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 829 wizyt
+2 głosów
6 odpowiedzi 13,641 wizyt
+2 głosów
7 odpowiedzi 695 wizyt
pytanie zadane 31 lipca 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez niezalogowany

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...