• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak ruszyć się z miejsca - rozwój i praca.

Object Storage Arubacloud
+1 głos
383 wizyt
pytanie zadane 17 kwietnia 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez MMriuz Nowicjusz (160 p.)
Witam, chciałbym wiedzieć wprost co mogę zrobić aby mój rozwój jako programista szedł dalej, ponieważ czuje i wiem że utknełem w miejscu, złym miejscu, zacznę od tego co posiadam.

Skończyłem technikum informatyczne, zdałem mature podstawową bez rozszerzeń. 3 lata pisze codziennie kod:

- Głównie JS, uwielbiam go, piszę mini gierki w Phaser.js, drobne strony i wciąż gry mmo z użyciem Node.js (MongoDB i express) oraz obecnie tworze serwis w oparciu o PHP/ mySQL chociaż szczerze nie lubie tego języka, to jednak jest tańszy w utrzymaniu.

Całą wiedzę zdobyłem szukając informacji w internecie, ucząc się na błędach w kodzie i debugowaniu.

Jeśli chodzi o papiery posiadam kilka certyfikatów, ale są to jakieś drobne randomowe, ECDL, essentiale językow itp.

Nie posiadam GitHuba a w internecie uzywam losowych nazw, mój kod jest mało estetyczny i nie zawsze poprawny ponieważ nikt nigdy go nie sprawdza i nie mówi mi co jest źle, sam się o tym dowiaduje z czasem, po czym projekty napisane w oparciu o stary kod kasuje, więc nie mam w zasadzie portfolio.

Praktyki miałem jako serwisant IT, błoga praca i łatwa, aż ciężko uwierzyć że 10 osób dziennie płaciło blisko 500zł za format dysku.

Obecnie bez portfolio, z samouwyuczonym kodem na poziome według mnie przyzwoitym (ciężko to ocenić). żadnego doświadczenia jako programista, mieszkam na wsi. I co najważniejsze, za miesiąc przeprowadzka do Gdańska, chciałem tam znaleźć prace jako junior, ale widzę że nie będzie łatwo ze względu na wymagania jakimi są studia, na jakie nie mam pieniędzy (~400zł przychodu per miech).

Dla mnie jest to sytuacja prawie bez wyjscia, co mogę zrobić aby zacząć zarabiać nawet jako junior 2-3k na miech, cokolwiek byleby w swoim zawodzie? Mam obecnie miesiąc na podjęcie chyba najważniejszych decyzji i to co będzie tu napisane wezmę do mocno do siebie.

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 17 kwietnia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
wybrane 17 kwietnia 2019 przez MMriuz
 
Najlepsza
studia nie są kompletnie do niczego potrzebne, ja jestem żywym tego przykladem. Nie konczylem informatyki ale nigdy nawet nie odczulem w pracy aby to był dla kogoś problem.

Skoro mowisz ze od trzech lat piszesz w js to wg mnie powinienes mieć chociaz kilka projektów do pokazania. Najlepiej po prostu zaznaczyć, że chętnie wykonasz jakieś zadanko testowe aby pokazać co umiesz.Najczęściej jest to po prostu skonsumowanie jakiegos API i pokazanie w sumie podstaw, jakieś Promise, obsługa błędów, może jakies drobne rzeczy z rxjs itp. Nikt raczej nie bedzie wymagał od juniora cudów.

Przydałoby sie też umieć robić choćby proste unit testy.
+2 głosów
odpowiedź 17 kwietnia 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Jeśli nie masz Githuba, to go załóż jak najszybciej. Ogarnij gita i wrzucaj to co masz. Możesz prosić o code review tutaj (przygotuj się jednak, code review == roast my code), mamy kilku dobrych JSowców na forum. Podobnie na grupach facebookowych, na 100% są grupy JSowców/Node'owców. Nawet jeśli kod nie zawsze będzie w najnowszych standardach, to wrzucając jego kolejne wersje, poprawki po code review, pokażesz ewentualnemu pracodawcy, że uczysz się i usprawniasz swój kod. Powodzenia w zawodzie ;)
+1 głos
odpowiedź 17 kwietnia 2019 przez Mateo13 Bywalec (2,360 p.)
Będąc programistą nie musisz mieć wykształcenia wyższego, ogólnie studia nie są wyznacznikiem tutaj. To czego potrzebujesz to portfolia i doświadczenia komercyjnego, jak nie od stałego pracodawcy to na freelance albo własnej aplikacji internetowej.
0 głosów
odpowiedź 17 kwietnia 2019 przez Kondzio Mądrala (5,230 p.)
Gdańsk to bardzo fajne miasto z możliwościami jeśli chodzi o programowanie, wiele razy zetknąłem się z ofertami w tym mieście. Ale żeby cokolwiek ruszyć to bez komercyjnego doświadczenia musisz mieć githuba i 2-3 porządne projekty. Dodatkowo pobawisz się z gitem co jest bardzo ważną umiejętnością, wszędzie wymaganą.

Powodzonka

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 156 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 100 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 355 wizyt
pytanie zadane 15 listopada 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Paczuncha Nowicjusz (220 p.)

92,568 zapytań

141,420 odpowiedzi

319,617 komentarzy

61,953 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...