• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pierwszy język - dylematy

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
248 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Nieprofesjonalny Użytkownik (890 p.)
Cześć, zastanawiam się nad językiem programowania. Zacząłem się uczyć c++ u na kanale Pasja Informatyki, ale na razie zatrzymałem się na odcinku o zapisie i odczycie. Spotkałem się z opiniami, że aktualnie nie jest to najlepszy kurs na początek, ponieważ od 2013 roku trochę się pozmieniało. Nie mam na razie jasno określonego kierunku rozwoju, dopiero będę szedł do technikum informatycznego. Przechodząc do sedna, jaki język programowania wybrać na początek, aby się w tym kierunku ogólnie rozwinąć. Zastanawiałem się nad Pythonem, Java lub kontynuowaniem c++, ale może być coś innego oczywiście, zamierzam kupić podręcznik do języka w który  będę się uczył. Co powinienem wybrać?

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2019 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)
Wszystko zależy od tego co chciałbyś robić.

Jeżeli chciałbyś pisać gry no to powinieneś się uczyć C++/C#.

Jeżeli chciałbyś robić strony internetowe no to na początek HTML/CSS/JS/PHP.

Jeżeli chciałbyś pisać jakieś skrypty automatyzujące jakąś czynność (np. boty do gier) lub jakiejś narzędzia hakerskie to powinieneś zacząć z Python'em i później douczyć się C i ASM'a.

Jeżeli chciałbyś pisać aplikacje na android'a no to wtedy Java.
komentarz 15 kwietnia 2019 przez Nieprofesjonalny Użytkownik (890 p.)
Cześć, głównym problemem jest to że na narazie nie do końca wiem co chce robić, bardzo zainteresowało mnie programowanie, wczesniej interesowałem się bardziej grafika. Czy c++ można nazwać najbardziej uniwersalnym z tych języków. Tzn czy po jego opanowaniu będzie mi łatwo przesiąść się na jakiś inny
komentarz 15 kwietnia 2019 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)
Po opanowaniu C++'a będzie ci się łatwo przesiąść na inny *statycznie typowany język np. Java lub C#.

*Statycznie typowany język oznacza, że zmienne mają określony typ.
komentarz 15 kwietnia 2019 przez mrspock1 Mądrala (6,420 p.)
Jedynym powodem dla którego jezyk C jest używany jest to, że zrobiła się moda na niego tak jak na dżinsy. Przez 30 lat listingi we wszystkich książkach o algorytmach były w języku Pascal. Potem, nagle bez żadnego powodu, kolejne wydania tych książek pisały dokładnie to samo już tylko w języku C. Jak dalej tyle Ukraińców będzie zatrudnianych w Polsce, to książki będą wydawane po ukraińsku, a jak nas zaleje Islam to wszystko będzie tylko po arabsku.

Będzie ci trudno czytać listingi w języku C i je rozumieć. Dla początkującego lepiej uczyć się w języku Pascal. Książki do niego są wydane wcześniej. Dostaniesz w bibliotece albo ściągniesz książkę Wirtha "algorytmy+struktury danych=programy". Czytaj listingi i staraj się prześledzić jak program się wykonuje, bez użycia komputera.
2
komentarz 15 kwietnia 2019 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 15 kwietnia 2019 przez jpacanowski

Jedynym powodem dla którego jezyk C jest używany jest to, że zrobiła się moda na niego tak jak na dżinsy.

Nie prawda. Wiele systemów operacyjnych jest pisanych w języku C, m.in. Linux, oraz większość oprogramowania typu Open Source. Tak jest po dziś dzień i nie ma to nic związanego z modą.

Raczej powiedziałbym, że robi się moda na Pascala, bo jest to jeden z kilku języków polecanych w systemach oraz aplikacjach safety-critical - ze względu na silne typowanie czy brak automatycznego zarządzania pamięcią i Python czy JS się w tym wypadku do tego w ogóle nie nadają. https://www.youtube.com/watch?v=opEU206RnUY

0 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2019 przez Arkadiusz Fajdek Dyskutant (9,450 p.)
0 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2019 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Wiesz ja ci mogę powiedzieć że jeśli już coś robiłeś w C++ to myślę że powinieneś kontynuować naukę tego języka. Najlepiej wymyśl sobie jakiś projekt i zacznij go robić. Kolejna sprawa to fakt że jeśli idziesz do technikum to tam na 100 procent będzie C++. Do nauki polecam książkę np. „Szkoła programowania C++ S.Prata”
komentarz 15 kwietnia 2019 przez Nieprofesjonalny Użytkownik (890 p.)
Okej, właśnie zastanawiałem się nad tą książką, trochę przeraża mnie fakt że ma 1200 stron. Ile zajmuje jej przerobienie? Po drugie, jaki będzie mój poziom wiedzy po jej przerobieniu, na jaki poziom będę mógł się określać?
komentarz 15 kwietnia 2019 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Nie patrz na to w przedziale ile mi to zajmie. Każdy uczy się w innym tempie. Nie patrz na ilość ale na jakość. Powoli i dokładnie ze zrozumieniem musisz analizować i przepisywać każdy z przykładów. Po przerobieniu takiej książki będziesz miał wiedze na poziomie niedalekim Juniorowi.

Podobne pytania

+2 głosów
3 odpowiedzi 558 wizyt
+2 głosów
3 odpowiedzi 893 wizyt

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...