• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Windows działa coraz wolniej i zawiesza się po ostatniej aktualizacji

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
146 wizyt
pytanie zadane 12 kwietnia 2019 w Systemy operacyjne, programy przez Człowiek Początkujący (350 p.)
zamknięte 12 kwietnia 2019 przez Człowiek
Witam.

Opiszę całą sytuację:

2 dni temu Windows pobrał nową aktualizację i zaplanował instalację na następne włączenie komputera. Następnego dnia, zaczął ją instalować, jednak utknął na 68%. Po kilku minutach komputer się zrestartował, wycofał zmiany i odłożył instalację. Dzisiaj po włączeniu komputera, instalacja utknęła na 36%. Zostawiłem komputer, jednak nadal nic. Wykonałem twardy reset (wiem że nie powinienem, ale się trochę zdenerwowałem, bo nie miałem czasu) i włączyłem ponownie. Znowu to samo. Zrezygnowany, odeszłem od komputera. Po  jakimś czasie zastałem ekran blokady logowania. Później ustaliłem że aktualizacja się zakończyła. Kłopot był taki, że gdy wcisnąłem spację, aby otworzyć wybór profili i pole do wpisywania hasła, komputer zawiesił się pokazując tylko tło blokady i nic więcej. Kursor myszy nadal się poruszał zgodnie z ruchem myszy. Nie byłem w stanie wykonać jakichkolwiek operacji, nawet alt+ctrl+del nie działał. Wciśnięcie przycisku zasilania wprowadziło komputer w uśpienie, jednak nie byłem w stanie z niego wyjść. Zrobiłem twardy reset. Po ponownym włączeniu znowu pojawił mi się ekran logowania, udało mi się wpisać hasło, jednak komputer tym razem utknął na napisie zapraszamy. Sytuacja dalej  potoczyła się jak opisane wyżej. Twardy reset. Po ponownym włączeniu i szybkim zalogowaniu, zaczął ładować się pulpit, ale zawiesił się i nie wczytał ikon. Kursor nadal opowiadał, alt+ctrl+del nie. Twardy reset (Po takiej ilości twardych resetów normalnie komputer podczas ładowania sam zaproponowałby sprawdzenie dysku, jednak nie zrobił tego). Przy czwartym włączeniu było najlepiej. Zalogowałem się, wczytał się pulpit, otworzyłem nawet przeglądarkę internetową, jednak z każdym momentem system coraz wolniej reagował na polecenia. Najpierw padł internet, mimo iż cały czas pokazywało że jest dostęp o niego. Później nie mogłem już otwierać aplikacji. Alt+ctrl+del nie działał, mysz reagowała. O dziwo udało mi się zamknąć internet normalnie. W tym momencie nie mogłem już nic zrobić, poza krążeniem kursorem po ekranie (jego szybkość była normalna). Uśpienie, brak możliwości wyjścia z niego, twardy reset. Po tym już nie odważyłem się otworzyć Windowsa, na szczęście mam także Ubuntu na tym samym komputerze, dzięki czemu mogę łatwiej pisać ten post i zauważyć, że tutaj szybkość jest normalna, nic się nie ścina jak na Windowsie.

 

Pierwszy raz spotykam się z takim zachowaniem Windowsa, nie wiem co robić (prosiłbym aby jednak powstrzymać się od komentarzy typu: "przestań używać Windowsa, przejdź na stałe na Linuxa". Mam własne powody dla których częściej używam i wolę Windowsa).

 

Myślę że rozsądne byłoby wejście w trybie awaryjnym i przywrócenie poprzedniej wersji Windowsa, ale nie jestem pewien jak to zrobić. Powinienem tak uczynić, czy może spróbować czegoś innego?

Z góry dziękuję za pomoc.
komentarz zamknięcia: Rozwiązano problem

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 12 kwietnia 2019 przez mrspock1 Mądrala (6,420 p.)
wybrane 12 kwietnia 2019 przez Człowiek
 
Najlepsza
Ja w takiej sytuacji robię przywrócenie poprzedniej wersji sprzed kilku dni. Jeśli z trybu awaryjnego to się nie uda, możesz to zrobić z pen drive na którym został nagrany wcześniej instalator windows. Instalator podaje dwie możliwości - instalacja z kasowaniem wszystkich zainstalowanych programów lub odzyskanie z wcześniejszej wersji. Zdarza się że nie da się odzyskać z wcześniejszej wersji, wtedy robię instalację od zera.

Naprawdę wiele ludzi narzeka na te aktualizacje windows 10 które są prawie codziennie, utrudniają prace i mogą doprowadzić do uszkodzenia systemu. Lepiej jest wyłączyć aktualizacje automatyczne: services.msc->windows update->zatrzymaj->wyłączony co nie zawsze pomaga bo on potrafi się sam włączyć. Być może istnieją lepsze sposoby na wyłączenie tego. Również antywirus potrafi bardzo zamulać, a przeglądarka internetowa zabiera sto razy więcej zasobów niż to było kilka lat temu.
komentarz 12 kwietnia 2019 przez Człowiek Początkujący (350 p.)
Zaraz spróbuje
komentarz 12 kwietnia 2019 przez Człowiek Początkujący (350 p.)
Dzięki za odp, przywrócenie poprzedniej wersji w trybie awaryjnym wystarczyło. Ja raczej nie mam problemu z aktualizacjami, a dokładniej ich częstotliwością, ponieważ zazwyczaj instalują się na tyle szybko, że nie jest to czasochłonne. Ale to już moje osobiste odczucie.
0 głosów
odpowiedź 12 kwietnia 2019 przez developer Użytkownik (860 p.)
Wygląda jak problem z Windowsem; napisz czy Ubuntu znajduje się na innym fizycznym dysku czy tylko na innej partycji (tego samego fizycznego dysku)?
komentarz 12 kwietnia 2019 przez Człowiek Początkujący (350 p.)
Znajduje się na innym dysku

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 390 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 365 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 157 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,077 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...