• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wybór komputera na studia programistyczne.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
577 wizyt
pytanie zadane 12 kwietnia 2019 w Sprzęt komputerowy przez Holdfast Nowicjusz (120 p.)
edycja 12 kwietnia 2019 przez criss
Witam, niedługo wybieram się na studia programistyczne i zastanawiam się nad wyborem komputera. Ważne aby sprzęt był lekki, mobilny i wydajny. Sprzęt ma mi służyć długi czas więc jestem w stanie wydać do 7000 zł. Zastanawiam się nad MacBookiem air z 2018 r. a także nad Huawei matebook x pro z procesorem i7. Który z nich będzie lepszy? Mam nadzieję, że mi pomożecie. Czekam także na inne propozycje. Z góry dziękuję za pomoc.

7 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 12 kwietnia 2019 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
Sprawdź Dell XPS13 - ja mam wersję 9350 i jest całkiem spoko, ale on już ma parę lat, najnowszy model to 9380
+1 głos
odpowiedź 12 kwietnia 2019 przez LinosiK Obywatel (1,920 p.)
Moim zdaniem, my jako forumowicze możemy pomóc Ci pod okiem parametrów oraz mogą się wypowiedzieć Ci którzy korzystali z MacBooka air z 2018 r. albo Huawei matebook. Nie korzystałem nigdy z Macbooka więc nie będę się na jego temat wypowiadał, na co dzień korzystam z Lenovo i nie narzekam. Posiadam Lenovo Z51 i jeśli chodzi o programowanie bądź surfowanie po sieci to daje radę.
+1 głos
odpowiedź 12 kwietnia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Ja Ci powiem ze swojego doświadczenia. Pracowałem na lapkach Lenovo i HP, głównie WebStorm/IntelliJ lub Visual Studio Code (rzadziej). Generalnie miałem okazję siedzieć na lepszych i gorszych lapkach ale gdy przesiadłem się jakiś czas temu na maca pro to już wiem, że z niego nie zejdę. Na macu mogę sobie odpalić nawet 3-4 instancje IntelliJ i mieć uruchomione lokalnie z 2-3 back-endy Springowe + front Angulara i wszystko śmiga idealnie... nawet watche na testy unitowe odpalają się w ciągu kilku sekund, rebuild apki też trwa dosłownie chwilę... zupełnie inna bajka niż na wielu innych lapkach czy PC.

Fakt, że na mac nie ma wiele aplikacji, ale powiem Ci, że zupełnie mi to nie przeszkadza. W gry w ogóle nie gram, lapek służy mi do pracy (webstorm, net), office nie używam, przesiadłem się całkowicie na google docs i nie widzę szczerze mówiąc żadnych argumentów nad powrotem do "tradycyjnych' lapków. Nie mówiąc też o baterii...Webstorm + IntelliJ + dezzer w tle + slack + przeglądarka do testów i spokojnie wytrzymuje 4-5h, a jak pracuję tylko z jedną instancją WS lub Intelli to dochodziłem nawet do 6h zanim zaczął sygnalizować niski poziom bateryjki... I przy tym co chwile lecą rebuildy apki, wiele procesów w tle (jakieś watche na testy itp.). Nie wiem czy inne lapki dadza Ci taki czas bateryjki... Czasami jest to plus jak np. chcesz popracować w ogrodzie na home office i nie chce Ci się ciągać kabelków, ale oczywiście jeśli ktoś zakłada pracę tylko biurkową przy ładowarce to w sumie może nie patrzeć na ten argument.
komentarz 12 kwietnia 2019 przez mrspock1 Mądrala (6,420 p.)
edycja 12 kwietnia 2019 przez mrspock1
Jak na uczelni mają 8 GB to jaki ci projekt każą robić z większa ilością pamięci skoro go nie będą w stanie sprawdzić? Rzadko się zdarza że taki projekt trzeba robić. Wykładowca musiał go sprawdzać na swoim komputerze. Projekt z 32 GB RAM zrobisz wynajmując za darmo na miesiąc serwer VPS amazon aws. Po miesiącu likwidujesz go i zakładasz na inny e-mail ponownie za darmo. Masz w kieszeni 4000 zł. Przy okazji okazało się że jest błąd w kompilatorze i program zawiesza się powyżej 13 GB pamięci na zmienne dynamiczne.

Poza tym możesz wysłać zapytanie do wszystkich prowadzących zajęcia, żeby podali ile RAM jest potrzebnych do wykonania ćwiczeń. Naprawdę nie ma sensu kupować coś niepotrzebnego i później sobie w brodę pluć, że straciłeś kasę.
komentarz 12 kwietnia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
szczerze to nie wypowiem się jak jest na uczelni bo nie studiowałem nic związanego z informatyką :)

Napisałem z własnego doświadczenia w pracy jako programista, gdzie głównie siedzę w projektach frontowych Angular i API w Springu.
komentarz 15 kwietnia 2019 przez fanpajny Obywatel (1,610 p.)

@Tomek Sochacki, Laptopy z nowymi Ryzenami są w stanie wytrzymać na bateri tyle samo albo jeszcze dłużej niż maki. Z resztą inne nowe laptopy z intelami też sobie radzą z tym nie najgorzej, aczkolwiek nadal im trochę brakuje do maków i ryzenów.

0 głosów
odpowiedź 12 kwietnia 2019 przez daniel89 Użytkownik (700 p.)
Za taką kasę to na pewno będzie dobry laptop jaki byś nie wybrał. Ważne by miał 16-32 GB Ramu, tą i7 najnowszej generacji , dysk szybki SSD pojemność na pewno z 1 TB byu się przydała . Ekran 15,6 cala FullHD IPS w zupełności wystarczy, jak ma być lekki i mobilny. Teraz czy Huawei czy Macbook to jest zależne już od tego który sytem preferujesz który Ci lepiej podchodzi czy Apple czy Windows . Tego za Ciebie nikt nie zdecyduje.
komentarz 12 kwietnia 2019 przez mrspock1 Mądrala (6,420 p.)
Do programowania używam i3 za 2000 zł i nie mam problemów. Lepiej poczekać dwa lata to kupisz w razie potrzeby i7 za 2000 zł i będziesz miał dwa komputery w sumie taniej niż teraz jeden. Nie wymagają do ćwiczeń więcej RAM niż 8MB bo na uczelni nie ma lepszych komputerów.
komentarz 12 kwietnia 2019 przez daniel89 Użytkownik (700 p.)
Jasne że można czekać i kupować za 2000zł coś co się popsuje po 2 latach . Nie wymagają to nie znaczy że ktoś nie wymaga jakości dając tyle kasy chce mieć jak napisał na dużo dłużej niż na same studia. Studia też z reguły trwają dłużej jak 2 lata ..
0 głosów
odpowiedź 12 kwietnia 2019 przez niezalogowany
Ja proponuję poczekać z tymi zakupami, bo jeszcze nie wiadomo, czy maturę będziesz miał możliwość napisać, a co dopiero na studia się wybrać ;)
komentarz 12 kwietnia 2019 przez mrspock1 Mądrala (6,420 p.)
No, trudno oceniać jakie autor pierwszej wypowiedzi ma umiejętności. Może zarówno być świetny jak i przeciętny. Dosyć często zdarza się że ludzie którzy mają pieniądze wydają je na niepotrzebne rzeczy. Potem wmawiają sobie jacy to są szczęśliwi bo mają takie cacko. Dopiero po kilku latach przychodzi refleksja że to był głupi zakup. Należy koncentrować się na umiejętnościach jakie mamy a nie otaczać się przedmiotami.
komentarz 12 kwietnia 2019 przez niezalogowany
edycja 12 kwietnia 2019
Eeee, ja tylko strajk nauczycieli miałem na myśli, koło wafla mi lata co i za ile on sobie kupuje i jak bardzo mu to niepotrzebne.
0 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2019 przez Stever Nałogowiec (25,720 p.)

1) Kwota przeznaczona na zakup:

2) Rozmiar matrycy (+ewentualnie wymagana rozdzielczość):

3) Główne zastosowanie (np. gry, inne multimedia, praca biurowa, konkretny program itp.)

4) Wymagania specjalne (np. matowa matryca.):

5) Osobiste preferencje:

6) System operacyjny (laptop z systemem bądź bez niego)

0 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2019 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Jeśli chodzi o Matebook to poczekaj chwilkę aż wejdzie na rynek model x pro 2019. Wtedy to będziesz mógł zdecydować czy chcesz kupić poprawiony model czy może znacznie tańszy model z 2018 roku. Ten z 2019 ma poprawione chłodzenie i ma wydajniejsza karte graficzną bo Nvidie MX250 a nie MX150.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 370 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 252 wizyt
pytanie zadane 16 sierpnia 2022 w Offtop przez davidct Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 248 wizyt
pytanie zadane 26 maja 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Hardwell Dyskutant (8,980 p.)

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...