• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Portale dla freelancerów

VPS Starter Arubacloud
+4 głosów
1,671 wizyt
pytanie zadane 9 kwietnia 2019 w Nasze poradniki przez Aleksander Kowalski Obywatel (1,510 p.)

Witam chciałem dziś podzielić  się wiedzą z osobami które chcą dorobić bo są aktualnie studentami ,osoby które chcą poszerzyć swoje portfolio czy osoby które chcą na poważnie wejść do tego świata.Z każdych portalów które tu podam osobiście korzystałem.

Link: Częstotliwość dodawania zleceń: Czy polecam?
Oferia Koło 5 i więcej codzienne Po części tak
Freelancer Od 5 i więcej codzienne Nie
Freelanceria od 2 do 8 codzienne Tak
Useme Koło 4 codzienne Tak

Z każdych tych portali korzystałem koło roku dość intensywnie i wyrobiłem przez ten czas sobie o nich pewne zdanie.Wszystkie tu wymieniona portale posiadają zlecenia od polskich zleceniodawców i nie tylko.

Zacznijmy może od portalu oferia .Na start portal jest dość dobry aby zacząć ale szybko przekonacie się ze każde zlecenie posiada pod sobą ludzi którzy sprzedają się za pół darmo.Najlepiej traktować ten portal tak że zlecenie które wykonasz dodasz do portfolio i dostaniesz parę zł.Ale nie polecam traktować tego portalu w celu czysto zarobkowego bo konkurencja jest za duża aby się wybić.Od czasu do czasu dostaniesz jakieś tam zlecenie dobre i to wszystko.(Za większa ilość zgłoszeń trzeba zapłacić dość sporo)

Hmm na temat portalu Freelancer można się wypowiedzieć krótko nigdy nie wygrasz z hindusami.Skupmy się na polskich zleceniach tam bo głównie je wykonywałem.Od polskich zleceniodawców codzienie są po pare zlecen. Osoby które wystawiają zlecenia są mniej toksyczni i nie są tak Januszami jak na oferi. Trafiałem tam na zdecydowane osoby i wiedzące co chcą.(Nie które opcje są płatne na tym portalu)

Portale Freelanceria i Useme są dość dobre ponieważ całe portale masz za darmo (po cześci za darmo na useme).Zlecenia pojawiają się dość często i głównie z polski. Useme pobiera swoją prowizje od każdego zlecenia bo ten portal polega na tym ze jest twoim pracodawcą.Od każdego zlecenia jest ciągnięta zaliczka podatku i prowizja dla portalu.Na koniec roku wysyłają ci pit z którego musisz się rozliczyć z US.Dobry portal jak na start dla chcący zarabiać "legalne" pieniądze.

Na każdym portalu są kretacze,pośredniczy lub janusze biznesu które sprzedają bajke o milionach za zlecenie a koniec końców "Panie za takie dzieło to tylko polowe kwoty zapłace".

Moim celem pisania tego postu było ułatwić start osobą które chcą zacząć przygodę z zleceniami online.

Poniżej znajduje się zestawienie kolejnych portali z których nie korzystałem osobiście ale wiem ze nadal istnieją.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2019 przez marcin99b Szeryf (82,260 p.)
A teraz kluczowe pytania

Jakie zlecenia robiłeś? jaki poziom zaawansowania, jaki typ zleceń (np budowanie projektów od zera, drobne poprawki, konkretne moduły)

W jakich technologiach pracowałeś?

Na pewno jest różnica między mini poprawkami przy blogu na wordpressie, a długoterminową współpracą z budowaniem poważnej aplikacji

Warto zauważyć też, że nie znamy twojego poziomu i pewnie osoby chcące płacić połowe, to w pewnej części osoby, które za tą stawkę chciały lepszych wyników
Miałem kontakt z kilkoma freelancerami, niektórzy rzeczywiście solidnie podchodzili do tematu, ale niektórzy mimo przykładowo 4 lat doświadczenia "komercyjnego", mieli tak na prawdę wiedzę i umiejętności jak przeciętna osoba po miesiącu nauki - coś tam kojarzyli, wiedzieli jak zrobić żeby ostatecznie działało... ale wszystko było zrobione beznadziejnie, w sposób przestarzały, ewentualny dalszy rozwój takiego projektu był prawie że niemożliwy (szybciej zrobić od zera niż poprawiać)
komentarz 9 kwietnia 2019 przez Aleksander Kowalski Obywatel (1,510 p.)
C# (aplikacje bazodanowe,drobne poprawki )

HTML/CSS/JS/PHP (od wizytówek po portale)

C++ (projekty zaliczeniowe)

Projekty sieci (tylko jako projekt zaliczeniowy)

Access (głównie edycja baz danych i dodawanie nowych funkcjonalności )

Poziom zaawansowania oceniam tak na średni bo głównie robiłem projekty zaliczeniowe dla uczniów czy studentów rzadko robiłem dla jakiś firm bo najczęściej wymagają faktury ale też mi się trafiały zlecenia od firm ale głównie po "znajomości".
komentarz 9 kwietnia 2019 przez marcin99b Szeryf (82,260 p.)

głównie robiłem projekty zaliczeniowe dla uczniów czy studentów rzadko robiłem dla jakiś firm

Czyli może to stąd akurat taka opinia 

Kilka razy studenci próbowali mi zlecać projekty na zaliczenie i... no oni często po prostu nie mają wystarczająco pieniędzy, najbardziej chcą zaoszczędzić
Często po wliczeniu czasu który trzeba poświęcić na dowiadywanie się co to za projekt i co dokładnie trzeba zrobic... wychodzi podobna kwota do tej, jaką chcą zapłacić za całość

Ale to akurat moje doświadczenia 

Ja takie zlecenia traktuje jako dobrą zabawę z dodatkiem kasiorki. Dzięki takim zleceniom bardzo dużo się nauczyłem,na pewno więcej niż w technikum.Ale też przez ten okres który wykonywałem zlecenia i jak  bym miał podliczyć ile zarobiłem a ile włożyłem czasu na wykonanie to bym wyszedł dobrze na plus.Zdarzało mi się także wykonywać zlecenia za darmo bo chciałem nauczyć się pewnej technologi/języka czy umocnić moje umiejętności.Czasem warto wykonać coś za darmo a nauczyć sie w praktyce czy konkretnym wymaganiom sprostamy w danym czasie itd  Każdy kij ma dwa końce można tak podsumować to.
0 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
osobiście nie korzystałem z takich portali ale od wielu osob z którymi pracuję słyszałem, że są tam głównie w 99% tylko mikro zlecenia z budzetami rzędu max kilku stówek także chyba nie są to takie super portale. Ale jak pisałem, sam nie korzystalem wiec to tylko opinia ze słyszenia.
To prawda ale czasem trafi się coś wartego uwagi.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 165 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 2,224 wizyt
pytanie zadane 27 marca 2017 w Offtop przez Boshi VIP (100,240 p.)
+2 głosów
0 odpowiedzi 210 wizyt

92,774 zapytań

141,698 odpowiedzi

320,532 komentarzy

62,108 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...