• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Program wyboru części samochodowych PHP AJAX MYSQL

Object Storage Arubacloud
0 głosów
271 wizyt
pytanie zadane 1 kwietnia 2019 w PHP przez kamil21 Nowicjusz (180 p.)
zmienione kategorie 1 kwietnia 2019 przez Arkadiusz Waluk

Dzień dobry wszystkim. Na wstępie zaznaczam że jestem tu nowy, nie zajmuję się wcale programowaniem i tego nie umiem ale niestety muszę stworzyć coś a'la otomoto do wyboru części samochodowych. Problem w tym że muszę mieć kilka zależnych od siebie list rozwijanych tak żeby po wybraniu marki na pierwszej mogło się dopiero wybrać pasujący do tej marki model itd. Mam stworzone w bazie narazie 2 tabele, 1 marki  zawierającą pola "idMarki" oraz "nazwa" i 2 modele gdzie znajdują się kolumny "idModelu","idMarki(klucz obcy) oraz nazwa_modelu. Do tej pory udało mi się zrobić kod php który pokazuje listę rozwijaną z markami, teraz potrzebuję aby po wybraniu marki na drugiej liście pojawiały się modele pobrane z drugiej tabeli dopasowane do wybranej marki,domyślam się że miało by to być dopasowane po kluczu obcym jednak za nic nie mogę sobie z tym poradzić, z tego co wyczytałem przez ostatnie kilka dni walki z tym trzeba użyć AJAX JavaScript żeby to jakoś po ludzku działało jednak nie mam o tym zielonego pojęcia. Byłbym bardzo wdzięczny jeśli ktoś mógłby mi pomóc. Moj kod index php wygląda na ten moment tak: 

<?php

	session_start();
	
	if((isset($_SESSION['zalogowany']))&&($_SESSION['zalogowany']==true))
	{
		header('Location:konto.php');
		exit();
	}

?>
<!DOCTYPE HTML>
<html lang="pl">
<head>
	<meta charset="utf-8" />
	<meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="IE=edge,chrome=1"/>
	<title>Strona domowa </title>
</head>

<body>
	<h1>Witaj w konfiguratorze tuningowym Twojego samochodu</h1>
	<a href="rejestracja.php">Rejestracja - zaloz darmowe konto!</a>
	<br /><br />
	<form action="zaloguj.php" method="post">
		
		Login:<br /><input type="text" name="login" /> <br />
		Haslo:<br /><input type="password" name="haslo" /> <br /><br />
		<input type="submit" value="Zaloguj sie"/>
		
	</form>
	
	<h2>Wybierz markÄ™ pojazdu</h2>
	


<?php
	 
	require_once"connect.php";
	
	
	$polaczenie = @new mysqli($host,$db_user,$db_password,$db_name);
		
	
		
		
		$rezultat = @$polaczenie->query(
		sprintf("SELECT * FROM marki "));
		
		
		
		echo '<select name="nazwa">'."<br>";
		echo '<option value="">Wybierz Marke</option>';
		while($option = mysqli_fetch_assoc($rezultat))
		{
			
			echo '<option value="'.$option['idMarki'].'">'.$option['nazwa'].'</option>';
			
		}
		echo '</select>'."<br>"; 
		//echo '</form>';
	
	
	$nazwa = $option['nazwa'];
	
	

?>
	<input type="submit" value="Pokaz pasujace czesci"/>
	
	<h3>kontakt
	nazwa firmy
	adres
	telefon
	e-mail</h3>
	


<?php
	if(isset($_SESSION['blad']))
	echo$_SESSION['blad'];
?>
</body>
</html>

 

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 1 kwietnia 2019 przez olekjs Gaduła (4,540 p.)

Poniższy kod po naniesieniu zmian przez Ciebie może Ci pomóc.

SELECT nazwa_modelu FROM (tabela z modelami) WHERE idMarki = (id marki z selecta)

Nie chcę się czepiać, ale jeśli nie umiesz programować, a ponadto nie lubisz tego, to nie lepiej oddelegować te zadanie komuś kto umie i lubi?

komentarz 1 kwietnia 2019 przez kamil21 Nowicjusz (180 p.)
edycja 1 kwietnia 2019 przez kamil21

Tyle wiem ale nie wiem jak wsadzić w to pole(id marki z selecta) wartość wybraną z listy rozwijanej najlepiej bez odświeżania strony . Muszę to zrobić na studia, tylko dlatego nikomu tego nie zlecam, chcę wiedzieć chociaż mniej więcej co i jak działa wink próbowałem nawet czegoś takiego żeby sobie wyświetlić wybrany model przez echo "$nazwa" ; ale nic nie pokazywało a echo "$option['nazwa' ] ; pokazało tylko błąd

komentarz 1 kwietnia 2019 przez olekjs Gaduła (4,540 p.)
W takim razie zrób formularz, w którym będą dwa selecty, a potem połącz te dwa zapytania, które już ogarniasz i wyświetl wyniki.
komentarz 1 kwietnia 2019 przez kamil21 Nowicjusz (180 p.)
Nie bardzo rozumiem jakby to miało wyglądać, muszę to jakoś ładnie zrobić żeby to miało ręce i nogi bo potem żeby dopasować część do modelu będzie trzeba znać wartość pól z kilku list rozwijanych

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 236 wizyt
pytanie zadane 29 stycznia 2018 w C i C++ przez Nokata Początkujący (300 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 562 wizyt
pytanie zadane 20 lutego 2017 w JavaScript przez krystian904 Mądrala (6,820 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 1,679 wizyt

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...