• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zielony w SQL

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
643 wizyt
pytanie zadane 29 marca 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez tominho Nowicjusz (160 p.)
Witam, mam trochę ponad 30 lat i postanowiłem się przebranżowić,wiem trochę późno ale mam nadzieje ze coś z tego wyjdzie:) Moje wykształcenie i doświadczenie zawodowe są kompletnie nie związane z programowaniem. Dlatego szukam kogoś przechodzi/przeszedł podobną ścieżkę i mógłby udzielić mi kilku wskazówek. Przejrzałem kilka tutoriali na temat różnych języków programowania na youtube i najbardziej spodobał mi się SQL. Może, ktoś polecił by jakieś konkretne kursy,książki lub podzieliby się innymi przydatnymi informacjami?

Pozdrawiam

Tomek

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 29 marca 2019 przez marcin99b Szeryf (82,060 p.)
A myślałeś może do czego chciałbyś tego używać?

SQL w takich typowych aplikacjach jest zazwyczaj używany do wklepywania prostych rzeczy, których ORM nie potrafi
To jest coś co każdy programista powinien umieć w podstawie "w razie czego"

Ale za to ma super zastosowanie w przypadku data science i big data
Możesz poczytać o U-SQL => taki sql na sterydach stworzony z myślą o operacjach na ogromnych zbiorach danych
komentarz 30 marca 2019 przez tominho Nowicjusz (160 p.)
Nie wiem jeszcze do czego bo jeszcze bo jeszcze tydzień temu nie wiedziałem co to SQL a do dzisiaj nie wiedziałem co to ORM, dlatego na U-SQL chyba jeszcze dla mnie za wcześnie:) Na razie chcę opanować podstawy baz danych i języka SQL. Wiem ze nie będzie to łatwe, zajmie to dużo czasu, po drodze będę miał nie jeden kryzys ale mam nadzieje że uda mi się osiągnąć cel.
0 głosów
odpowiedź 29 marca 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

mam trochę ponad 30 lat i postanowiłem się przebranżowić

przechodziłem tą drogę :)

Moje wykształcenie i doświadczenie zawodowe są kompletnie nie związane z programowaniem. 

Moje również i jeszcze nigdy nikt mi nie powiedział, że jestem gorszym programistą bo nie kończyłem studiów inf. Ba, nawet wiele osób z którymi pracuję przyznaje, że studia inf. to byla strata czasu.

Przejrzałem kilka tutoriali na temat różnych języków programowania na youtube i najbardziej spodobał mi się SQL.

SQL to baza danych, owszem, można by tu dyskutować nad różnymi składniami itp. ale generlanie to musisz zdecydować, czy chcesz iść typowo w bazy danych i ich administrację itp. czy jednak w programowanie?

A jak w programowanie to powiedz czy bardziej front czy back-end to coś doradzimy.

komentarz 30 marca 2019 przez tominho Nowicjusz (160 p.)
Miło spotkać kogoś kto był kiedyś w tym miejscu, w którym teraz jestem ja:)

Faktycznie nie precyzyjnie wyraziłem się w pierwszym poście, oczywiście chodzi mi o bazy danych i SQL, oglądając na YouTube tutoriale Pana M.Zelenta to właśnie SQL "przemówił " do mnie najwyraźniej, to co było tam tłumaczone i przedstawione wydało mi się logiczne i zrozumiałe. Poczułem ze to może być to. Szkoda że Pan Zelent nie pociągnął tego tematu tam do końca bo naprawdę robił to świetnie. Jest tam jeszcze kilka innych tutoriali, za które teraz się zabiorę. Znalazłem też w internecie kilka kursów online za kilka dyszek. Co jeszcze było by dobre na start? Może jakaś książka do tego?
0 głosów
odpowiedź 29 marca 2019 przez multim Obywatel (1,830 p.)

Jeżeli przeszkodą nie jest angielski, to jest pełno stron z kursami o podstawach SQL.
Tutaj np. od razu z interaktywnymi ćwiczeniami: https://sqlbolt.com/

komentarz 30 marca 2019 przez tominho Nowicjusz (160 p.)
Nie jest przeszkodą, chodź na początku będzie chyba lepiej przerobić najpierw wszystkie materiały po polsku a dopiero potem po angielsku:)

Dziękuję za linka, wrzucę go sobie do zakładek.
komentarz 30 marca 2019 przez marcin99b Szeryf (82,060 p.)
Tak i nie

Wadą polskiego jest to, że mniej osób mówi po polsku, a co za tym idzie => mniej specjalistów
a co za tym idzie, mniej specjalistów którzy nagrywają kursy
a idąc dalej, mniej specjalistów którzy nagrywają kursy, które są dobre

Podczas gdy wśród osób anglojęzycznych tych osób jest dużo, bo nie tylko osoby z krajów anglojęzycznych znają dobrze angielski

W dużym skrócie chodzi o to, że chcąc znaleźć dobry kurs po angielsku, często wystarczy poszukać popularnych o danej tematyce
Chcąc znaleźć dobry po polsku, ale taki który nie jest przestarzały, a w dodatku zrobiony dobrze... no to już trzeba się dużo namęczyć

Co do poradników Zelenta o których wspomniałeś w innym komentarzu to są dobre na start, ale podstawowe i przestarzałe
Jeśli chodzi o nauke, to dużo się nie nauczysz poza absolutną podstawą
Jednak są dobrym wstępem, ponieważ nie zniechęcają do nauki, robią dobre pierwsze wrażenie na temat ogólnie IT
komentarz 30 marca 2019 przez tominho Nowicjusz (160 p.)
Oczywiście masz racje, zdaje sobie sprawę że jest więcej materiałów do nauki w języku angielskim i są one zapewne bardziej merytoryczne. Co do sposobów nauki są ludzie, którzy twierdzą że najlepszy jest skok na głęboką wodę, inni twierdzą że lepiej się czegoś nauczyć powoli etapami. Ja nalezę do tych drugich, wyznaję zasadę małych kroków. Tutoriale pana Zelenta fakt mają kilka lat ale na pierwszy rzut wydały mi się interesujące, owszem są tam podstawy ale od tego właśnie chciałem zacząć, przejże kolejne tutoriale, następnie  jakieś bardziej rozbudowane płatne kursy.a później te po angielsku. To mój plan na najbliższe dni.
komentarz 31 marca 2019 przez marcin99b Szeryf (82,060 p.)
Moim zdaniem nie trzeba tak szybko wchodzić na te płatne
Ale gdybyś chciał, to polecam pluralsight i udemy

Główną zaletą udemy jest to, że jest popularne i jest tam dużo kursów na zasadach "kupujesz raz i masz dożywotni dostęp"

Pluralsight według mnie ma lepszy poziom większości materiałów, ale problematyczny jest abonament => okolice 110zł miesięcznie
Co prawda to jest motywujące bo jak zapłaciłeś za miesiąc, to chcesz ten miesiąc wykorzystać maksymalnie
Ale porównując do cen na udemy, gdzie często są duże promocje, za te ok 110zł dałoby się kupił łącznie ok 20h materiałów dobrej jakości => to która opcja ci się bardziej opłaca jest zależne od tego ile czasu jesteś w stanie poświęcić

Ale wracając, sporo materiałów darmowych możesz znaleźć na youtube, na blogach i w dokumentacjach
Obserwując znajomych mogę stwierdzić, że drogę do juniora można bez większego trudu przejść za darmo => oczywiście płacąc oszczędzisz czas który poszedłby na szukanie informacji kawałek po kawałku na blogach, bo dostaniesz dużo informacji w jednym miejscu, ale znajomość popularnych osób w środowisku też ma tutaj znaczenie

Problem pojawia się kiedy już jesteś tym juniorem i chcesz dalej się rozwijać, a większość materiałów jest stworzona pod ten etap "od zera do juniora"
Wtedy już trudno się obejść bez płatnych kursów i książek
komentarz 31 marca 2019 przez tominho Nowicjusz (160 p.)
do tego juniora to jeszcze daleka i podejrzewam wyboista droga:) dziękuje za kolejne wskazówki, dodam te stronki do zakładek, poszukam też blogów a co chodzi ze wspomnianą przez Ciebie dokumentacją? co to takiego?
1
komentarz 31 marca 2019 przez marcin99b Szeryf (82,060 p.)

Dokumentacja to taka instrukcja obsługi od twórców 

Wiele blogów technicznych to rzeczy wyjęte z dokumentacji i opisane w taki sposób, żeby były prostsze do zrozumienia 
To samo kursy, wiele kursów nie jest niczym innym, niż przechodzeniem przez kolejne etapy jakiejś technologii, to samo można wynieść z dokumentacji
Ale jak ktoś chce, to wszystkiego można nauczyć się z dokumentacji 

Problem jest chyba tylko taki, że nie każda dokumentacja jest napisana w przyjazny sposób, są takie gdzie łatwo można się zgubić 

Przykładowo tutaj masz do mssql https://docs.microsoft.com/en-us/sql/?view=sql-server-2017

Z tym że pamiętaj, że dokumentacje nie zawsze pokazują jak zrobić coś prawidłowo, żeby było zgodne z zasadami pisania dobrego kodu (np zasady SOLID)
Celem dokumentacji jest pokazanie czego użyć i jak tego użyć, żeby zadziałało
A przykłady potwierdzające że to działa, które możesz sobie skopiować i przebadać jak to wszystko się wykonuje krok po kroku, nie mają być napisane prawidłowo, one służą jedynie do pokazania, że coś rzeczywiście działa 

Polecam uczyć się dobrych praktyk, wzorców i architektur z blogów, książek i kursów 
A samego języka/bibliotek/itd można spokojnie nauczyć się z dokumentacji, jeśli się chce

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 153 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 546 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 1,044 wizyt

92,551 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,530 komentarzy

61,937 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...