• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Aplikacja treningowa - projektowanie

Object Storage Arubacloud
0 głosów
254 wizyt
pytanie zadane 23 marca 2019 w Java przez periedynek Obywatel (1,320 p.)
Cześć. Zamierzam napisać apke treningową. Obliczanie kalorii, menu z ćwiczenami etc. Ale mam wymóg użycia min. 3 wzorców projektowych Gang Of Four. I nie mam pomysłu jak je tam wcisnąć. Nawet mogą być wcisnięte na siłę.

Jedyny pomysł jaki mi przychodzi na myśl to fasada, gdzie stworzę pod sam koniec jednej serwis która będzie "centrum" dla wszystkich innych serwisów.

Ma ktoś pomysł na inne?
komentarz 24 marca 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Nawet mogą być wcisnięte na siłę

to chyba najgorsze myślenie z możliwych podczas projektowania architektury aplikacji... Najpierw rozpisz sobie wszystkie funkcjonalności, przeanalizuj aplikację pod kątem przyszłych planów (tych które znasz + tych, które mogą wystąpić) i na tej podstawie dopiero określasz zarys architektury i decydujesz co robisz teraz, co zostawiasz na później, itp.

Dopiero wtedy zaczynasz myśleć nad implementacją jakiś wzorców itp. ale nigdy nie robi się tego na siłę na zasadzie "robię apkę to wcisnę tam X wzorców i powiem hurra... mam wzorce"... takie myślenie do niczego dobrego nie prowadzi :)

komentarz 24 marca 2019 przez periedynek Obywatel (1,320 p.)
Oczywiście, że tak, ale mam wymóg użycia minimum 3 wzorców to jest dla mnie komiczne, pomysł na apke i funkcjonalności mam, ale nie ma w nich 3 wzroców.
1
komentarz 24 marca 2019 przez Aisekai Nałogowiec (42,190 p.)
Strategie mógłbyś wykorzystać do wyboru ćwiczeń w zależności jaką partię ciała ćwiczą. Fabryką zwracasz odpowiednią strategie. Buildera możesz użyć do tworzenia strategii.

Miejsc gdzie można użyć wzorce jest pełno. Tylko wiele założy od założeń i funkcjonalności. Oraz tak jak Tomek Sochacki mówi, nie ma co wciskać wzorców na siłę tam gdzie nie pasują. Wzorce też nie są lekarstwem na wszystko.

Pytanie też, czy twoja aplikacja będzie typowym crudem, bo jeśli tak to wielu wzorców tam nie zawrzesz.
komentarz 24 marca 2019 przez periedynek Obywatel (1,320 p.)
Postanowiłem użyć SpringBoota do tego jako iż bym się za dużo babrał w runtime'owych bazach w czystej Javie, także teraz wychodzi, że nie będzie to zahaczało o CRUD'A. Chyba, że da się zrobić w SpringBoocie żeby nie był to CRUD, ale tego to już nie wiem jak.

PS: Mogę to zrobić w czystej Javie, ale nie mogę znaleźć dobrego tutka do H2. Myślałem, że działa to jak w SB, że nie potrzebuje jakiś zewnętrznych programów do tego.
komentarz 24 marca 2019 przez Aisekai Nałogowiec (42,190 p.)
Mówiąc o aplikacji typu CRUD nie mialem na myśli tego, żeby nie wykorzystywała żadnej bazy danych - bo może. Spring boot też ma chyba możliwość pracy bez bazy danych (wtedy nie dociagasz zależności od jpa i żadnej bazy) - nie sprawdzałem tego. Jeżeli w zamyśle jedyne co aplikacja ma robić, to tylko dodawać, modyfikować, usuwać czy pobierać coś bazy danych to ciężko z wzorcami. Jeżeli dodasz do tego jakąś logikę, to tam już masz większe pole do popisów dla wzorców.
komentarz 24 marca 2019 przez periedynek Obywatel (1,320 p.)
W sensie no logika na pewno będzie, bo chce zrobić, żeby każdy miał swoje konto, swoją historię posiłków, jakiś atlas ćwiczeń.

Na pewno jak juz wspomnialem uzyje fasady, gdzie pod koniec serwisy złączę w jeden serwis całościowy.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 24 marca 2019 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
Jeśli możesz wykroczyć poza GO4 (bo chyba tam nie ma tego opisanego) to pewnie przyda Ci się wzorzec MVC. Sprawdź także wzorzec Budowniczy, Strategia, Obserwator, Fabryka Abstrakcyjna -> to są wzorce, które bardzo często znajdują zastosowanie w wielu projektach.

Na silę wiadomo nie ma co. Ale być może jest to też cel ćwiczenia żeby pokazać, że wzorce projektowe to nie jest kompleksowe rozwiązanie na wszystko.
komentarz 24 marca 2019 przez periedynek Obywatel (1,320 p.)
MVC to jest wzorzec architektoniczny i jego również tutaj użyję, ale to muszą być wzorce z GoF.

O strategii myślałem, ale nie bardzo mam pomysł na niego.

Poza tym co wyminiłeś to nic nie przychodzi mi do głowy. W sensie wiadomo, wzorce są i będą, ale coś z nimi trzeba zrobić i ja się z tym borykam.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 124 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 860 wizyt
pytanie zadane 25 listopada 2018 w SQL, bazy danych przez kamanik Nowicjusz (240 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 2,460 wizyt

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...